peoplepill id: mikolaj-korenfeld
MK
Poland
2 views today
2 views this week
Mikołaj Korenfeld
Polish lawyer

Mikołaj Korenfeld

The basics

Quick Facts

Intro
Polish lawyer
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Age
75 years
The details (from wikipedia)

Biography

Mikołaj Korenfeld (ur. 1856 w Warszawie, zm. 6 lutego 1931 w Warszawie) – polski adwokat, działacz Towarzystwa Opieki nad Więźniami Patronat.

Życiorys

Pochodził z zamożnej warszawskiej rodziny żydowskiej, był synem lekarza Bernarda i Pauliny. Ukończył jedno z warszawskich gimnazjów, następnie studiował na Wydziale Prawa Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (do 1882). Studia uzupełniał na uczelniach w Heidelbergu i Paryżu. Po powrocie do Warszawy uzyskał wpis na listę adwokatów przysięgłych.

Nie prowadził bezpośredniej działalności politycznej, ale sympatyzując z Polską Partią Socjalistyczną wielokrotnie bronił działaczy tej partii, a także członków Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy. W latach 1905-1914 uczestniczył w działalności Warszawskiego Koła Obrońców Politycznych, skupionego wokół Stanisława Patka.

Szczególnie zajmował się kwestią opieki nad więźniami oraz ich rodzinami i w 1909 uczestniczył w zakładaniu Towarzystwa Opieki nad Więźniami Patronat; był członkiem władz tej organizacji. Należał też, obok m.in. Stefanii Ciechomskiej, Stefanii Sempołowskiej i Leona Supińskiego, do założycieli Towarzystwa Opieki nad Dziećmi Więźniów, pełnił funkcję prezesa Towarzystwa, otrzymał godność członka honorowego. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, działał również w innych organizacjach społecznych i dobroczynnych (m.in. jako sekretarz zarządu Towarzystwa Higieny Praktycznej). W 1918 z nominacji ministra sprawiedliwości został przewodniczącym resortowego Koła Kuratorów Więziennych. W latach międzywojennych, wciąż pozostając sympatykiem Polskiej Partii Socjalistycznej, działał w Robotniczym Towarzystwie Służby Społecznej i do końca życia prezesował Patronatowi nad Więźniami Politycznymi.

Innym polem aktywnej działalności zawodowej Korenfelda była pomoc prawna dla osób nieletnich. W latach poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości zorganizował grupę adwokatów, specjalizujących się w obronie nieletnich; działalność tego koła zainicjował w 1904 na łamach "Gazety Sądowej Warszawskiej" publikacją artykułu Koło obrony nieletnich podsądnych. Pomoc nieletnim świadczył bezpłatnie. Występował m.in. jako przedstawiciel powodów w głośnym procesie Grochala i innych pracowników Domu Poprawczego w Studzieńcu, oskarżonych o nadużycia i zaniedbania (1928).

Uczestniczył w życiu środowiska żydowskiego na ziemiach polskich. Był zdecydowanym zwolennikiem asymilacji i w sprawie tej polemizował z innym żydowskim adwokatem, fołkistą Noachem Pryłuckim, rzecznikiem autonomii kulturalnej Żydów opartej na języku jidysz. Polemikę tę zawarł Korenfeld w broszurze Ghettowcy (1916). Przekonania asymilatorskie reprezentował również jako prezes organizacji Legion imienia Berka Joselewicza.

Korenfeld był płodnym publicystą, związanym przede wszystkim z "Gazetą Sądową Warszawską" i "Kurierem Warszawskim". Pisał głównie o interesujących go zagadnieniach, przede wszystkim o społecznej obronie nieletnich, a także o kwestiach z zakresu prawa karnego (m.in. Nowy kodeks karny, "Gazeta Sądowa Warszawska", 1903-1904; Bezbronni, "Gazeta Sądowa Warszawska", 1903 - o obronach z urzędu; Wychowanie publiczne w starciu z władzą rodzicielską i opieką, "Gazeta Sądowa Warszawska", 1910). W 1927 na forum Towarzystwa Ustawodawstwa Kryminalnego wystąpił z referatem przeciwko karze śmierci, ogłoszonym w tymże roku drukiem (Nie zabijaj). Przetłumaczył na język polski pracę włoskiego prawnika i kryminologa Enrico Ferriego Szkoła pozytywna prawa karnego. Na łamach "Gazety Sądowej Warszawskiej" relacjonował ogólnopolskie zjazdy prawników i ekonomistów (Lwów 1889, Kraków 1906).

Rodziny nie założył.

Zmarł nagle 6 lutego 1931, doznawszy ataku serca na sali sądowej po aroganckim potraktowaniu przez przewodniczącego sądu; Korenfeld występował w sądzie jako świadek obrony w procesie Justyny Budzińskiej-Tylickiej i innych osób, oskarżonych o zorganizowanie manifestacji Centrolewu w Warszawie we wrześniu 1930. Pochowany został na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, a jego pogrzeb miał charakter demonstracji opozycji antysanacyjnej. Jego nagrobek prawdopodobnie nie zachował się.

Przypisy

Bibliografia

  • Edward Muszalski, Mikołaj Korenfeld, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XIV, Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków 1968-1969, s. 64
  • Jerzy Saski, Mikołaj Korenfeld, w: Słownik biograficzny adwokatów polskich (pod redakcją Romana Łyczywka), tom II: 1919-1945, zeszyt 2: H-Ł, Naczelna Rada Adwokacka, Ośrodek Badawczy Adwokatury, Redakcja "Palestry", Warszawa 2006, s. 285-286
  • Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, tom III: K (pod redakcją Feliksa Tycha), Muzeum Niepodległości w Warszawie, Warszawa 1992, s. 293-294 (artykuł redakcyjny)
  • Polski słownik judaistyczny. Dzieje, kultura, religia, ludzie (opracowali Zofia Borzymińska i Rafał Żebrowski), tom I: A-K, Wydawnictwo "Prószyński i S-ka", Warszawa 2003, s. 820
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Mikołaj Korenfeld is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Mikołaj Korenfeld
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes