peoplepill id: mikhail-choref
MC
Russia Ukraine
2 views today
2 views this week
Mikhail Choref
Soviet historian

Mikhail Choref

The basics

Quick Facts

Intro
Soviet historian
A.K.A.
Mikhail I͡Akovlevich Choref
Gender
Male
Place of birth
Simferopol, Simferopol municipality council, Autonomous Republic of Crimea, Crimean Khanate
Place of death
Simferopol, Simferopol municipality council, Autonomous Republic of Crimea, Crimean Khanate
Age
66 years
Education
Tavrida National V.I. Vernadsky University
Simferopol, Simferopol municipality council, Russian State
(-1955)
Employers
Bakhchisaray State Historical-Cultural Museum-Reserve
Bakhchysarai, Bakhchysarai Raion, Russia
The details (from wikipedia)

Biography

Михайло Якович Чореф (21 жовтня 1932, Сімферополь — 13 травня 1999, Сімферополь) — радянський і український археолог, історик, автор публікацій, переважно з археології та історії пізньоантичного і середньовічного Криму. Михайло Якович віддав багато років вивченню історії караїмів і їх родового гнізда — міста Чуфут-Кале. Він залишив кілька невиданих книг, написав докладну історію Ескі-Кермену, караїмів у Криму, праця всього життя — історія Чуфут-Кале.

Біографія

Незабаром після його народження родина переїхала на Кубань, де і зустріла війну. Був в евакуації у Дагестані і в Азербайджані. Після війни закінчив навчання в середній школі. У 1951–1955 рр. навчався в Кримському педагогічному інституті за спеціальністю «фізика і математика». Після закінчення вузу працював у середній школі вчителем фізики і математики, став завучем. У 1966 році за порадою свого вчителя і друга Є. В. Веймарна вступив на історичний факультет Сімферопольського педагогічного інституту, який закінчив у 1971 році. Під час навчання влаштувався на роботу др Бахчисарайського палацу, став завідувачем відділом «печерних міст».

У 1979 році Чореф був змушений піти з музею. Майже всі його праці залишилися неопублікованими. Він друкувався, переважно, у газетах. Єдиним винятком була стаття про пережитки язичництва у караїмів, надрукована у збірці «Релігії народів Криму». Про його рідкісну працездатності свідчить те, що з початку 70-х років він писав не менше 20 статей на місяць.

У передмові до книги М. Я. Чорефа «Кримські караїми» М. М. Казас писав:

М. Я. Чореф віддав багато років вивченню історії караїмів та їх родового гнізда — міста Чуфут-Кале. Нам видається, що автор — останній з караїмів, хто має максимальну інформацію про історію цього міста, навколишню його територію і цвинтар з тисячолітньою історією.

Оригінальний текст (рос.)
М. Я. Чореф отдал многие годы изучению истории караимов и их родового гнезда — города Чуфут-Кале. Нам представляется, что автор — последний из караимов, кто имеет максимальную информацию об истории этого города, окружающей его местности и кладбище, имеющем тысячелетнюю историю.

Його син, Михайло Михайлович — археолог, історик, та нумізмат Кримського ханства. На його думку, М. Я. Чореф був прихильником теорії єврейського походження кримських караїмів, підтримував тісні контакти з такими відомими ізраїльськими та російськими вченими, що вивчають історію та культуру цього етносу, як Д. Шапира, М. Езра, Н. В. Кошовской і ін. Однак у своїх дослідженнях був змушений враховувати точку зору лідерів місцевої караїмської громади, хоча і вважав її помилковою. Був одним з авторів «Караїмської народної енциклопедії» та газети «Караїмські весті» (Москва), на сторінках якої проявив себе як поет.

Праці

  • Шульц П. Н., Чореф М. Я. Новый рельеф сарматского круга. // Советская археология. — 1972. — № 1. — С. 135–145.
  • Веймарн Е. В., Лобода И. И., Пиоро И. С., Чореф М. Я. Археологические исследования столицы княжества Феодоро // Феодальная Таврика. — Киев: Наукова думка, 1974.
  • Веймарн Е. В., Чореф М. Я. «Корабль» на Каче. — Симферополь: Таврия, 1976. — 85 с.
  • Веймарн Е. В., Чореф М. Я. Пещерный ансамбль Чильтер в Крыму // Пещеры Грузии. — Тбілісі: Мецниереба, 1978.
  • Чореф М. Я. К вопросу об аланах в средневековом Крыму (Знаки над входом в городище Чуфт-Кале) // Археология и традиционная этнография Северной Осетии. — Орджоникидзе: СОНИИ, 1985. — С. 67.
  • Чореф М. Я. Крымские караимы: элементы язычества / Боги Тавриды. История религий народов Крыма. — Севастополь, 1997. — С. 220–228. — ISBN 966-02-0143-5
  • Чореф М. Я. Крымские караимы. — М., 1993.
  • Веймарн Е. В., Чореф М. Я., Чореф М. М. К вопросу о существовании раннесредневековой пещерной церкви в районе Южных ворот Чуфут-Кале. // Sacrum et Profanum III. Небесные патроны и их земные служители. Сборник научных трудов / Ред.-сост. Н. А. Алексеенко, Ю. А. Бабинов, Х. Х. Хофман. — Севастополь: Максим, 2007. — С. 49-56.
  • Чореф М. Я., Чореф М. М. Культовый комплекс у Южных ворот Чуфут-Кале. // Религия в жизни человека и общества. Тезисы докладов и сообщений. — Севастополь, 2008. — С. 78-79.

Примітки

  1. «Труд его жизни — история края» . Бахчисарайська центральна районна бібліотека. 2011 рік.
  2. * Чореф М. Я. Крымские караимы: элементы язычества / Боги Тавриды. История религий народов Крыма. — Севастополь, 1997. — С. 220–228. — ISBN 966-02-0143-5
  3. В Бахчисарае появится очередная мемориальная доска. Архів оригіналу за 7 липня 2015. Процитовано 7 липня 2015.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Mikhail Choref is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Mikhail Choref
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes