peoplepill id: marian-des-loges
MDL
Poland
6 views today
7 views this week
Marian Des Loges
Bibliothecaris

Marian Des Loges

The basics

Quick Facts

Intro
Bibliothecaris
Places
Gender
Male
Place of birth
Lviv, Ukraine
Age
58 years
The details (from wikipedia)

Biography

Marian Franciszek Antoni Des Loges (ur. 12 września 1898 we Lwowie, zm. 3 czerwca 1957 w Gdańsku) – polski bibliotekarz, organizator nowoczesnego bibliotekarstwa polskiego w latach 1920-1957, związany z bibliotekami naukowymi Lwowa i Gdańska.

Życiorys

Młodość i lata edukacji

Dzieciństwo Marian Des Loges spędził w Dobromilu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Edukację gimnazjalną kontynuował w C. K. Gimnazjum Arcyksiężniczki Elżbiety w Samborze, gdzie w roku 1916 uzyskał świadectwo dojrzałości. Jesienią tego samego roku podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1917-1922 Des Loges kontynuował studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, studiując na Wydziale Filozoficznym filologię polską wraz z historią sztuki i filozofią. 24 stycznia 1925 r. uzyskał na lwowskim uniwersytecie stopień doktora filozofii na podstawie rozprawy „Symbol w poezji”. Edukację uzupełnił w 1930 r. o stopień magistra filologii polskiej, zaś w 1933 r. uzyskał dyplom nauczyciela szkół średnich.

Praca zawodowa

Okres przedwojenny

Jeszcze w czasie studiów, od 10 lutego 1920 r. Des Loges podjął pracę jako praktykant biblioteczny w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Stopniowo awansował w jej strukturach, specjalizując się w katalogach rzeczowych. W 1925 r., po uzyskaniu dyplomu doktora filozofii, awansował na stanowisko asystenta i powierzono mu opiekę nad czytelnią ogólną i jej księgozbiorem. Jednocześnie w latach 1925-1930 pracował jako kierownik Biblioteki Poturzyckiej Ordynacji hr. Dzieduszyckich we Lwowie. Profesjonalizując się w zakresie wykonywanego zawodu, Des Loges odbywał podróże do bibliotek zagranicznych (Niemiec, Francji, Włoch). Pracę bibliotekarską łączył także przez pewien czas z dodatkową pracą nauczyciela języka polskiego i literatury w prywatnych gimnazjach żeńskich Lwowa i Warszawy.

Od lipca 1930 r. na okres dwóch lat miejscem pracy Des Logesa stała się stolica, gdzie zatrudniony został na stanowisku kierownika Działu Książki w Bibliotece Uniwersyteckiej pełniąc również obowiązki zastępcy dyrektora, którym w tym czasie był Stefan Henryk Rygiel.

Powróciwszy do Lwowa, ponownie podjął pracę w Bibliotece Uniwersytetu. Po wybuchu wojny poświęcił się ratowaniu księgozbiorów naukowych przed zniszczeniami wojennymi. Zwolniony 1 marca 1940 r., powrócił do pracy w okresie zarządu okupacyjnej władzy niemieckiej, potem władzy radzieckiej, gdy Biblioteka Uniwersytetu zmieniła nazwę na Fundamentalną Bibliotekę Uniwersytetu im. Iwana Franki. 1 czerwca 1945 r. Des Loges jako repatriant na zawsze wyjechał ze Lwowa.

Okres powojenny

Wyjechawszy ze Lwowa po wojnie, Marian Des Loges osiedlił się na stałe w Gdańsku. Podjął zatrudnienie w Bibliotece Miejskiej (od 1953 r. Biblioteka PAN) na stanowisku zastępcy dyrektora. Od grudnia 1945 r. został jednocześnie mianowany kustoszem Biblioteki Narodowej w Warszawie. Z Biblioteką Miejską w Gdańsku związany był do 1 czerwca 1950 r., kiedy to objął stanowisko kierownika, później zaś dyrektora Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej. Na nowym stanowisku wykazał się sprawnością organizacyjną podnosząc Bibliotekę z wojennych zniszczeń, organizując nowe zaplecze dla działań dydaktycznych i naukowych dla polskiej uczelni technicznej. W latach 1946-1951 pracował równocześnie jako wykładowca estetyki na Wydziale Architektury i Sztuki Politechniki Gdańskiej. Przez cztery lata (1948-1952) wykładał literaturę polską i estetykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku.

Życie prywatne

Przodkowie Mariana Des Loges wywodzili się z Francji. Jego pradziadek, Arnold Des Loges, dał początek polskiej linii rodziny. Ojciec Mariana Des Loges, Sylwester Des Loges, był urzędnikiem ksiąg gruntowych, zaś matka, z domu Lang, przed zamążpójściem pracowała jako prywatna nauczycielka muzyki. Dzięki matce Marian Des Loges dość sprawnie opanował umiejętność gry na fortepianie.

W roku 1950 Marian Des Loges poślubił Janinę Rappé, pracowniczkę Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

Marian Des Loges zmarł w Gdańsku w nocy z 2 na 3 czerwca 1957 r. i pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Marian Des Loges is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Marian Des Loges
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes