peoplepill id: marian-antoni-paczek
MAP
Poland
1 views today
8 views this week
Marian Antoni Paczek

Marian Antoni Paczek

The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Osiek, Starogard County, Gmina Osiek, Pomeranian Voivodeship, Powiat starogardzki, Poland
Age
48 years
The details (from wikipedia)

Biography

Marian Antoni Pączek (ur. 14 września 1884 w Osieku, zm. 3 maja 1933 w Toruniu) – ksiądz, filomata pomorski, działacz społeczno-polityczny.

Życiorys

Urodził się 14 września 1884 roku w Osieku. Jego rodzicami byli Józef i Franciszka z d. Kwaśniewska. Józef Pączek był z zawodu nauczycielem i organistą.

Marian Antoni Pączek uczył się w Collegium Marianum w Pelplinie i w gimnazjum w Starogardzie. Tam był jednym z ważniejszych członków tajnego Towarzystwa Filomatów „Rzeczpospolita”. Członkowie towarzystwa przygotowywali się do przyszłej działalności w organizacjach polityczno-społecznych, kulturalno-oświatowych i gospodarczych, uczyli się języka polskiego i historii Polski oraz nawiązywali kontakty z podobnymi organizacjami w regionie. Po zdaniu matury w 1905 roku rozpoczął studia prawnicze we Wrocławiu. Po kilku miesiącach kontynuował studia w Berlinie. W 1906 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie. 24 marca 1912 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracował jako wikariusz w Skarlinie, Szotlandzie, Wąbrzeźnie i Koronowie. W 1913 roku został członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W lutym 1916 roku został wikariuszem w parafii św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Będąc w Toruniu włączył się w nurt politycznego życia społeczno-kulturalnego w Toruniu. Włączył się tajne nauczanie języka polskiego w szkółkach parafialnych w latach 1917–1919. W sierpniu 1917 roku stworzył tajną I Drużynę Skautów im. Tadeusza Kościuszki, działającą pod egidą Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej pw. św. Alojzego. Wspierał finansowo oraz udostępnił salę parafialną Bractwu św. Alojzego. Wraz z ks. Józefem Wysińskim wspierał działalność założonego w maju 1918 roku Pomorskiego Towarzystwa Opieki nad Dziećmi – towarzystwa założonego przez ks. Henryka Szumana, zajmującego się umieszczaniem sierot i dzieci opuszczonych w rodzinach zastępczych i ochronkach katolickich. 17 listopada 1918 roku ks. Pączek został wybrany do Rady Robotniczej. Ponadto znalazł się w zarządzie toruńskiego oddziału Powszechnego Towarzystwa Pedagogicznego, założonego w kwietniu 1918 roku w Poznaniu. W 1919 roku należał do Komisji ds. Wyznaniowych i Szkolnych Polskiej Rady Ludowej. Komisja przyczyniła się do otworzenia szkół poniemieckich w odrodzonej Polsce i wprowadzeniu polskich programów nauczania.

W lipcu 1919 roku ks. Pączek został administratorem parafii św. Jakuba. Jesienią przeprowadził się do Poznania, gdzie powstawał 66 Kaszubski Pułk Piechoty. Został kapelanem pułku. 18 stycznia 1920 roku wkroczył z nim do Torunia. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, na front wyruszył 3 czerwca 1920 roku.

Był również przez krótki okres proboszczem garnizonowym parafii św. Katarzyny w Toruniu.

W kwietniu 1921 roku przeniósł się do Grudziądza. Tam został katechetą w Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym. Działał w grudziądzkim Obywatelskim Komitecie Plebiscytowym dla plebiscytu na Warmii i Mazurach. Współtworzył Związek Filomatów Pomorskich (ZFP). 24 sierpnia 1922 roku został wybrany na sekretarza zarządu grudziądzkiej grupy terenowej. Jako filomata uczestniczył w inicjatywie wojewody pomorskiego Jana Brejskiego (wówczas członka komitetu honorowego ZFP), wspierającej finansowo Pomorzan studiujących w Uniwersytecie Poznańskim oraz budowę pomorskiej bursy akademickiej w Poznaniu. Interesował się działalnością związków i stowarzyszeń zrzeszających inteligencję pomorską.

Grób ks. Mariana Pączka na cmentarzu NMP w Toruniu

1 stycznia 1932 (według innego źródła 15 grudnia 1931) roku Ordynariusz Chełmiński ks. bp dr Stanisław Wojciech Okoniewski powołał ks. Pączka na proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Ks. Pączek rozpoczął przygotowania do konserwacji kościoła, opiekował się organizacjami kościelnymi oraz wspierał Towarzystwo im. Piotra Skargi (w której był kuratorem Sodalicji Pań i wygłaszał referaty naukowe). W latach 30. był również dyrektorem Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo, redaktorem „Wiadomości Kościelnych”, wydawanych przez parafię Najświętszej Maryi Panny, członkiem zarządu Koła Przyjaciół Harcerstwa w Toruniu, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Opieki nad Dziećmi (po odejściu ks. Henryka Szumana w listopadzie 1932 roku).

Mieszkał przy ul. Panny Marii 2.

Zmarł nagle w nocy 3 lutego 1933 roku w Toruniu. Uroczysty pogrzeb odbył się 6 lutego. Został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Józefa Wybickiego.

Przypisy

Bibliografia

  • Przybyszewski Kazimierz: Pączek Marian Antoni. W: Krzysztof Mikulski (red.): Toruński Słownik Biograficzny. T. 1. Toruń: Towarzystwo Miłośników Torunia, 1998.
  • Wiesław Theiss. Pomorskie Towarzystwo Opieki nad Dziećmi 1918–1948. „Rozprawy z Dziejów Oświaty”. 36, 1994. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Marian Antoni Paczek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Marian Antoni Paczek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes