peoplepill id: maria-rutkowska-kurcyuszowa
MR
Poland
3 views today
4 views this week
Maria Rutkowska-Kurcyuszowa
Polish journalist

Maria Rutkowska-Kurcyuszowa

The basics

Quick Facts

Intro
Polish journalist
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Gidle, Gmina Gidle, Radomsko County, Poland
Death
Place of death
Katowice, Silesian Voivodeship, Poland, Weimar Republic
Age
90 years
The details (from wikipedia)

Biography

Maria Rutkowska-Kurcyuszowa (ur. 1 października 1910 w Gidlach, zm. 21 maja 2000 w Katowicach) – dziennikarka, członkini Obozu Wielkiej Polski oraz Obozu Narodowo-Radykalnego ABC, w czasie II wojny światowej uczestniczka konspiracji, więźniarka KL Ravensbrück.

Życiorys

Rodzina i życie prywatne

Była córką konstruktora Wincentego Sucheni (1880-1947) oraz Marii z domu Sławeta (1888-1973). Ojciec prowadził fabrykę narzędzi rolniczych i był społecznikiem. Aktywna społecznie była również jej matka (Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Ziemianek). Miała dwie siostry: Annę (1920-2012) i Barbarę. Jej dziadek Józef Sucheni (1836-1923) był członkiem francuskiej Narodowej Akademii Rolniczej. Z małżeństwa z Tadeuszem Rutkowskim (ślub w listopadzie 1933) miała córkę Elżbietę (ur. 1935). Natomiast ze związku z Jerzym Kurcyuszem (ślub w 1947) córkę Teresę (ur. 1951). Znała biegle język francuski i angielski oraz najprawdopodobniej włoski.

Wykształcenie i działalność dziennikarska

Od 1923 pobierała naukę w Towarzystwie Oświatowym im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie. Po zdaniu matury w 1930 podjęła studia w Wyższej Szkole Handlowej. W czasie studiów poznała Tadeusza Rutkowskiego, z którym się zaręczyła, i pod jego wpływem przystąpiła do OWP. Po zamążpójściu i urodzeniu dziecka wycofała się z aktywnej działalności publicznej. Lecz już w 1936 przystąpiła do ONR „ABC”, gdzie odpowiadała za grupę kobiecą. Dała się poznać jako uczestniczka politycznych spotkań agitacyjnych, na których przemawiała.

Pod koniec 1936 rozpoczęła pracę dziennikarską w dzienniku „ABC”. Publikowała także w „Nowym Ładzie”, „Wieczorze Warszawskim” oraz „Gońcu Warszawskim”.

W 1937 przeprowadziła wywiad z księżną Julianną, która spędzała miesiąc miodowy w Polsce. W tym samym roku, będąc we Francji, rozmawiała dla „ABC” z Jacques`em Doriotem, przywódcą Francuskiej Partii Ludowej. Następnie w Rumunii rozmawiała z Alexandru Cuzą oraz z Corneliu Zelea Codreanu. W tym czasie miała romans z Jerzym Kurcyuszem, wywołując skandal. Oboje wycofali się z działalności politycznej. Maria nadal publikowała.

Podczas pobytu na Półwyspie Apenińskim napisała artykuł Prasa na smyczy, gdzie poddała krytyce sytuację dziennikarzy w faszystowskich Włoszech. Otrzymała nakaz wyjazdu, ale dzięki interwencji polskiego Departamentu Prasy MSZ została w Rzymie. Z końcem sierpnia 1939 razem z Kurcyuszem wyjechali do Polski, podróżując przez Jugosławię i Węgry. Przybywszy przez Lwów do Warszawy (7 września) dowiedziała się, że mąż wstąpił do wojska, a córkę zabrali dziadkowie.

II wojna światowa

Z Kurcyuszem brała udział w obronie Warszawy, zakładając jedno z pierwszych informacyjnych pism, gdzie publikowali informacje z nasłuchów radiowych. Kurcyusz z końcem 1939 wyjechał do Francji, natomiast Rutkowska na początku 1940 zamieszkała w Gidlach, gdzie dołączył do niej mąż. Pracowali w rodzinnym przedsiębiorstwie, jednocześnie prowadząc działalność konspiracyjną.

Została aresztowana przez Gestapo i w czerwcu 1941 znalazła się w więzieniu w Częstochowie, a w 1942 w Radomiu. W czerwcu 1942 znalazła się w obozie w Ravensbrück. W 1943 trafiła do filii obozu Neubrandenburg, a w 1944 Waldbau. Jej mąż został również aresztowany i pod koniec 1944 został rozstrzelany w Groß-Rosen. Uciekła z marszu ewakuacyjnego w kwietniu 1945 i już w maju była z powrotem w Gidlach. Już w obozie pisała wiersze, w których przedstawiała rzeczywistość za drutami kolczastymi.

Okres powojenny

Wiersze obozowe ukazały się w Londynie w 1947 (Listy niewysłane z Ravensbrück). W 1950 fabryka rodzinna została upaństwowiona. W latach 1956–1971 pracowała w Katowicach w Zarządzie Budownictwa Miejskiego. Była uczestniczką zjazdów byłych więźniów obozów koncentracyjnych. W latach 60. XX w. nawiązała kontakty z Sue Ryder.

W 1964 przebywała w Cavendish na turnusie, w siedzibie fundacji Ryder. Później została wolontariuszką tej organizacji, niosąc pomoc potrzebującym i rozdysponowując dary przywożone przez Ryder.

W 1966 spisała wspomnienia (Kamyki Dawida).

W latach 80. XX w. nawiązała kontakty z działaczkami „Solidarności”: Anną Walentynowicz i Ewą Tomaszewską (odwiedzając internowaną córkę w Gołdapi).

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Maria Rutkowska-Kurcyuszowa is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Maria Rutkowska-Kurcyuszowa
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes