peoplepill id: maria-kirkor
MK
Russia Poland
3 views today
12 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Female
Birth
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
91 years
Family
Awards
Cross of Independence
(1930)
The details (from wikipedia)

Biography

Maria Celina Celestyna z Boczkowskich primo voto Korewina (Korejwa, Korewo) secundo voto Kirkor (Kirkorowa) (ur. 1840, zm. 6 marca 1931 w Warszawie) – uczestniczka powstania styczniowego.

Życiorys

Przyszła na świat jako druga córka lekarza medycyny Józefa Boczkowskiego i jego żony Michaliny Pereświat-Sołtan, którzy byli właścicielami majątków nad jeziorem Narocz. Miała liczne rodzeństwo. W 1856 wydano ją za mąż za ziemianina, rosyjskiego oficera Antoniego Korewę, z którym rozstała się około roku 1860. Po separacji unieważniono małżeństwo z powodu przymusu, jakiego Maria Boczkowska doświadczyła ze strony rodziny. Kościół nakazał kobiecie kilkumiesięczny pobyt w klasztorze. W 1866 wyszła za mąż za Adama Honorego Kirkora.

Prawdopodobnie Maria uczyła się w domu. Miała szerokie zainteresowania społeczne, historyczne i naukowe. Publikowała w „Kurierze Wileńskim(inne języki)” pod pseudonimem Galwia, który zaczerpnęła od jeziora Galwe na Litwie. Pisała m.in. o kontraście między zabawami karnawałowymi a nędzą ubogich, alkoholizmie, moralnym wychowaniu włościan.

Przebywała w Petersburgu z przerwami od 1867 do lat 80. XIX wieku. Brała udział w życiu towarzyskim i kulturalnym miasta. Należała do koła dam. Prowadziła salon, w którym przyjmowała Polaków i Polki przebywających w Rosji.

W 1881, po śmierci młodszej siostry Zofii, została wyznaczona na opiekunkę jej dzieci: Heleny, Michała i Dymitra. Wróciła do Wilna, a potem wyjechała do Warszawy. W 1894 Kirkorowa została, wraz z siostrzeńcami, aresztowana za działalność niepodległościową i zesłana na Syberię. Przebywała w Samarze. Po jakimś czasie wróciła do kraju. Przebywając w Wilnie, Petersburgu, Warszawie, Londynie i we Francji, gromadziła ryciny i rysunki, tworząc pamiątkowe albumy.

W 1908 mieszkała w Nowym Sączu.

W spisach weteranek i weteranów powstania styczniowego była określana jako Celina Kirkorowa. W 1930 została odznaczona Krzyżem Niepodległości. Znalazła się w grupie weteranów Powstania Narodowego 1863 r., a wyróżnienie przyznano za pracę w dziele odzyskania Niepodległości.

Pochowano ją na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Maria Kirkor is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Maria Kirkor
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes