peoplepill id: magdalena-rabizo-birek
MR
Poland
4 views today
11 views this week
Magdalena Rabizo-Birek
Polish literary scholar

Magdalena Rabizo-Birek

The basics

Quick Facts

Intro
Polish literary scholar
Places
Gender
Female
Place of birth
Kamieńsk, Gmina Kamieńsk, Radomsko County, Poland
Age
61 years
Education
University of Łódź
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Employers
Rzeszów University
Rzeszów, Subcarpathian Voivodeship, Poland
Magdalena Rabizo-Birek
The details (from wikipedia)

Biography

Galeria
Magdalena Rabizo-Birek, Andrzej Stasiuk, VII Festiwal Góry Literatury, Włodowice, 2021
K. Maliszewski i M. Rabizo-Birek, VI Festiwal Góry Literatury, Włodowice, 2020
J. Kornhauser i M. Rabizo-Birek, VI Festiwal Góry Literatury, Guzowata, 2020
Magdalena Rabizo-Birek, Karol Maliszewski, Tatiana Tokarczuk, VII Festiwal Góry Literatury, Pałac w Sarnach, 2021
Magdalena Rabizo-Birek i Mirosław Tryczyk, VIII. Festiwal Góry Literatury, Nowa Ruda, 2022

Magdalena Rabizo-Birek (ur. 15 stycznia 1964 w Kamieńsku) – polska literaturoznawczyni, krytyczka literatury i sztuki, animatorka wydarzeń literackich i artystycznych, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kariera

Jako uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu w 1980 r. uczestniczyła w zawodach centralnych X Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Warszawie. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. W 1988 r. zamieszkała w Rzeszowie, od 1 października 1989 r. pracowała w Instytucie Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (od 2001 r. Uniwersytet Rzeszowski) w Zakładzie Literatury Polskiej XX Wieku i Teorii Literatury. W 2000 r. obroniła tam pracę doktorską, a w 2013 r. w postępowaniu habilitacyjnym przeprowadzonym przed Radą Naukową Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie uzyskała stopnień dra hab. w dziedzinie literaturoznawstwa. W latach 2017–2019 kierowała Zakładem Literatury Polskiej XX i XXI Wieku Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa UR. Ponadto w latach 2002–2006 pracowała jako wykładowca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W kadencji 2020–2024 wybrana do Komitetu Nauk o Literaturze PAN.

Uprawia komparatystykę literacką (związki między sztukami, literaturą i historią, obecność tradycji romantycznej w literaturze współczesnej), bada literaturę emigracyjną i najnowszą (po 1989 r.). Jako krytyczka debiutowała w 1989 r. publikacją szkicu o Stworzeniu świata M. K. Ćiurlionisa w miesięczniku „W Drodze”, naukowo w 1991 r. w „Zeszytach Naukowych WSP w Rzeszowie. Historia Literatury” interpretacją opowiadania Jeździec na niebie Ambrose’a Bierce’a. Od 1992 r. w redakcji kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”, od 1998 redaktorka naczelna tego periodyku. W latach 90. i pierwszych dwutysięcznych współpracowała jako krytyczka z: „Nowym Nurtem”, „Twórczością”, „A–Z”, „Gazetą w Rzeszowie”, Rozgłośnią Polskiego Radia w Rzeszowie. Recenzje, szkice, eseje publikowała w wielu czasopismach literackich, artystycznych i naukowych, m.in. „Odrze”, „Arkuszu”, „Dekadzie Literackiej”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Art & Business”, „Kresach”, „Sycynie”, „Regionach”, „Akcencie”, „Opcjach”, „Pograniczach”, „Tekstach Drugich”.

Wielokrotnie przewodniczyła jury konkursów poetyckich im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi oraz im. K. Ratonia w Olkuszu, w latach 2016–2017 zasiadała w jury Łódzkiej Nagrody Literackiej im. J. Tuwima (laudatorka nagrody dla Ewy Lipskiej w 2017 r.). Od 2019 r. w jury Konkursu na recenzję literacką im. T. Karpowicza. Była pomysłodawczynią i kuratorką dwóch wystaw w Państwowej Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu (Artefakty 3. Bez końca o człowieku 2003–2004, 2008 oraz Artefakty 9. Refleksje o naturze w sztuce ponowoczesnej, 2009). Trzykrotnie uczestniczyła w Forum Malarstwa Polskiego (Lesko 2003, Orelec 2006, Lesko 2009). Była współautorką koncepcji dwóch jego edycji – „Ecce Homo” oraz „Natura Rzeczy” i redaktorką dwóch zeszytów Forum. Wielokrotnie jurorowała w międzynarodowych i regionalnych konkursach plastycznych oraz teatralnych.

Współzałożycielka i członkini: Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi, Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza”, Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Należy do Stowarzyszenia Góry Literatury w Nowej Rudzie. Wspólnie z mężem, Wojciechem Birkiem, współpracuje od trzeciej edycji z Festiwalem Góry Literatury w Nowej Rudzie: prowadzą spotkania z autorami i organizują wystawy plastyczne. Członkini kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2023).

Życie prywatne

Od 1984 r. żona Wojciecha Birka, twórcy i badacza komiksu oraz narracji wizualnych, wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Matka: Lecha Andrzeja Birka (dra informatyki, pracuje i mieszka w Coventry – Anglia), Mikołaja Birka (grafik i autor filmów animowanych, wykładowca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Joanny Marii Birek (filmoznawczyni, pracuje w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, współorganizuje Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier).

Nagrody i medale

  • 2001 Nagroda Rektora WSP w Rzeszowie za osiągnięcia naukowe
  • 2003 Wyróżnienie Fundacji im. W. i N. Turzańskich oraz Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury i sztuki wraz z zespołem redakcyjnym pisma „Fraza” oraz Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym „Fraza”
  • 2004 Nagroda Fundacji im. Władysława i Nelly Turzańskich
  • 2009 Nagroda Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego za działalność organizacyjną.
  • 2011 Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury i sztuki wraz z zespołem redakcyjnym pisma „Fraza” oraz Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym „Fraza”
  • X 2015 Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Książki autorskie i współautorskie

  • Czytanie obrazów. Teksty o sztuce z lat 1991–1996, Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 1998.
  • Między mitem a historią. Twórczość Włodzimierza Odojewskiego, Wydawnictwo „Twój Styl”, Warszawa 2002.
  • Józef Mehoffer. Artysta dwóch epok (współautor Józef Ambrozowicz), Agencja Wydawnicza Jota, Rzeszów 2010. [nominacja w kategorii Album do 51. Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsza Książka Roku, Warszawa 2011]
  • Sztuka Podkarpacia, t. 1, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Rzeszów 2010 (współautorzy: Jacek Kawałek, Jacek K. Nowak, Piotr Rędziniak)
  • Romantyczni i współcześni. Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2012.

Redakcje książek (wybór)

  • Iwona Misiak, Zmysł czytania, Stow. Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2003.
  • O poezji, nostalgii, krytykach i kryteriach rozmawiają Bogdan Czaykowski i Adam Czerniawski, Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie – Stow. Literacko-Artystyczne „Fraza”, Toronto–Rzeszów 2006.
  • Adam Czerniawski, Wyspy Szczęśliwe. Eseje o poezji, Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie – Stow. Literacko-Artystyczne „Fraza”, Toronto–Rzeszów 2007.
  • Poeta czułej pamięci. Studia i szkice o twórczości Janusza Szubera, Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2008 (współredakcja Jolanta Pasterska).
  • Natałka Biłocerkiweć, Róża i nóż, wybór i przekład Bohdan Zadura; wstęp Joanna Ślósarska, posłowie Tomasz Swoboda, Stow. Literacko- Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2009.
  • Sztuka Podkarpacia, t. 1–4, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Rzeszów 2010, 2011, 2013, 2015.
  • Boom i kryzys. Nowe czasopisma literacko-artystyczne i społeczno-kulturalne w Polsce po roku 1980, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego–Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2012.
  • Światy Olgi Tokarczuk, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego–Stow. Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2013 (współredaktorzy Magdalena Pocałuń-Dydycz, Adam Bienias).
  • Inny w podróży. T. 1: Literackie świadectwa podróży na przestrzeni wieków, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2017 (współredaktorka Oksana Weretiuk).
  • Inny w podróży. T. 2: Narracje podróżnicze w XX i XXI wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2017 (współredaktorki Oksana Weretiuk i Matylda Zatorska).
  • Przyboś dzisiaj, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2017 (współredaktorzy Zenon Ożóg i Janusz Pasterski).
  • Miejsca, ludzie, opowieści. O twórczości Andrzeja Stasiuka, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego – Stow. Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2018 (współredaktorzy Matylda Zatorska, Damian Niezgoda).
  • Obroty liter. Szkice o twórczości Tomasza Różyckiego, seria „Tylko Poezja”, t. 1, Universitas, Kraków 2019 (współredaktorka Anna Czabanowska-Wróbel)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Magdalena Rabizo-Birek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Magdalena Rabizo-Birek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes