Łukasz Turski
Quick Facts
Biography
Łukasz Andrzej Turski (ur. 18 listopada 1943 w Krakowie) – polski fizyk, specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej, profesor nauk fizycznych, popularyzator nauki i publicysta.
Syn Stanisława Turskiego, brat Władysława Turskiego.
Życiorys
Absolwent Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (1960). W 1965 ukończył studia w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskiwał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego, a w 1985 otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Jest fizykiem teoretycznym, zawodowo związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, został też profesorem zwyczajnym w Katedrze Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Szkoły Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Był członkiem rady Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Badań Naukowych. Opublikował około stu prac naukowych z fizyki. Zajmuje się m.in. dynamiką procesów wiązania się cząsteczek i atomów na powierzchni kryształów (tj. adsorpcją) i procesami dyfuzji kolektywnej na powierzchni kryształów.
Jest również autorem licznych artykułów popularnonaukowych. Był autorem programów telewizyjnych z cyklu Czym jest..., wygłaszał felietony w Radiu Bis. W 1998 został laureatem Nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa za zorganizowanie pierwszego Pikniku Naukowego. Był jednym z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik, objął funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji. W 2000 otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.
Publikował w takich czasopismach jak „Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Wprost”, „Odra”, „Forum Akademickie” i „Rzeczpospolita” na tematy dotyczące m.in. nauki, zmian klimatu i energii jądrowej.
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (22 kwietnia 2011).
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Łukasz Turski na stronie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. [dostęp 2012-10-04].
- ISNI: 0000 0000 7196 3382
- VIAF: 101879695
- NLP: A1110949X
- WorldCat: viaf-101879695