Luka Rađa
Quick Facts
Biography
Luka Rađa (Donje Ogorje, 19. rujna 1959.) hrvatski je katolički svećenik, isusovac i teolog.
Životopis
Mladost i obrazovanje
Luka Rađa rođen je u Donjem Ogorju kraj Sinja. Od 1966. godine živio je u Splitu, gdje je završio srednju elektrotehničku školu. Bio je omiljen među vršnjacima i aktivan u športu i organiziranju zabavnih događanja. Godine 1979. upisao je studij elektrotehnike naVišoj elektrotehničkoj školi u Zagrebu . Nakon godinu dana odustao je od studija elektrotehnike i odlučio postati svećenik. Isusovačke zavjete je položio 1989. godine, a za svećenika ga je zaredo kardinal Franjo Kuharić 1992. godine.
Pastoralni rad
Do 1995. godine bio je vjeroučitelj u Osijeku, a nakon toga odlazi na poslijediplomski studij u Rim, gdje je magistirao iz dogmatske teologije na temu poimanja ljubavi sv. Augustina. Nakon povratka iz Rima bio je kapelan na Zametu u Rijeci, a 1999. godine na nekoliko mjeseci posjetio je Bangladeš, kako bi istraživao život hrvatskog misionara i suradnika Majke Tereze - Ante Gabrića.
Nakon povratka, od 2000. godine, u Zagrebu je vodio Studentski katolički centar (SKAC), koji se prije njegova dolaska zvao SKUC (Studentski kulturni centar). Brinuo se za duhovni život studenata. Bio je omiljen među studentima, zbog vedrog duha i nekonvencionalnog pristupa. Također je osmislio i pokrenuo projekt Modrave, ljetni kamp za duhovnu obnovu i odgoj mladih pokraj Šibenika.
Godine 2003. doživio je tešku prometnu nesreću i dva mjeseca bio u komi. Poslije je došao k svijesti, vratilo mu se pamćenje i prolazi dugo razdoblje rehabilitacije. Za njegovo liječenje održan je humanitarni koncert ozbiljne glazbe u Dubrovniku 22. lipnja 2010.
Objavio je knjige Ono malo više: Ante Gabrić isusovac i misionar, Ljubav je zaista neslomljiva i Šalabahter za život, a nakon djelomičnog oporavka ponovno je aktivan u pastoralu preko web stranice i sms poruka.
Djela
Ljubav je zaista neslomljiva
Ljubav je zaista neslomljiva (2005.)je knjiga koja je nastala kao komentar na evanđelja u rasponu od šest godina. Autor je u knjizi istaknuo i razradio misli koje čovjeku mogu pomoći u životnim poteškoćama i pitanjima i pozava na izlazak iz društvene, duhovne i crkvene prosječnosti. U svojim zapisima i komentarima ističe veliku Božju ljubav koju nitko nikada od ljudi ne bi mogao pokazati. Tekstovi u knjizi su i meditacije, propovijedi i odgovori Luke Rađe kao studentskog duhovnika na pitanja studenata, članova Studentskog katoličkog centra, pa je knjiga i dokument o nastajanju SKAC-a.
Šalabahter za život
Šalabahter za život: [email protected] (2008.) je duhovno-literarna zbirka koja je nastala kao plod višegodišnjeg internetskog komuniciranja Luke Rađe s mladima, ali i vjernicima svih drugih dobnih skupina. Knjiga sadrži tridesetak poglavlja kroz koja su obuhvaćene teme seksualnosti, celibata, grešnosti, zaljubljenosti, patnje, radosti uskrsnuća, nevjere,mistike i druge. Djelo je značajno jer je po prvi puta u hrvatskom pastoralu i komunikaciji vjernika i svećenika u Hrvatskoj kao medij intenzivno korišten internet.
Nagrade
- 2006. godine dodijeljena mu je nagrada Ponos Hrvatske
Izvori
- ↑ Usmjerivač Isusovog otkupljenja, razgovor s p. Lukom Rađom, D. I., Veritas – glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Zagreb, veljača 2008., broj 2
- ↑ Glazba Stare Europe za patera Luku Rađu, Dubrovački vjesnik, dubrovacki.hr, preuzeto 14. svibnja 2012.
- ↑ Napisao je i knjigu Ono malo više: Ante Gabrić isusovac i misionar, koju je objavio Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove u Zagrebu 1993. godine
- ↑ http://www.croportal.net/novosti/Kultura_Glazba_Stare_Europe_za_patera_Luku_Radu-1264040 Preuzeto 14. svibnja 2012.
- ↑ Luka Rađa, Ljubav je zaista neslomljiva, Studentski katolički centar Palma, Zagreb, 2005., ISBN 9539897610
- ↑ Ljubav je zaista neslomljiva, IKA, www.ika.hr, pristupljeno 7. ožujka 2016.
- ↑ Luka Rađa, Šalabahter za život: [email protected], Studentski katolički centar Palma, Zagreb, 2008., ISBN 9789539897626
- ↑ Prededstavljanje knjige "Šalabahter za život" oca Luke Rađe, IKA, www.ika.hr, pristupljeno 7. ožujka 2016.
- ↑ PATER LUKA RAĐA (49), Ponos Hrvatske, www.ponoshrvatske.hr, pristupljeno 7. ožujka 2016.
Vanjske poveznice
- Mrežna mjesta
- Web župa Gospe Sinjske, blog Luke Rađe
- Pater Luka Rađa: Čekajte me, prohodat ću!, Slobodna Dalmacija, 11. travnja 2009.