Ludwik Sendek
Quick Facts
Biography
Ludwik Sendek (ur. 13 kwietnia 1902 w Krasiłowie na Podolu, zm. 11 kwietnia 2004 w Radomiu) – podpułkownik Wojska Polskiego; żołnierz Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Harcerz, prekursor ruchu skautowskiego w rejonie Kozienic. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej, 6 sierpnia 1919 decyzją Edwarda Rydza-Śmigłego otrzymał Krzyż tej organizacji.
Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.
Ukończył Liceum Handlowe w Radomiu oraz Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie. Specjalista ds. amunicji w Forcie Bema w Warszawie.
Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, następnie przez Rumunię trafił do Tarbes we Francji i dalej promem do Wielkiej Brytanii. Na polecenie rządu brytyjskiego udał się do Stambułu, gdzie był specjalistą ds. amunicji. Po pogorszeniu się stosunków brytyjsko-tureckich wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał do końca wojny.
Władze ludowe pozbawiły go polskiego obywatelstwa. Przez krótki okres mieszkał w Australii a następnie na wschodnim wybrzeżu USA. Do Polski wrócił w latach 80. i zamieszkał w Radomiu.
Od 1989 członek Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a następnie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
W 2002 Roland Semik i Wojciech Gorgul z Radomia wyczerpująco spisali jego losy w opracowaniu pt.: "Ppłk Ludwik Sendek — świadek i uczestnik migracji wojennej, zarobkowej i politycznej". Otrzymali za to II wyróżnienie zespołowe w Konkursie "Historia Bliska" Ośrodka KARTA i Fundacji Batorego. Praca ta, a także archiwalne zdjęcia, dokumenty i kasety z zapisem rozmów znajdują się w Archiwum Ośrodka KARTA przy u. Narbutta 29 w Warszawie.
Ludwik Sendek był dwukrotnie żonaty. Zmarł w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu.
Przypisy
Bibliografia
- Biegański W., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945, Warszawa 1990.
- Drela Anna, Konsul u jubilata, w: Echo Dnia z dnia 19.04.2002.
- Drela Anna, Długowieczni, w: Echo Dnia nr 219 (398/38) z dnia 20.09.2002.
- Gawlik M., Liceum im. dra T. Chałubińskiego w Radomiu - zarys historii, Radom 1995.
- Mazurkiewicz Mirosław, Jeszcze nie zagasły ogniska, Radom 2001.
- Semik Roland, Gorgul Wojciech, Ppłk Ludwik Sendek — świadek i uczestnik migracji wojennej, zarobkowej i politycznej, Radom 2002.
- Smoliński J., Wojsko Polskie we Francji, Warszawa 1995.