peoplepill id: ludomir-frezer
LF
Poland
4 views today
4 views this week
Ludomir Frezer
Lieutenant of the Polish Army

Ludomir Frezer

The basics

Quick Facts

Intro
Lieutenant of the Polish Army
Places
Gender
Male
Place of birth
Brzyskorzystewko, Gmina Żnin, Żnin County, Poland
Place of death
Iwno, Greater Poland Voivodeship, Gmina Kostrzyn, Poznań County, Poland
Age
66 years
Awards
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
Cross of Valour
 
Gold Cross of Merit‎
 
Cross of Wielkopolskie Uprising
 
The details (from wikipedia)

Biography

Ludomir Frezer (ur. 31 marca 1893 w Brzyskorzystewku, zm. 6 maja 1959 w Iwnie) – żołnierz armii niemieckiej, armii wielkopolskiej i oficer kawalerii Wojska Polskiego, uczestnik powstania wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jarosława i Józefy z d. Mlicka. Student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmobilizowany 5 listopada 1915 do armii niemieckiej. Zwolniony na początku 1916 jako niezdolny do służby. Od 20 stycznia do 18 lutego 1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. Walczył pod dowództwem kpt. Pawła Cymsa na odcinku Strzelno, Inowrocław, Jankowo i Żnin. Następnie żołnierz 1 pułku ułanów wielkopolskich, z którym brał udział w walkach wojny polsko-bolszewickiej.

Szczególnie zasłużył się 23 września 1920 podczas walk pod Prużanami, gdzie „w niezwykle trudnych warunkach nawiązał łączność między dywizją i pułkiem, przedarł się w walce przez pozycje bolszewików, dostarczając rozkazy z dywizji i przyprowadzając jeńców. W ciągu nocy przebył kilkadziesiąt kilometrów”. Za tę postawę został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

25 listopada 1921 został przeniesiony do rezerwy. Prowadził następnie gospodarstwo rodzinne w Ossowcu.

Podczas kampanii wrześniowej brał udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji Warszawy osadzony w oflagu Murnau. Po wojnie pracował w stadninie koni w Iwnie do 1950. Następnie w PZU, zmarł w Iwnie i tam został pochowany. Na stopień porucznika został awansowany ze starszeństwem z dniem 19 marca 1939 i 13. lokatą w korpusie oficerów rezerwy kawalerii.

Życie prywatne

Żonaty z Katarzyną z d. Mittelstaedt, z którą miał dwie córki: Olgę (1924–2008) ps. „Olga” i Katarzynę (1925–2001) ps. „Kaśka”. Obie siostry były żołnierzami Armii Krajowej i wzięły udział w powstaniu warszawskim pełniąc funkcje łączniczek: Olga w II batalionie Zgrupowania „Chrobry II”, a Katarzyna w batalionie Harnaś.

Awanse

  • wachmistrz – 4 lutego 1920
  • podporucznik – 1 listopada 1920

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 3973
  • Krzyż Walecznych
  • Złoty Krzyż Zasługi (19 marca 1937)
  • Wielkopolski Krzyż Powstańczy (4 listopada 1958)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ludomir Frezer is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ludomir Frezer
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes