Lidija Radulović
Quick Facts
Biography
Dr Lidija Radulović (Beograd, 22. decembar 1964) je vanredna profesorka na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bavi se antropologijom religije, narodnom religijom i odnosom religije i roda.
Biografija
Rođena je 1964. godine u Beogradu, gde je završila osnovnu i srednju školu. Na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakultetu Univerziteta u Beogradu diplomirala je 1991. godine. Na istom fakultetu je magistrirala 1998. godine, gde je 2007. godine stekla i akademski stepen doktora nauka, odbranivšti tezu pod naslovom Konstrukcija roda u narodnoj religiji Srba. Članica je Etnološkog i antropološkog društva Srbije i InSEA (International Association for Southeast European Anthropology). Članica je i Matice srpske u kojoj trenutno radi na pisanju odrednica za Srpsku enciklopediju.
Oblasti profesionalnog interesovanja su joj antropologija religije i roda, narodna pobožnost i njene transformacije, alternativni religijski kultovi i pokreti, fenomeni popularne kulture.
Akademska zvanja
- 1992. istraživačica-talenat
- 1993. asistentkinja-pripravnica
- 1998. asistentkinja
- 2007. docentkinja
- 2012. vanredna profesorka
Bibliografija
- Religija ovde i sada : revitalizacija religije u Srbiji (2012)
- Pol/rod i religija : konstrukcija roda u narodnoj religiji Srba (2009)
- Okultizam ovde i sada : magija, religija i pomodni kultovi u Beogradu (2007)
Publikacije (izbor)
- "Bog kao privatna stvar : kultura sećanja i religijski život u vreme socijalizma" (PDF). Etnoantropološki problemi 9 (1): 35–48. 2014.
- "Religija i homoseksualnost. O odbacivanju i potrazi za religijskim i duhovnim izrazom gejeva i lezbejki u savremenoj Srbiji", u koautorstvu sa Zoricom Ivanović. U: J. Blagojević i O. Dimitrijević (ur.) Među nama: Neispričane priče gej i lezbejskih života. Beograd: Hartefakt fond, 2014, pp. 164-189
- "Dekonstrukcija diskursa materinstva na osnovu religijsko-magijske prakse" (PDF). Etnoantropološki problemi 3 (1): 159–176. 2008.
- "Vampir : osujećeni mitski predak i simbol osujećenog muškog seksualnog potencijala" (PDF). Etnoantropološki problemi 1 (1): 181–202. 2006.
Reference
- ↑ Etnološka biblioteka[1]
- ↑ Izveštaj Komisije za pripremu izveštaja o kandidatima prijavljenim na konkurs za izbor u zvanje i na radno mesto vanrednog profesora za užu naučnu oblast ETNOLOGIJA-ANTROPOLOGIJA[2]
- ↑ Ni đavo nije tako crn kad veštice kolo vode
- ↑ Praznoverje:TV inkvizicija
- ↑ Etnološka biblioteka, knj. 42. Beograd: Srpski genealoški centar: Odeljenje za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta, 400 str.
- ↑ Etnološka biblioteka, knj. 29. Beograd: Srpski genealoški centar: Odeljenje za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta, 284 str.
- ↑ COBBIS.sr