peoplepill id: leszek-mordarski
LM
Poland
3 views today
5 views this week
Leszek Mordarski
Polish teacher

Leszek Mordarski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish teacher
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Limanowa, Powiat limanowski, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Age
70 years
Awards
Gold Cross of Merit‎
 
Silver Cross of Merit
 
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Medal of the Centenary of Regained Independence
 
The details (from wikipedia)

Biography

Leszek Andrzej Mordarski (ur. 23 października 1955 w Limanowej) – polski muzyk, pedagog i nauczyciel dyplomowany muzyki i wiedzy o kulturze, profesor oświaty, instruktor muzyczny, sędzia szachowy.

Życiorys

Syn Ludwika i Krystyny z Wojsów. W 1978 ukończył wychowanie muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, w roku akademickim 2003/2004 uzyskał certyfikat Studiów Europejskich w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie, w 2005 ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Rzeszowskim z wiedzy o kulturze.

W lipcu 2001 nabył tytuł nauczyciela dyplomowanego. W październiku 2019 otrzymał z rąk ministra edukacji narodowej najwyższe w szkolnictwie uznanie, tytuł honorowy Profesora oświaty za wyróżniające się osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej w Zespole Szkół Budowlanych w Nowym Sączu (1978-1989) i limanowskich szkołach średnich (1989-2021).

Wysoką kulturę muzyczną oraz zamiłowanie do rodzimego folkloru i tradycji wyniósł z rodzinnego domu, kontynuującego tradycje muzyczne w czwartym pokoleniu. Upowszechnia tę kulturę podczas wygłaszanych referatów i wykładów, m.in.:

  • Twórcy instrumentów ludowych i instrumentaliści ziemi limanowskiej w czerwcu 2017 w Limanowskim Domu Kultury podczas międzynarodowych warsztatów polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 z prezentacją autorskiego filmu o tańcach, strojach i muzyce regionu lachowsko-orawskiego;
  • Instrumenty ludu pasterskiego ziemi limanowskiej na Międzynarodowej Konferencji Naukowej Tożsamość w kulturze (Identity in Culture) w październiku 2017 na Wydziale Pedagogicznym Akademii Ignatianum w Krakowie przy współudziale Towarzystwa Naukowego Educare. Wykład wzbogacił autorskim filmem dokumentalnym poświęconym istocie tożsamości osobowej i społecznej, budowanej w twórczej syntezie ze środowiskiem naturalnym i indywidualnymi uzdolnieniami twórców instrumentów pasterskich o specyficznej skali brzmień, odzwierciedlających głosy natury;
  • Twórczy nauczyciel i uczeń w autobiograficznej perspektywie międzypokoleniowej, wsparty prezentacją multimedialną podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w 2019, przeprowadzonej pod hasłem Nauczyciel i uczeń wobec współczesnych wyzwań edukacyjnych. Jego wystąpienie dotyczyło roli rodziny, „małej ojczyzny” oraz dojrzałych, konstruktywnych relacji twórców.

Wraz z ojcem Ludwikiem dokumentował miejscowy folklor muzyczny. Razem opublikowali zapisy nutowe zebranych melodii ludowych, obrzędów i zwyczajów. Był to rezultat kilkudziesięciu lat archiwizowania i gromadzenia tych materiałów, które znalazły się w książce z 2005 w seriiDziedzictwo Kulturowe, tom IX pt. Muzyka ziemi limanowskiej (ISBN 83-909093-8-3) wydany przez sekcję Polską CIOFF.

Posiadane kwalifikacje, a także licencja instruktora muzycznego kategorii pierwszej (nr 59/24/79), pozwalają mu na prowadzenie zajęć z zespołami muzycznymi. Był członkiem, instrumentalistą i instruktorem muzycznym kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Limanowianie (1970-2010) oraz instrumentalistą Orkiestry Dętej i Big Bandu Echo Podhala (1975-2010).

Twórczość i działalność muzyczna

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Limanowianie im. Ludwika Mordarskiego

Orkiestra dęta (big-band) Echo Podhala

Zespół Instrumentalno-Wokalny Consonans

Zespół założył w 1970 w Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej jego ojciec, nauczyciel muzyki Ludwik Mordarski, najpierw jako instrumentalno-wokalny Decybele, od 1975 pn. Zespół Instrumentalno-Wokalny Consonans, w którym Leszek Mordarski występował w latach 1970-1974 jako uczeń, a w latach 1989-2020 prowadził samodzielnie. Uczy młodzież gry na instrumentach muzycznych, aranżacji utworów oraz śpiewu, rozwijając jej sztukę muzyczną i wyobraźnię, dbając o wychowanie i poczucie piękna, a także umacniając tożsamość osobową, społeczną, regionalną i narodową. Przygotowuje i opracowuje repertuar do występów zespołu na festiwalach, przeglądach i konkursach o charakterze patriotycznym, poezji śpiewanej, literackiej, religijnej, turystycznej i autorskiej w całym kraju. Zespół zdobył wiele nagród, m.in.:

  • Grand Prix dla solistki zespołu podczas XXII Małopolskiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Triada (2013)
  • I miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej (2014)
  • II miejsce dla solistki zespołu w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej (2016)

Wydarzeniem był występ 12 listopada 2017 w emitowanym przez Polskie Radio i Telewizję Polską Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP. Z okazji 45-lecia zespołu Rada Miasta w Limanowej nadała mu w 2015 tytuł i medal Przyjaciel Miasta Limanowa. Za swą pracę pedagogiczną i wychowawczą z młodzieżą otrzymał w 2018 nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

Współorganizator i sędzia turniejów szachowych dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na szczeblu powiatowym, a także Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkół Budowlanych w Szachach. Praca została doceniona odznakami: brązową (2001), srebrną (2007) i złotą (2014) Polskiego Związku Szachowego oraz odznaką Za zasługi dla sportu (2017) od Ministra Sportu.

Uczestniczy w życiu społecznym swego środowiska, za co w 2003 otrzymał tytuł i medal Za zasługi dla Miasta Limanowa. W 2014 działał aktywnie w pracach komitetu obchodów 100. rocznicy Bitwy pod Limanową, z którego inicjatywy posadowiono obelisk z pamiątkową tablicą oraz wybito i wydano okolicznościowy medal. Od jesieni 2017 wiceprezes Stowarzyszenia Limanowianie na Niepodległość, a w 2018 został wybrany na radnego Rady Miasta Limanowa w kadencji 2018-2023.

Publikacje

Publikacje własne i opracowania

  • 40 lat Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Limanowskiej „Limanowianie” [opracowanie tekstu: Ludwik Mordarski i Leszek Mordarski], Wyd. Limanowski Dom Kultury, Limanowa 2010
  • Z gitarą i mikrofonem przez 45 lat zespołu „Consonans” 1970-2015: w obrazach i wspomnieniach [opracowanie redakcyjne: Leszek Mordarski, Wiesław Dutka, Barbara Piechura], Wyd. Stowarzyszenie Razem dla Regionu, Limanowa 2015, ISBN 978-83-934007-1-3
  • Złoty Jubileusz zespołu „Consonans” [opracowanie redakcyjne: Leszek Mordarski], Wyd. Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa 2020, ISBN 978-83-934007-2-9
  • Lachy Limanowskie – ich muzyka, instrumenty i obyczaje - praca dydaktyczna

Filmografia

  • Bacówki i tradycje pasterskie na Ziemi Limanowskiej w Beskidzie Wyspowym (z ojcem Ludwikiem, współautor scenariusza i wywiadu)
  • Twórcy instrumentów ludowych i instrumentaliści Ziemi Limanowskiej (obraz w technice video; współtwórca z ojcem Ludwikiem)
  • Limanowskie boje Józefa Piłsudskiego (autor scenariusza i zdjęć)
  • Film o tańcach, strojach i muzyce lachów limanowskich
  • Film dokumentalny Limanowa

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji artystycznej, za upowszechnianie i kultywowanie tradycji ludowych oraz kultury regionalnej (2020)
  • Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w upowszechnianiu i kultywowaniu tradycji ludowych (2015)
  • Srebrny Krzyż Zasługi (2006)
  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2020)
  • Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009)
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (2003)
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2009)
  • Medal Polonia Minor (2019)
  • Srebrny Krzyż Małopolski (2018)

Przypisy

Bibliografia

  • Elżbieta Wojtas-Ciborska, Leszek Mordarski (1955-), Księga limanowian. Biografie ludzi związanych z Ziemią Limanowską. Cz. 1, Miejska Biblioteka Publiczna, Limanowa 2006, s. 410-411, ISBN 83-913877-3-9, ISBN 978-83-913877-3-3
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leszek Mordarski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leszek Mordarski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes