peoplepill id: leszek-cieciura
LC
Poland
5 views today
7 views this week
Leszek Cieciura
Polski lekarz i żołnierz

Leszek Cieciura

The basics

Quick Facts

Intro
Polski lekarz i żołnierz
Places
Gender
Male
Place of birth
Chrzanów, Poland
Place of death
Łódź, Poland
Age
83 years
The details (from wikipedia)

Biography

Leszek Cieciura (ur. 12 listopada 1925 w Chrzanowie, zm. 3 października 2009 w Łodzi) – polski lekarz, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, pułkownik Wojska Polskiego, kierownik Katedry Histologii i Embriologii Wojskowej Akademii Medycznej, doktor honoris causa WAM.

Życiorys

W czasie okupacji niemieckiej pracował w systemie trzyzmianowym w miejscowej Fabryce Lokomotyw „FABLOK”, oraz uczył się. W 1945 roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W grudniu 1948 roku został wcielony do ludowego Wojska Polskiego, do Kompanii Akademickiej przy Akademii Medycznej w Krakowie. Studia ukończył w 1951 roku w Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (w 1949 r. nastąpiło wyłączenie Wydziału Lekarskiego ze struktury UJ) i rozpoczął służbę lekarza wojskowego Gorzowie Wielkopolskim i Krośnie Odrzańskim. Specjalizował się w zakresie położnictwa i ginekologii. W roku 1956, ze stanowiska szefa służby zdrowia dywizji w Krośnie Odrzańskim został służbowo przeniesiony do Łodzi, gdzie w Wojskowym Centrum Wyszkolenia Medycznego objął stanowisko wykładowcy interny. Wraz z powołaniem Wojskowej Akademii Medycznej w 1958 roku, został starszym asystentem w Katedrze Histologii i Embriologii. W roku 1959 obronił pracę doktorską (pierwszy doktorat nadany przez Radę Wydziału Lekarskiego WAM) pod tytułem Badania cytologiczne łożyska ludzkiego w różnych okresach rozwoju.Jako jeden z pierwszych otrzymał w 1964 stopień doktora habilitowanego nadany przez Radę Wydziału Lekarskiego WAM.W roku 1972 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1979 profesorem zwyczajnym.

W roku akademickim 1964/1965 został powołany na stanowisko kierownika Katedry Histologii i Embriologii, którą kierował przez 27 lat. W okresie 1970–1974 był szefem Zespołu Katedr Teoretycznych, a w latach 1973–1974 pełnił funkcję prorektora WAM ds. nauki. Był członkiem Komitetu Patofizjologii Komórki (1968–1996), Komitetu Cytobiologii(1980–1996), Komitetu Nauk Podstawowych (1984–1990) oraz Komitetu Biologii i Medycyny Kosmicznej (1976–1986) Polskiej Akademii Nauk. Przez kilka kadencji kierował Komisją Mikroskopii Elektronowej PAN (1988–1996). W 1961 był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików (PTHC). Wchodził w skład komitetów redakcyjnych wielu czasopism naukowych. Członek Rady Redakcyjnej kwartalnika „Postępy biologii komórki”, Członek Editorial Advisory Board „Folia Morphologica”. Przez 33 lata był członkiem Rady Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej. 9 lipca 1991 zakończył zawodową służbę wojskową i przeszedł w stan spoczynku.

Pionier badań w zakresie mikroskopii elektronowej, jeden z prekursorów wykorzystania mikroskopu elektronowego w badaniach histologicznych i embriologicznych w Polsce. Opublikował około 140 prac, z których ponad połowa ukazała się w językach obcych. Był autorem rozdziałów w podręczniku Topochemiczne metody badań komórek i tkanek, skryptu Nowe metody badań cytogenetycznych, oraz redaktorem podręcznika Techniki stosowane w mikroskopii elektronowej (PWN, Warszawa, 1989). Pod jego bezpośrednim kierownictwem wykonanych zostało w katedrze 7 prac magisterskich, 14 doktoratów oraz 4 prace habilitacyjne.

Pochowany na Cmentarzu Doły w Łodzi. Ujęty w Pomniku Łodzian Przełomu Tysiącleci (nawierzchnia ulicy Piotrkowskiej, kostki o numerach 3952 – 3958).

Odznaczenia i wyróżnienia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złoty Medal Za zasługi dla obronności kraju
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Odznaka „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”
  • Honorowa Odznaka m. Łodzi
  • Doktor honoris causa Wojskowej Akademii Medycznej (2001)
  • nagrodaim. A. Cieszyńskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (dwukrotnie)

Źródła

  • Hieronim Bartel Płk w st. sp. prof. dr hab. med. dr h. c. Leszek Cieciura - wspomnienie /w/ Katedry Histologii i Embriologii UM Skalpel, nr 2010/02 (marzec-kwiecień)
  • Biogram prof. dr hab. L. Cieciury
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leszek Cieciura is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leszek Cieciura
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes