peoplepill id: leopold-samter
LS
Poland
2 views today
8 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Grodzisk Wielkopolski, Gmina Grodzisk Wielkopolski, Grodzisk Wielkopolski County, Poland
Place of death
Zielona Góra, Lubusz Voivodeship, Poland
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Leopold Samter (ur. 1828 w Grodzisku Wielkopolskim, zm. 15 grudnia 1900 w Zielonej Górze) – rabin, meteorolog.


Życiorys

Leopold Samter urodził się w 1828 roku w Grodzisku Wielkopolskim w rodzinie rabinackiej. Do Zielonej Góry przybył ok. 1860 roku i objął stanowisko rabina. Do jego przyjazdu w mieście, od chwili powstania gminy żydowskiej, było dwóch rabinów: dr Wiener (1840–1853) i dr Landsberg (1853–1860). Leopold Samter służył jako rabin do kwietnia 1900 roku, kiedy zrzekł się tej funkcji ze względu na stan zdrowia.

W latach 1882–1883 pod jego kierownictwem wybudowano w mieście synagogę na Glasserplatz, słynna z wyjątkowego wystroju. Został jej pierwszym rabinem.

Wykładał w miejscowych szkołach, był cenionym nauczycielem. Przez 30 lat należał do Zarządu Związku Rzemiosła i Ogrodnictwa w mieście, był jego członkiem honorowym i zastępcą przewodniczącego.

Był miłośnikiem róż, które uprawiał na terenie swojego ogrodu przy Hospitalstraβe (obecnie ul. Moniuszki 17). Należał do Towarzystwa Miłośników Róż. Po Towarzystwie w mieście pozostała na Wzgórzu Zielonogórskim (obecnie Braniborskim) Wieża Braniborska, postawiona na 25-lecie założenia, wybudowana w 1860 roku.

W listopadzie 1877 roku uruchomił w mieście pierwszą stację meteorologiczną. Wniosek Samtera o założenie stacji poparł profesor dr Arndt z Biura Statystycznego w Berlinie i dr Wilhelm Julius Forester, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie. Leopold Samter prowadził obserwacje meteorologiczne przez 23 lat, aż do śmierci. Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna istniejąca obecnie przy ul. Andrzeja Struga 1A kontynuuje zapoczątkowane przez niego dzieło.

1 listopada 1877 Leopold Samter umieścił za oknem dzwon z ukrytymi wewnątrz termometrem i barometrem. Dzwon był platformą termometryczną. W pokoju jego domu przy obecnej ul. Moniuszki 1 znalazł się barometr lewarowy, w ogrodzie deszczomierz Mahlamanna. Na wysokim dachu budynku umieszczono wiatromierze. Obserwacje zapisał w rozbudowanych tabelach.

W stacji wykonywano, w ściśle ustalonych terminach (godz. 06, 14 i 20), obserwacje ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza, wilgotności względnej, kierunku i prędkości wiatru. Mierzono również temperatury maksymalną i minimalną, wielkość opadów za dobę oraz grubość pokrywy śnieżnej. Notowane były również obserwacje wizualne, takie jak: wielkości zachmurzenia, widzialności oraz rodzaju i czasu występowania różnych zjawisk meteorologicznych. Po dziesięciu latach pracy, w 1887 roku, stacja została wyposażona w komplet nowych przyrządów, zmieniły się też godziny wykonywania obserwacji – prowadzono je o godzinie 07, 14 i 21.

Dr Leopold Samter został pochowany na cmentarzu żydowskim w Zielonej Górze u zbiegu ulic Chmielnej i Wrocławskiej.

Publikacje

  • Gottesdienstlicher Vortrag zur Sedanfeier am 2. September 1873 gehalten in der Synagoge zu Grünberg und auf allgemeines Verlagen veröffentlicht

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leopold Samter is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leopold Samter
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes