peoplepill id: leopold-musial
LM
Poland
1 views today
8 views this week
Leopold Musiał
Polish chemist

Leopold Musiał

The basics

Quick Facts

Intro
Polish chemist
Places
Work field
Gender
Male
Place of death
Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Age
69 years
Awards
Medal of the 10th Anniversary of People's Poland
 
The details (from wikipedia)

Biography

Leopold Józef Musiał (ur. 15 listopada 1905 w Rakowicach, zm. 5 marca 1975 w Krakowie) – polski chemik z tytułem doktora, profesor uczelniany.

Życiorys

Leopold Józef Musiał urodził się 15 listopada 1905 w podkrakowskich Rakowicach. Pochodził z rodziny robotniczej, był synem Rudolfa (1878-1946, ślusarz) i Rozalii z domu Bednarz (1882-1965). Miał braci Włodzimierza (1907-1977, lekarz internista, profesor, oficer) i Mariana (1908-1991, pułkownik lekarz). W okresie dzieciństwa i młodości zamieszkiwał w Sanoku, gdzie ukończył szkołę powszechną (1913-1917), a w 1925 zdał egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku (w jego klasie byli m.in. jego młodszy o dwa lata brat Włodzimierz oraz Aleksander Codello i Władysław Miller).

Po II wojnie światowej był organizatorem i nauczycielem w macierzystym gimnazjum i liceum ogólnokształcącym w Sanoku. Otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Został profesorem uczelnianym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Rolniczej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W latach 1951-1960 był kierownikiem Katedry Chemii Ogólnej na Wydziale Rolnym UJ, a po wyodrębnieniu od 1953 WSR. Następnie był kierownikiem Katedry Chemii, a później Samodzielnego Zakładu Chemii WSP w Krakowie. Na krakowskiej WSP pełnił także funkcje dziekana Wydziału Geograficzno-Biologicznego oraz wiceprzewodniczącego Rady Zakładowej ZNP. Był doradcą naukowym i kierownikiem Zakładu Badawczego Ochrony Wód Instytutu Gospodarki Komunalnej w Krakowie.

Leopold Musiał zamieszkiwał przy ulicy Stefana Jaracza 6 w Krakowie. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej 5 marca 1955 w Krakowie. 8 marca 1955 został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy ul. Jana Matejki w Sanoku, gdzie spoczęli także jego rodzice i brat Marian.

Publikacje

  • O kondensacji hydantoiny z o-nitrobenzaldehydem (1930, współautor: Jan Kozak)
  • Über Kondensation des Hydantoins mit o-Nitrobenzaldehyd (1930, współautor: Jan Kozak)
  • Analiza płynów prostych (kationy): Analiza płynów złożonych (kationy); Badanie na aniony ; Reakcje szczegółowe kationów i anionów (1931, współautor: Marian Jalewski)
  • Zarys analizy chemicznej jakościowej (1949, współautor: Marian Jalewski)
  • Zarys analizy chemicznej jakościowej i ilościowej: skrypt dla pierwszego roku rolnictwa (1952, współautor: Marian Jalewski)
  • Ćwiczenia z chemii organicznej (1952)
  • Ćwiczenia z chemii ogólnej: zarys nieorganicznej analizy jakościowej i ilościowej (1955, współautorzy: Adam Kulpiński, Zdzisław Hołowiecki)
  • Investigations on the Impurities of the River Soła and Its Capacity for Self-purification (1964)
  • Ćwiczenia laboratoryjne z chemii organicznej (1968, współautor: Maria Jolanta Korohoda)
  • Ćwiczenia laboratoryjne z zakresu chemii ogólnej i nieorganicznej (1970, współautor: Ryszard Sitko)
  • Ćwiczenia z biochemii (1972, współautor: Jadwiga Staniec)
  • Zarys chemicznej analizy jakościowej i ilościowej związków nieorganicznych (1974, współautor: Ryszard Sitko)

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (19 stycznia 1955, uchwałą Rady Państwa na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leopold Musiał is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leopold Musiał
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes