peoplepill id: ksawery-swiecicki
United Kingdom Great Britain
5 views today
12 views this week
Ksawery Święcicki
British military officer

Ksawery Święcicki

The basics

Quick Facts

Intro
British military officer
Work field
Gender
Male
Place of birth
Strzałków, Masovian Voivodeship, Gmina Wolanów, Radom County, Poland
Place of death
London, Kingdom of Wessex, UK
Age
71 years
Awards
Cross of Independence
 
Silver Cross of Merit
 
Gold Cross of Merit‎
 
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
The details (from wikipedia)

Biography

Ksawery Święcicki (ur. 9 października 1895 w Strzałkowie, zm. 4 listopada 1966 w Londynie) – pułkownik kawalerii Wojska Polskiego.

Życiorys

Urodził się 9 października 1895 w Strzałkowie (powiat radomszczański), w rodzinie Ksawerego Lucjana Melchiora (zm. 1944), dzierżawcy i właściciela ziemskiego dóbr w Smotryszowie, i Marii Antoniny z Wiesiołowskich. Jego bracia Tadeusz Mieczysław był legionistą, a Bogdan także oficerem PSZ na Zachodzie , natomiast siostra Janina (1894–1967) poślubiła Modesta Longina Słoniowskiego, oficera 1 kadrowej.

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 wstąpił do Legionów Polskich i służył w 1 pułku ułanów w stopniu kaprala. Od 6 lutego do 1 kwietnia 1917 roku był słuchaczem kawaleryjskiego kursu podoficerskiego przy 1 pułku ułanów w Ostrołęce. Kurs ukończył z wynikiem dostatecznym. Posiadał wówczas stopień starszego ułana.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 11 pułku ułanów. Został awansowany do stopnia porucznika kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919. W 1923, 1924, jako oficer nadetatowy macierzystego 11 pułku ułanów z garnizonu Ciechanów, służył jako instruktor w batalionie szkolnym Oficerskiej Szkoły Inżynierii. Został absolwentem kursu dowódców szwadronu. Został awansowany do stopnia rotmistrza kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1928, nadal pozostając oficerem 11 pułku ułanów i pełniąc funkcję dowódcy szwadronu. Od 1929 był oficerem 7 pułku strzelców konnych wielkopolskich w garnizonach Poznań i Biedrusko i w jego szeregach także był dowódcą szwadronu. Został awansowany do stopnia majora kawalerii od 1 stycznia 1935. Od tego roku był referentem Biurze Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych. 1 lipca 1938 został mianowany na stanowisko dowódcy dywizjonu rozpoznawczego 10 Brygady Kawalerii. Na czele tej jednostki walczył w kampanii wrześniowej. Za swoje czyny otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

Po klęsce wojny obronnej i agresji ZSRR na Polskę został internowany na Węgrzech. Przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. Brał udział w kampanii francuskiej 1940, a po jej upadku przedostał się do Wielkiej Brytanii. Od 4 grudnia 1940 do 8 listopada 1943 w stopniu podpułkownika był dowódcą 10 oddziału rozpoznawczego i 10 batalionu dragonów. U schyłku wojny od 1944 do 1945 pełnił funkcję komendanta obozu rozdzielczego, utworzonego dla byłych polskich jeńców w niemieckiej niewoli. Został awansowany do stopnia pułkownika kawalerii.

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Londynie. Działał w emigracyjnych organizacjach kombatanckich. Zmarł w 1966. Został pochowany na cmentarzu Streatham Park w Londynie.

Od 8 maja 1920 był żonaty z Jadwigą Zofią z Biedrzyckich h. Rawicz (1902–1971). Mieli syna i córkę.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 12246 (rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych)
  • Krzyż Niepodległości (16 września 1931)
  • Krzyż Walecznych
  • Złoty Krzyż Zasługi (18 lutego 1939)
  • Srebrny Krzyż Zasługi (4 marca 1925)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Świętego Sawy (Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ksawery Święcicki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ksawery Święcicki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes