peoplepill id: kazimierz-poschinger
KP
Poland
3 views today
6 views this week
Kazimierz Poschinger
Polish officer

Kazimierz Poschinger

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Lviv, Kingdom of Galicia and Lodomeria, Ukraine
Place of death
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Age
58 years
Awards
Decade of Independence Regained
 
Silver Cross of Merit
 
War Medal 1918-1921
 
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Poschinger (ur. 4 marca 1898 we Lwowie, zm. 11 lipca 1956 w Sanoku) – major piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Urodził się 4 marca 1898 we Lwowie. Był synem Jana (urzędnik C. K., skarbnik polskiej organizacji narodowej w Stanisławowie, w 1911 zastępca kierownika VII sekcji Towarzystwa Wzajemnego Kredytu tamże, działacz tamtejszego TSL) i Kazimiery z domu Mszaneckiej. Miał siostrę Annę (zamężna z Karolem Pasternakiem, także oficerem Wojska Polskiego).

Ukończył szkołę powszechną, a następnie kontynuował naukę w gimnazjach w Stanisławowie: C. K. Gimnazjum I z polskim językiem wykładowym (II klasa do 1910), C. K. Gimnazjum II z polskim językiem wykładowym (VI klasa do 1914). Podczas nauki szkolnej należał do XXIV Drużyny Strzeleckiej.

Po wybuchu I wojny światowej, która przerwała jego edukację, powrócił z wakacji na Węgrzech do Stanisławowa, następnie z Drużynami Strzeleckimi udał się do Krakowa, skąd został odesłany do Stanisławowa. Tam po wkroczeniu Rosjan ukrywał się do 1915, a następnie został aresztowany przez Austriaków i wcielony do Armii Austro-Węgier. Jesienią tego roku zwolniono go ze służby (miał stopień szeregowego), po czym mógł dokończył naukę w stanisławowskim gimnazjum, włącznie z uzyskaną maturą. Wówczas ponownie trafił do c. i k. armii w szeregi 55 Pułku Piechoty, a jednocześnie uczył się w szkole oficerskiej XI Korpusu. 15 września 1916 na stanowisku dowódcy plutonu oddelegowano go na front, na tereny rumuńskie, włoskie. W tym czasie kolejno odbywał kursy (kurs obsługi działek piechoty, miotaczy min, gazowy) i zyskiwał umiejętności, co zaowocowało awansem do stopnia chorążego w październiku 1917, a wkrótce potem do stopnia podporucznika 1 lutego 1918. Pod koniec wojny został wysłany pierwotnie do Albanii, lecz w listopadzie czas zakończenia walk zastał go w Sanoku.

Tam był ochotnikiem 3 Batalionu Strzelców Sanockich i brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej 1918–1919. Następnie batalion wcielono do powstałego 18 pułku piechoty, w szeregach którego Poschinger uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie działań wojennych podporucznik walczył w obronie mostu na Bugu nieopodal miejscowości Serpelice. W rejonie Hołowczyc, 8 sierpnia 1920, wraz z kompanią odparł atak bolszewików, wykazując się męstwem, a przy tym został ranny i trafił do szpitala. Po rekonwalescencji został referentem w Dowództwie Okręgu Generalnego Łódź. Został awansowany do stopnia porucznika piechoty ze starszeństwem z 1 czerwca 1919. W 1923, 1924 pozostawał oficerem 18 pułku piechoty, w okresie pokoju stacjonującym w garnizonie Skierniewice. W tym czasie odbył kurs łączności w Centrum Szkolenia Łączności w Zegrzu, przeszkolenie młodszych oficerów piechoty, kurs aplikacyjny czołgów i samolotów. 4 sierpnia 1929 mianowano go dowódcą plutonu łączności w 18 pułku piechoty, w którym służył do 1927. Został awansowany do stopnia kapitana piechoty ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1927 (w 1928 był zweryfikowany z lokatą 94, w 1932 z lokatą 80). 14 maja 1928 otrzymał przydział służbowy do 35 pułku Piechoty, stacjonującym w Brześciu, w szeregach którego służył pierwotnie do 1936. Wówczas ukończył kurs dowódców kompanii karabinów maszynowych w Centralnej Szkole Strzelniczej w Toruniu, po czym został dowódcą kompanii karabinów maszynowych. W styczniu 1936 został awansowany do stopnia majora piechoty. Od kwietnia do października 1936 służył w 55 Poznańskim pułku piechoty, stacjonującym w Lesznie, po czym powrócił do 35 pułku piechoty, w którym mianowano go dowódcą II, a później I batalionu.

Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 uczestniczył w polskiej wojnie obronnej w szeregach 35 pułku piechoty, który wchodził w skład 9 Dywizji Piechoty walczącej w Armii „Pomorze”. Pułk uczestniczył w walkach w rejonie Bydgoszczy i Borów Tucholskich. 20 września 1939 Poschinger trafił do niemieckiej niewoli. Przez cały okres wojny był osadzony w obozach jenieckich (Oflag) dla oficerów: Oflag IV A Hohnstein, Oflag II B Arnswalde, Oflag II D Gross-Born, Oflag X A Sandbostel. Z uwagi na niemieckobrzmiące nazwisko majora Poschingera, Niemcy złożyli mu propozycję podpisania Volkslisty (w tym samym czasie namawiano do tego samego jego żonę w Sanoku, przekonując ją kłamliwie o tym, iż jej mąż rzekomo już to uczynił). Mimo zabiegów okupanta Poschingerowie pozostali nieugięci. Po zakończeniu wojny, przez dwa lata przebywał na terenie nowych Niemiec, po czym w 1947 powrócił do Polski do Sanoka, skąd wskutek braku zatrudnienia wyjechał krótkotrwale do Wrocławia, skąd powrócił do Sanoka z tego samego powodu. W mieście pozostał do końca życia.

15 sierpnia 1923 poślubił Wandę Mazurek z Sanoka (1904-1955). Mieli dwie córki: Janinę (ur. 1925) i Ewę (ur. 1930). W Sanoku rodzina Poschingerów zamieszkiwała przy ulicy Bartosza Głowackiego 7.

Kazimierz Poschinger zmarł 11 lipca 1956 w Sanoku. Został pochowany w grobowcu rodzin Mazurek i Poschinger na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej w Sanoku 13 lipca 1956.

Ordery i odznaczenia

  • 27 sierpnia 1920 jego przełożeni z 18 pułku piechoty złożyli wniosek o nadanie mu Krzyża Virtuti Militari, co zostało zrealizowane 17 czerwca 1922 w Koninie, gdy za wyjątkowe męstwo i czyny bojowe w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, marszałek Józef Piłsudski uhonorował Kazimierza Poschingera Srebrnym Krzyżem Orderu Wojskowego Virtuti Militari (nr 2457), a dekoracji dokonał osobiście Józef Piłsudski.
  • Srebrny Krzyż Zasługi (1935)
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Poschinger is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Poschinger
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes