peoplepill id: kazimierz-czerwinski
KC
Lithuania
2 views today
3 views this week
Kazimierz Czerwiński
Officer of the Polish Army

Kazimierz Czerwiński

The basics

Quick Facts

Intro
Officer of the Polish Army
Places
Work field
Gender
Male
Place of death
Vilnius, Vilnius City Municipality, Vilnius County, Lithuania
Age
37 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Aleksander Czerwiński herbu Lubicz (ur. 23 września 1888 w Olchowcu Wielkim, zm. 28 kwietnia 1926 w Wilnie) – major kawalerii Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Urodził się 23 września 1888 w Olchowcu Wielkim koło Kamieńca Podolskiego jako syn Kazimierza Ignacego herbu Lubicz (1859–1942) i Zofii Karoliny Mniszek z Bużenina herbu Poraj (1863–1949). Urodził się w ósmym pokoleniu rodu Czerwińskich na Wołyniu, przebywających na tych ziemiach od XVI wieku. Był jednym z ośmiorga dzieci Kazimierza i Zofii, jego rodzeństwem byli: Zygmunt (1885–1940, urzędnik, burmistrz Ołyki, ofiara zbrodni katyńskiej, Irena (ur. 1886), Natalia (ur. 1890), Zofia (ur. 1892), Paweł (1895–1892, dyplomata), Janina (zm. 1919), Maria (zmarła w dzieciństwie).

W 1912 Kazimierz Czerwiński ukończył Instytut Rolnicy w Halle (Saale) z tytułem agronoma dyplomowanego. Następnie był gospodarzem w rodzinnym Olchowcu Wielkim koło Kamieńca Podolskiego. Po wybuchu I wojny światowej w stopniu chorążego rezerwy został powołany do Armii Imperium Rosyjskiego i służył w niej podczas wojny. Był kolejno awansowany do stopni: podporucznika w 1914, porucznika w 1915 i podrotmistrza w 1917 – za swoje męstwo i odwagę, jak również odznaczany orderami. W 1918 wstąpił do II Korpusu Polskiego w Rosji i służył w jego szeregach do bitwy pod Kaniowem.

Następnie przedostał się na Podole. Wstąpił do Wojska Polskiego. W stopniu rotmistrza został przydzielony do Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Został adiutantem w 3 Brygadzie Jazdy. Podczas wojny polsko-bolszewickiej brał udział w kampanii wołyńskiej w 1919 iwyprawie kijowskiej w 1920. 30 kwietnia 1920 roku został przeniesiony do 12 pułku ułanów Podolskich, jako oficer nadetatowy z pozostawieniem na dotychczasowym stanowisku szefa sztabu 3 Brygady Jazdy. W 1920 został szefem sztabu 9 Brygady Jazdy. W 1921 został mianowany szefem sztabu I Brygady Kawalerii.

3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu majora ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku i 75. lokatą w korpusie oficerów jazdy (od 1924 roku – kawalerii). Obok stopnia wojskowego przysługiwał mu wówczas tytuł „adiutant sztabowy”. 1 listopada tego roku został „powołany do służby Sztabu Generalnego z prawem jednorocznego doszkolenia w Wyższej Szkole Wojennej”. W 1923 roku w dalszym ciągu pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu I Brygady Jazdy, pozostając oficerem nadetatowym 12 puł. W tym czasie przysługiwał mu obok stopnia wojskowego tytuł „przydzielony do Sztabu Generalnego”. 31 sierpnia 1923 roku został przeniesiony w stan nieczynny na jeden rok bez prawa do poborów. 1 września 1924 roku powrócił ze stanu nieczynnego do służby czynnej w macierzystym 12 puł. W tym samym roku został przeniesiony do rezerwy. Posiadał przydział w rezerwie do 12 puł.

Łącznie brał udział w 29 bitwach podczas walk w obronie Polski. Za swoje czyny wojenne otrzymał Order Virtuti Militari, którym udekorował go osobiście Marszałek Józef Piłsudski w Belwederze. Zmarł nagle 28 kwietnia 1926 w Wilnie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari
  • Krzyż Walecznych – czterokrotnie
  • „Krzyż Kaniowski” (odznaka pamiątkowa 3 Pułku Piechoty Legionów)
  • Odznaka „za Wołyń”
  • Order Świętego Stanisława II klasy z mieczami (Imperium Rosyjskie)
  • Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)
  • Order Świętej Anny IV klasy „za odwagę” (Imperium Rosyjskie)
  • Krzyż Oficerski Orderu Gwiazdy Rumunii
  • Medal międzysojuszniczy „Médaille Interalliée” (zezwolenie Naczelnika Państwa w 1921)

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Czerwiński is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Czerwiński
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes