peoplepill id: kazimierz-bogacz-1
KB
Poland
2 views today
2 views this week
Kazimierz Bogacz
Polski geolog, nauczyciel akademicki

Kazimierz Bogacz

The basics

Quick Facts

Intro
Polski geolog, nauczyciel akademicki
Places
Gender
Male
Place of birth
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Age
53 years
Awards
Medal of the 10th Anniversary of People's Poland
 
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Bogacz (ur. 4 marca 1926 w Sanoku, zm. 29 kwietnia 1979) – docent doktor inżynier, geolog, wykładowca akademicki.

Życiorys

Urodził się 4 marca 1926 w Sanoku. Był synem oficera Wojska Polskiego Andrzeja Bogacza i Zofii Barbary z domu Bezucha (córka sędziego Augusta Bezuchy, siostra m.in. oficerów Wojska Polskiego – Jana i Zygmunta). Lata młodości spędził na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej (Kobryń, Baranowicze) w związku ze służbą ojca. Po kilku pierwszych latach II wojny światowej i trwającej okupacji niemieckiej powrócił do rodzinnego miasta. Pracował w przedsiębiorstwie niemieckim „Karpathen Öl” jako pomocnik wiertacza i jednocześnie kształcił się: na tajnych kompletach oraz przez dwa lata w sanockiej Polnische Öffentliche Handelsschule. Po zakończeniu wojny w 1946 zdał maturę w I Państwowej Szkole Męskiej Stopnia Podstawowego i Licealnego w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Następnie podjął studia matematyki na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po roku przeniósł się na Wydział Geologiczno-Mierniczy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (wraz z nim rozpoczęli studia jego koledzy szkolni z Sanoka, Łucjan Rudzik i Stanisław Węcławik). Jeszcze jako student, w 1950 podjął pracę naukową w AGH, którą zaproponował mu prof. Henryk Świdziński. Studia ukończył w 1952 z tytułem inżyniera geologa i magistra nauk technicznych. Został asystentem w 1950, starszym asystentem w 1953, następnie adiunktem w latach 1958–1968, w 1965 obronił doktorat, w 1968 został docentem w Katedrze Geologii, a później w Instytucie Geologii Regionalnej i Złóż Węgli Akademii Górniczo-Hutniczej. W sferze dydaktycznej uczelni AGH był prodziekanem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego w latach 1969–1972, a po śmierci prof. Świdzińskiego od 1969 był kierownikiem Zakładu Tektoniki i Zdjęć Geologicznych w ramach tego wydziału.

Jako geolog badał różne tereny, w tym Karpaty, Beskid Niski, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, okolice Krakowa. Jego badania były pomocne przy poszukiwaniach rud metali nieżelaznych, poszukiwaniem i dokumentacji zasobów wód słodkich i mineralnych oraz do opracowań w zakresie górnictwa oraz budownictwa wodnego i lądowego. Opublikował ok. 40 prac naukowych.

Zasiadał w Radzie Zakładowej ZNP oraz był członkiem Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Działał w tworzeniu Domu Spokojnej Starości.

Zamieszkiwał przy ulicy Szlak 18/13 w Krakowie.

Zginął w wypadku samochodowym 29 kwietnia 1979. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera P, rząd 1, miejsce 21, 22).

Jego kolegą szkolnym z Sanoka, studenckim w Krakowie oraz współpracownikiem naukowym na AGH (m.in. razem publikowali) był Stanisław Węcławik, który rok po śmierci Kazimierza Bogacza, w publikacji Księga pamiątkowa (obchodów 100-lecia Gimnazjum oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku) z 1980 opublikował artykuł pt. Kazimierz Bogacz (1926–1979). Wspomnienia pośmiertne, stanowiący jego biogram. W 1984 ukazała się osobna publikacja pt. Kazimierz Bogacz (1926-1979) autorstwa Stanisława Węcławika.

Publikacje

  • Budowa geologiczna północnego obrzeżenia Rowu Krzeszowickiego (1967)
  • Przewodnik geologiczny po zachodnich Karpatach fliszowych (1969, współautorzy: Jerzy Chrząstowski, Andrzej Radomski)
  • Wody mineralne województwa krakowskiego (1974)
  • Problemy tektoniki północno-wschodniego obrzeżenia Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Materiały konferencji terenowej. Czatkowice 15-16 października 1977 (1977)
  • Atlas miejskiego województwa krakowskiego (1979, współautorzy: Kazimierz Trafas, Mieczysław Klimaszewski)
  • Karpaty fliszowe między Olzą a Dunajcem: przewodnik geologiczny (1979, współautor: Rafał Unrug)
  • Budowa geologiczna miejskiego województwa krakowskiego (1980)

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)
  • Srebrna odznaka „Za zasługi dla miasta Krakowa”
  • Złota Odznaka ZNP

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Bogacz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Bogacz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes