peoplepill id: kazimiera-grottowa
KG
Poland
10 views today
14 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Female
Place of birth
Suwałki, Podlaskie Voivodeship, Poland
Age
56 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimiera Grottowa z domu Adamowicz (ur. 2 lutego 1904 r. w Suwałkach, zm. 11 marca 1960 r. w Łodzi) – polska historyk sztuki, doktor filozofii, dyrektor departamentu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, bibliotekarka.

Życiorys

Urodziła się w rodzinie Kazimierza i Jadwigi Franciszki (z domu Opalińskiej). Ojciec pracował jako archiwista w suwalskiej dyrekcji Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Dziadek ze strony matki, Tytus Opaliński, brał udział w powstaniu styczniowym. Sama zaś Kazimiera była członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Maturę z wyróżnieniem zdała w Suwałkach w 1921 r. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Poznańskim. Tu również uzyskała stopień doktora filozofii. Promotorem jej pracy doktorskiej pt. Benardo Bellotto-Canaletto i jego widoki Warszawy (1928 r.) był prof. Szczęsny Dettloff. Po powrocie z zagranicy (gdzie prowadziła indywidualne studia) osiadła w Warszawie. Tu w latach 1930-1939 kierowała biblioteką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Równocześnie rozpoczęła pracę nad habilitacją kilkakrotnie wyjeżdżając za granicę do Francji i Włoch.
W 1931 r. wyszła za mąż za Eugeniusza Grotta – syna warszawskich przemysłowców, inżyniera i właściciela firmy zajmującej się budową mostów. II wojnę światową, Powstanie Warszawskie i pięć lat powojennych wraz z synem Bogumiłem (ur. 1940 r.) spędziła w Warszawie.

Po wojnie, w latach 1945-1947, była dyrektorem departamentu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, następnie (od maja 1947 r.) pracowała w Bibliotece Narodowej, gdzie kierowała m.in. Biurem Międzynarodowej Wymiany Wydawnictw. Od 1 sierpnia 1950 r. przeszła do pracy w Bibliotece Jagiellońskiej. Wysokie kwalifikacje naukowe Dr Grottowej jako kierownika Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów sprawiły, że w styczniu 1955 r. uzyskała tytuł kustosza. Oprócz pracy zawodowej prowadziła w dalszym ciągu badania naukowe, których wynikiem była książka „Zbiory sztuki Jana Feliksa i Walerii Tarnowskich w Dzikowie (1803-1849)” wydana przez Ossolineum w 1957 r. Mimo ciężkiej choroby przygotowywała kolejną publikację Krytyka Salonu (1787) Stanisława Kostki Potockiego na tle ówczesnej krytyki francuskiej”. Zmarła w Łodzi 11 marca 1960 r. Pochowana została 15 marca tegoż roku w Warszawie na Starych Powązkach w kwaterze rodzinnej (kw. 33, rz. 5, m. 4,5).

Informacja o śmierci Kazimiery Grottowej – „Przegląd Biblioteczny” (1960 r.)

Wybrane publikacje

  • Muzeum Dawnej Warszawy, „Stolica” 1947, nr 20 (artykuł).
  • Muzeum Historii i Rekonstrukcji Moskwy,„Twórczość” 1947, nr 11 (artykuł).
  • Polityka gromadzenia zbiorów w bibliotekach szkół wyższych (referat główny towarzyszący sopockiej konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego – 1956 r.)
  • Zbiory sztuki Jana Feliksa i Walerii Tarnowskich w Dzikowie (1803-1849), Wrocław 1957 (książka).

Eugeniusz Grott

W sierpniu 1939 r. zmobilizowany do wojska. Brał udział w kampanii wrześniowej jako saper, po czym wycofał się ze swoim oddziałem na Litwę. Trafił do niewoli. Prawdopodobnie został wywieziony do ZSRR, do jednego z obozów. Prowadzone po wojnie przez Kazimierę Grottową poszukiwania męża nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a wręcz zostały potraktowane jako akt wrogości w stosunku do ZSRR i stały się powodem do usunięcia jej ze stanowiska dyrektora departamentu w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Ciekawostka

W suwalskim Archiwum Państwowym zachował się akt urodzenia Kazimiery Grottowej z d. Adamowicz – Księga akt urodzeń, małżeństw i zgonów wyznania parafii rzymskokatolickiej w Suwałkach z 1904 r. akt nr 95.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimiera Grottowa is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimiera Grottowa
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes