peoplepill id: katarzyna-kobylarz
KK
3 views today
4 views this week
Katarzyna Kobylarz
Kunstschilder

Katarzyna Kobylarz

The basics

Quick Facts

Intro
Kunstschilder
Work field
Gender
Female
Birth
Age
43 years
Katarzyna Kobylarz
The details (from wikipedia)

Biography

Katarzyna Kobylarz

Katarzyna Kobylarz (ur. 1982 Nisko) – polska artystka malarka, scenografka, graficzka, mgr sztuki.

Absolwentka dwóch wydziałów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: Wydziału Grafiki oraz Wydziału Malarstwa (Katedra Scenografii). Dyplom ze Scenografii wykonała pod kierunkiem prof. Małgorzaty Komorowskiej i otrzymała tytuł magistra sztuki ASP w Krakowie w roku 2007. Dyplom z Grafiki wykonała w pracowni drzeworytu u profesora Bogdana Migi w 2007 r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu w roku 2002. Na dyplom wykonała plakaty do „Sklepów Cynamonowych” Bruno Schulza oraz serię obrazów i grafik. Otrzymała wyróżnienie za dyplom

Jest przewodniczącą Klubu Malarzy im. Artysty Stanisława Hrabiego Szembeka oraz członkiem zarządu przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków dyrektorem Artystycznym Festiwalu Fredrowskiego „Mocium Panie”, właścicielką Galerii Sztuki i Agencji Artystycznej „Kate Gallery”

Jako artystka wszechstronna realizuje swoje pasje w różnych projektach artystycznych i konceptualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich i zagranicznych kolekcjonerów sztuki, m.in. w Polsce, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Portugalii, we Włoszech i w Czechach.

Malarstwo sztalugowe

Jest artystką wszechstronną. Posiada inspirujący i bogaty w kolory i siłę styl współczesny, który łączy się z nurtami abstrakcji, hiperrealizmu, realizmu, koloryzmu czy przełamanego realizmu. Namalowała ponad 200 obrazów, które wystawiała na kilkudziesięciu wystawach w różnych miejscach w Polsce i na świecie.

Na co dzień zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym oraz malarstwem ściennym. Jej obrazy cechują się szczerością i ciągłym poszukiwaniem wyrazu swoich myśli. Cechuje je burza pomysłów, jaka nakierowuje realizacje na różne drogi realizacji obrazu. Odpowiada na codzienność dużym formatem i malowaniem światła jakie rodzi się z każdy dniem na nowo.

Katarzyna Kobylarz dla PAP: – Maluję, bo to kocham. Uwielbiam jak pomysł się zbliża, a ja nie nadążam go schwytać. Inspirują mnie życie, myśli, książki i cele! Twórczość to droga nieskończona, ciągły rozwój. Ludzie, obrazy, pejzaże, nowe miejsca, nowe olśnienia, które moje oko zauważa. Dlatego moje obrazy to najszczerszy i najwierniejszy dla serca sposób komunikacji z widzem”.

Jest laureatką licznych nagród międzynarodowych oraz uczestniczką plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wygrała m. in. III miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Siłą czy dialogiem, współcześni Europejczycy wobec konfliktów” w 2001 r, I i III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Graficznym „Artform”. oraz III Miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Siłą czy dialogiem, współcześni europejczycy wobec konfliktów”. W 2013 roku pokazywała swoje prace podczas konkursu włoskiego Premio Arte Laguna. Dodatkowo za granicą wystawiała swoje obrazy m. in. na wyspie Jersey w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Portugalii oraz Niemczech (Gerlitz) podczas indywidualnego wernisażu na festiwalu filmowym Focus Festiwal w 2007 r.

W Polsce jej prace można było oglądać m.in. w Sobczyk Gallery, Czarnym Motylu w Warszawie, w Pałacu Sztuki w Krakowie (była pomysłodawczynią oraz kuratorem międzynarodowej wystawy pt. „Malarstwo młodych” w 2008 r.), w 2015 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przy placu Bankowym w Warszawie – wspólna wystawa wraz z Małgorzatą Omelańczuk-Pawluk (2015), indywidualna wystawa w Urzędzie Wojewódzkim przy Placu Bankowym w Warszawie (2016) zbiorowa wystawa w Galerii Kadr z okazji 100-lecia Dzielnicy Mokotów w Warszawie (2015), indywidualna wystawa w Galerii Krzywe Koło w Warszawie (2016), indywidualny pokaz obrazu 3D happening w Galerii Officyna Art&Design, podczas Nocy Muzeów 2017 w Warszawie, Starej Drukarni przy ul. Mińskiej 66, Praga-Południe w Warszawie w (2015 oraz 2016), w Muzeum Mitologi Słowiańskiej (scenografia, malarstwo 3D, 2017).

Malarstwo 3D

Jest pionierką malarstwa w technologii 3d Chromadepth w Polsce, którą jako jedna z pierwszych zastosowała w 2011 roku w Płocku w sali kina 5D extreme.

Również w 2011 roku Katarzyna Kobylarz wykonała pierwszy w Polsce labirynt w specjalnej, trójwymiarowej technologii Chromadepth. Bajlandia 3D w Poznaniu to ręcznie malowany labirynt będący niezwykłą, przestrzenną aranżacją najbardziej znanych i lubianych bajek – Calineczki, Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka, Królowej śniegu, O rybaku i Złotej Rybce czy Dziewczynki z zapałkami. To nie tylko efekt wizualny w zachwycającej technologii trójwymiarowej, ale także baśniowa opowieść przenosząca uczestnika zabawy prosto do świata fantazji. Głębię wrażeń podkreślają zastosowane efekty 5D, jak: zapach, wiatr, chłód, a nawet powiew morskiej bryzy.

W 2013 roku dla Muzeum Historycznego w Warszawie wykonała projekty przestrzennych widoków Warszawy w wariantach: Nowy Świat, Stare Miasto, Praga makiety z pocztówkami 3D. Dwie z kolekcji stały się stałą ekspozycją Muzeum. Ekspozycje aranżacyjnych pocztówek 3D w fazie modelu w 3d, czyli makiety w skali 1:1.

W 2015 uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Fotoplastikon 3D, gdzie wykonała 25 trójwymiarowych ilustracji, których obraz animowany widziany był w tradycyjnej XIX-wiecznej technologii we współczesnym wydaniu.

Dwa lata z rzędu w 2015 i 2016 została zaproszona przez Polską Agencję Prasową do ekspozycji swojego malarstwa 3D podczas „Nocy Muzeów” w Starej Drukarni w Warszawie. Projekt nosił tytuł „Nowoczesne Technologie”. Wystawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Scenografia

Jako scenografka współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, przy projekcie „Otello” – wystawa w PWST w Krakowie 2006 r. oraz na planie filmu „Katyń” oraz współpracowała z prof. Krystyną Zachwatowicz-Wajdą, reżyserem Andrzejem Kreutz-Majewskim oraz scenografem Krystianem Lupą. Odbyła staż w zakresie scenograficznym w Starym Teatrze w Krakowie przy współpracy z reżyserem Janem Klatą oraz we współpracy z reż. Mikołajem Grabowskim. W 2006 r. tworzyła makiety postaci i projektów wraz z wizualizacją przestrzenną sceny do sztuki „Ptaki” Arystofanesa. Projekt zrealizowany przy współpracy ze scenografem Mariuszem Palą. Wystawa i ekspozycja trafiła na nośniki TV oraz platformę reklamową podczas Quadriennale Praga.

W 2008 roku na otwarcie Opery Krakowskiej wykonała scenografię oraz aranżację wnętrza Opery. Współpracowała z nią do 2011 roku, gdzie wykonała m.in. identyfikację wizualną, wystawę pt. „Don Giovanni” (zakres projektowy, aranżacyjny i wykonawczy w zakresie oświetlenia mobilnego) Mariusza Kwietnia, solisty światowej sławy, wystawę kostiumów scenograficznych, wystawy świąteczne oraz projekt „Spojrzenia”, czyli projekty plakatów do inscenizacji teatralnych.

W latach 2008–2009 r. tworzyła wystawę kostiumów oraz zdjęć ze sztuk z okazji 75-lecia Krzysztofa Pendereckiego w Operze Krakowskiej.

W 2014 roku wykonała scenografię do filmu „Kemping” w reż. Krzysztofa Jankowskiego. Główną rolę zagrali: Krzysztof Globisz oraz Agnieszka Wosińska Olga Sarzyńska Mateusz Ławrynowicz, Arkadiusz Smoleński, Lude Réno.

W marcu 2017 roku rozpoczęła prace malarskie i scenograficzne dla Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu. Wykonała 50 metrów Kwadratowych malarstwa ściennego 3D w technologii Chromadepth oraz sześć boksów scenograficznych. Muzeum otwarto 24 czerwca 2017.

Wybrane wystawy malarstwa

  • 2017: Muzeum Mitologii Słowiańskiej, Owidz. 50 m malarstwa ściennego w technologii 3D Chromadepth, 6 stanowisk scenograficznych o tematyce mitologii słowiańskiej.
  • 2017: „Dziwny ogród” – wystawa „Przenikania”, która była częścią dwudniowego warszawskiego Festiwalu Przenikania organizowanego w ramach Dziedzińca Kulturalnego Jerozolimskie 107. Program festiwalu składał się ze zbiorowej wystawy artystów, a jej główną atrakcją była instalacja „Żywy obraz”, na potrzeby której Katarzyna Kobylarz namalowała obraz „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera w technologii 3D Chromadepth. Efekt końcowy umożliwiał zwiedzającym „wejście” do wnętrza obrazu”.
  • 2017: „Ogrody świata” – Centrum Promocji Kultury, Warszawa
  • 2016: Kongres Kobiet „Bizneswomen&life”, Warszawa.
  • 2016: Wystawa indywidualna w Domu Kultury Kadr w Warszawie. Wystawa została objęta patronatem Informatora Stolicy. Zawierała cykl obrazów akrylowych: martwych natur i wnętrz, olejne i akrylowe pejzaże z plenerów, oraz unikalne obrazy w technice 3D chromadepth, które były przedstawione w sali kinowej.
  • 2016: Dom Kultury Śródmieście, Warszawa.
  • 2016: „Otwarte Ogrody”, Podkowa Leśna w Galerii „Oko Podkowy”.
  • 2016: „Nowoczesne Technologie”, Stara Drukarnia, Warszawa. Malarstwo 3D
  • 2016: Galeria Kadr, Warszawa. Pocztówki 3D
  • 2016: „Obrazy myśli”, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Warszawa.
  • 2016: Krzywe Koło, Warszawa.
  • 2015: „Ogień Miłości”, obrazy inspirowane poezją Haliny Poświatowskiej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
  • 2015: Pałac Czerwony Róg, Jędrzychowice.
  • 2015: Nowodworski Dom Kultury, Nowy Dwór Mazowiecki.
  • 2015: Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Warszawa.
  • 2014: Sobczyk Gallery, Warszawa, kurator wystaw.
  • 2013: „Czarny Motyl”, Warszawa.
  • 2009: „Soliści”, Opera Krakowska. Portrety wszystkich solistów Opery Krakowskiej w postaci pięciolinii.
  • 2009: „Spojrzenia” – inspirowana spektaklem baletowym w Operze Krakowskiej.
  • 2008–2009: Wystawa kostiumów oraz zdjęć ze sztuk z okazji 75-lecia Krzysztofa Pendereckiego, Opera Krakowska.

Nagrody[16]

  • 2001: I i III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Graficznym Artform Kluczbork.
  • 2001: I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Wiedzieć jak”. Promowanie gospodarstw rolnych.
  • 2001: III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego „Siłą czy dialogiem?”, „Współcześni Europejczycy wobec konfliktów” w kategorii kompozycja malarska.
  • 2001: Wyróżnienie w konkursie satyrycznym „O złotą szpilę” – drugi turniej satyry.
  • 2001: Wyróżnienie w szkolnym konkursie plastycznym na pastele „Wyspiański i jemu podobni”.
  • 2001: II miejsce – Malujemy pastelami – Tarnobrzeg.
  • 2001: I miejsce w konkursie poplenerowym w Horyńcu.
  • 2000: I Miejsce w konkursie poplenerowym w Korzenicy.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Katarzyna Kobylarz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Katarzyna Kobylarz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes