peoplepill id: karol-orlos
KO
Poland
1 views today
5 views this week
Karol Orłoś
Polish officer

Karol Orłoś

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Uman, Cherkasy Oblast, Ukraine
Place of death
Dęblin, Ryki County, Lublin Voivodeship, Poland
Age
37 years
Karol Orłoś
The details (from wikipedia)

Biography

Karol Orłoś (ur. 9 lipca 1894 w Udyczu koło Humania, w guberni kijowskiej Imperium Rosyjskiego, zginął 25 lipca 1931 w Dęblinie) – kapitan pilot i obserwator Wojska Polskiego. Brat Henryka Orłosia, profesora SGGW i Jerzego Orłosia, lotnika myśliwskiego dywizjonu 307.

Służba wojskowa

W szkole działał w tajnych stowarzyszeniach polskich (w "Bratniej Pomocy Młodzieży Polskiej" i w "Kole Młodzieży Polskiej"). W latach 1913-1915 był wydawcą nielegalnych pism ("Pierwsze Wzloty" i "Promień Wolności"). W 1914 złożył egzamin dojrzałości. Z chwilą wybuchu I wojny światowej udało mu się uniknąć poboru do armii carskiej. W maju 1916, po zdaniu matury, został powołany do armii carskiej.

12 listopada 1918 r. przyjechał do Polski i natychmiast wstąpił do wojska. Został przydzielony do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, a potem kurs obserwatorów lotniczych. Został przydzielony do 18 Eskadry, następnie do 1 Eskadry Wywiadowczej i brał czynny udział w walkach na froncie wschodnim. Za odwagę i poświęcenie został odznaczony orderem Virtuti Militari oraz Polową Odznaką Obserwatora. Otrzymał także pochwałę w rozkazie Naczelnego Dowództwa.

Po wojnie ukończył Niższą i Wyższą Szkołę Pilotów, a następnie przez parę lat pracował w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie jako kontroler wojskowy. W 1924 pełnił służbę w Centralnych Zakładach Lotniczych, pozostając oficerem nadetatowym 1 Pułku Lotniczego. 1 grudnia 1924 awansował na kapitana ze starszeństwem od 15 sierpnia 1924 i 22. lokatą w korpusie oficerów aeronautyki.

W 1925 został przeniesiony do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu (od 1927 w Dęblinie). W Szkole piastował stanowisko dowódcy eskadry szkolnej, a następnie szefa pilotażu.

Okoliczności śmierci i kontrowersje

25 lipca 1931, o godz. 4,25, zginął w Dęblinie śmiercią lotnika w kolizji z innym samolotem szkolnym. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof w lotnictwie wojskowym II RP. Obok kapitana Karola Orłosia, zginęli w niej piloci: por. Bolesław Bogowski i kpr. Konrad Rykowski. Sama katastrofa została opisana w PRL przez pisarza Janusza Meissnera w książkach „Wiatr w podeszwach” i „Pilot gwiaździstego szlaku”. Prawdziwość przedstawionych przez Meissnera faktów, który jak sam twierdził, był świadkiem tej katastrofy, została zakwestionowana przez innego - faktycznego - świadka katastrofy, późniejszego dowódcę Dywizjonu 303, Witolda Urbanowicza. Ten, w liście z 1 listopada 1974 roku do rodziny Karola Orłosia, dokładnie opisał całe zdarzenie i rolę Meissnera w tych wydarzeniach. List był przeznaczony do publikacji właśnie w celu obrony dobrego imienia Karola Orłosia, ale wydawnictwo „Iskry” (wydawca Meissnera) odmówiło wówczas opublikowania samego listu czy też sprostowania i nie chciało angażować się w tę sprawę. Broniący honoru swego stryja pisarz Kazimierz Orłoś był wówczas (w 1974 r.) szykanowany przez komunistyczne władze, ponadto jego nazwisko objęto zapisem PRL-owskiej cenzury. Ostatecznie list ten został opublikowany dopiero w 2015 r.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Polowa Odznaka Obserwatora

Przypisy

Bibliografia

  • Marian Romeyko: Ku Czci Poległych Lotników Księga Pamiątkowa. Warszawa: Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Poległych Lotników, 1933. (pol.)
  • Jerzy Pawlak: Polskie eskadry w latach 1918 – 1939. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1989. ISBN 83-206-0760-4. (ang.)
  • Rocznik Oficerski 1924, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Oddział V Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Warszawa 1924, s. 849, 859, 864.
  • Rocznik Oficerski 1928, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Warszawa 1928, s. 542, 550.
  • Kazimierz Orłoś: Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2005. ISBN 978-83-08-06047-6.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Karol Orłoś is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Karol Orłoś
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes