peoplepill id: karol-bajer
KB
Poland
3 views today
3 views this week
Karol Bajer
Polish engineer

Karol Bajer

The basics

Quick Facts

Intro
Polish engineer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
82 years
Education
University of Montpellier
Awards
Gold Cross of Merit‎
 
Officer of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Karol Bajer, także: Karol Bayer (ur. 28 sierpnia 1889 w Warszawie, zm. 1 lipca 1972 w Łodzi) – polski inżynier, chemik, działacz społeczny i gospodarczy.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Karola i Zuzanny z domu Jarkiewicz, właścicieli majątku w powiecie płońskim. Miał 4 rodzeństwa: Mieczysławę, Stanisława, Michała i Lucjana. Ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kupców w Warszawie w 1907. Następnie aresztowano go z powodu zbojkotowania przez niego uczelni warszawskich, gdzie zajęcia prowadzono w języku rosyjskim. Następnie ukończył studia na Uniwersytecie we Fryburgu oraz na Uniwersytecie w Montpellier, gdzie w 1912 uzyskał tytuł inżyniera chemika. Następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie zatrudnił się w zakładach Karola Scheiblera jako kolorysta.

W latach 1919–1920 pracował jako nauczyciel fizyki, chemii oraz towaroznawstwa w szkołach średnich w Łodzi oraz pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału Gospodarczego Magistratu miasta Łodzi. Od 1920 pracował jako Zastępca Naczelnika, a następnie ławnik Naczelnik Wydziału Przemysłowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. W 1929–1939 był kierownikiem Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi. W latach 1929–1939 działał jako delegat Polski w komisjach traktatowych z Anglią, Niemcami i ZSRR oraz był przedstawicielem rządu w Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu, a także na Kongresie Przemysłu i Handlu w Waszyngtonie. W 1933 założył z przyjaciółmi Rotary Club Łódź – łódzki oddział Rotary International. W 1936 został współzałożycielem i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

W 1939 po zajęciu Polski przez okupanta niemieckiego działał w polskim komitecie pomocy dla zatrzymanych w obozie w Radogoszczu, po czym sam został aresztowany w Łodzi przez Gestapo i przez krótki okres przebywał w areszcie. W 1940 z obawy przed ponownym pobytem w więzieniu przeniósł się do Warszawy, gdzie objął stanowisko Pełnomocnika Rządu Emigracyjnego ds. przemysłu włókienniczego. W 1944 po upadku powstania warszawskiego został aresztowany. Uciekł z transportu do obozu w Pruszkowie i udał się do swojej rodziny w Głownie. Tam został ponownie aresztowany i osadzony w więzieniu na Radogoszczu. W 1945 uciekł z transportu ewakuującego więźniów i strażników. Powrócił do wyzwolonej Łodzi, gdzie objął stanowisko dyrektora w Widzewskiej Manufakturze, a także stanowisko prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi, które piastował do 1949. Od 1950 zajął się pracą naukową w Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łodzi, a także objął stanowisko dyrektora szkolenia ekonomicznego Polskim Towarzystwie Ekonomicznym. W 1967 przeszedł na emeryturę. Był również członkiem łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenia Techników w Łodzi.

Życie prywatne

Żoną Bajera była Stefania z domu Przedpełska (1893–1986), córka inżyniera – Stefana Przedpełskiego, z którą miał córkę Zofię Myszkorowską (ur. 1920).

Zmarł w Łodzi. Został pochowany w części katolickiej Starego Cmentarza w Łodzi.

Publikacje

  • „Gdynia polskim portem bawełnianym” (Łódź 1932),
  • „Zarys uprzemysłowienia województwa łódzkiego ze specjalnym uwzględnieniem przemysłu włókienniczego”,
  • „Surowce włókiennicza a Gdynia” (Łódź 1938).

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (10 listopada 1927)
  • Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie: po raz drugi 21 listopada 1947)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Karol Bajer is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Karol Bajer
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes