peoplepill id: kajetan-cieszkowski
KC
6 views today
6 views this week
Kajetan Cieszkowski

Kajetan Cieszkowski

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Birth
Death
Age
51 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kajetan Karol Cieszkowski ps. „Ćwiek” herbu Dołęga (ur. 1826 w Seroczynie, zm. 1877) – syn Ignacego i Albiny z domu Świrskiej, uczestnik powstania styczniowego (1863). Twórca oddziałów partyzanckich zwanych ćwiekami, walczących na Lubelszczyźnie i ziemi radomskiej.

Kajetan uczył się w Instytucie Agronomicznym w Marymoncie., który przygotowywał synów mniej zamożnych ziemian do objęcia posad dzierżawców. Zgodnie z kierunkiem kształcenia, Kajetan Cieszkowski podjął pierwszą pracę jako dzierżawca Koziej Woli, położonej w powiecie krasnostawskim. Właścicielem ziemskim w pełnym tego słowa znaczeniu stał się dzięki małżeństwu zawartemu w 1849 roku z Emilią z Kuczewskich, która wniosła mu w posagu majątek Starościn, Biadaczka i Milin.

Małżeństwo Cieszkowskich szybko dało się poznać okolicznemu ziemiaństwu jako ludzie postępowi. Myśleli o unowocześnieniu gospodarstwa wiejskiego oraz podejmowali działania patriotyczne, które w perspektywie miały zapewnić Polsce niepodległość. Kajetan Cieszkowski był uczestnikiem wielu spotkań zarówno w Warszawie, jak i w lubelskim, gdzie nieustannie dyskutowano o taktyce postępowania wobec władz carskich. W maju 1861 r. Kajetan przystąpił do działań w ramach Komitetu, który miał na celu pokierowanie przygotowaniami do walki o niepodległość. Cieszkowski został tzw. Wojewódzkim na województwo lubelskie. Po spotkaniu w Homburgu i zerwaniu współpracy "białych" z "czerwonymi" Kajetan przyjmuje postawę umiarkowaną i na chwilę zawiesza działalność konspiracyjną.

„Ćwiek” wraz z Emilią utworzyli oddział w czerwcu. Z mianowania Rządu Narodowego oddział otrzymał nazwę Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Oddział Kajetana Cieszkowskiego, lecz potocznie nazywany był Ćwiekami od pseudonimu swojego naczelnika. W pierwszych dniach sierpnia Cieszkowski połączył się z oddziałem Eminowicza oraz Ruckiego. Połączone oddziały zajęły Chełm i odniosły zwycięstwo pod Depułtyczami 5 sierpnia. Następnie Cieszkowski przemieścił się w sandomierskie oraz radomskie. Po kilku bitwach oddziały „Ćwieka” i Eminowicza rozłączyły się. Cieszkowski brał jeszcze udział w bitwie pod Ireną, Panasówką i Batorzem. Na początku października Kajetan zachorował i wyjechał na leczenie do Paryża, tam zaczął pisać swój pamiętnik. Wrócił na pole bitwy w grudniu lecz powstanie miało się już ku upadkowi. Był naczelnikiem jednego z najdłużej utrzymujących się oddziałów odznaczającego się również wielką walecznością.

Po powstaniu wskutek represji Cieszkowski wyjechał ze Starościna. Rozstał się z żoną Emilią. Kajetan zamieszkał w Paryżu, gdzie zajmował się tłumaczeniami dla gazety oraz szukał zapomnienia w twórczości literackiej. Nie wiadomo, czy wrócił kiedykolwiek do Starościna. Według informacji Cieszkowski znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, świadczą o tym zaciągane przez niego pożyczki. Faktem jest, jakby przeczuwał swoją śmierć i w 1876 roku wyprowadził się do Krakowa. Zmarł 5 lipca 1877 roku. Jego ciało pochowane jest na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Kajetan napisał pamiętnik dla syna Jana prawdopodobnie w czasie, gdy przebywał na leczeniu we Francji podczas powstania styczniowego. Niestety znaleziony tekst w bibliotece w Paryżu zawierał tylko część zdarzeń przed wybuchem powstania.

Zobacz też

  • Oddział Kajetana Cieszkowskiego
  • Oddział Marcina Borelowskiego

Bibliografia

  • Stefan Kieniewicz, Powstanie styczniowe, Warszawa 1972, ​ISBN 83-01-03652-4​.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kajetan Cieszkowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kajetan Cieszkowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes