peoplepill id: k-birkmane
KB
Latvia
5 views today
9 views this week
The basics

Quick Facts

A.K.A.
Kornēlija
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Age
100 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kornēlija Birkmane (1925—1982) bija latviešu bioloģe, botāniķe, speciāliste ģeobotānikā, augu ģeogrāfijā, ziedaugu un paparžaugu taksonomijā, “LPSR augu noteicēja” līdzautore (1958, 1980). Mg.biol. Augu oriģinālzīmējumu autore.

Dzīvesgājums

Dzimusi 1925. gada 26. aprīlī Rīgā. Mācījusies Rīgas pilsētas 2. pamatskolā un Rīgas pilsētas 2. ģimnāzijā. 1949. gadā ar izcilību absolvējusi Latvijas Valsts Universitātes Bioloģijas fakultāti un uzsākusi tur savas darba gaitas. Profesora Paula Galenieka vadībā piedalījusies "Latvijas PSR Floras" sagatavošanā, tai skaitā zīmējusi augu attēlus. No 1953. līdz 1980. gadam kā jaunākā zinātniskā līdzstrādniece strādājusi LPSR ZA Bioloģijas institūta Botānikas laboratorijā.

Botānikas laboratorijā K. Birkmane strādāja zinātņu doktores un LPSR ZA korespondētājlocekles Gali Sabardinas vadībā pie Latvijas veģetācijas kartēšanas. Viņa turpināja darbu pie "Latvijas PSR Floras". 1958. gadā kopā ar A. Pētersoni tika izdots pirmais “Latvijas PSR augu noteicējs”, grāmata, kas piedzīvoja otro izdevumu 1980. gadā un līdz šim brīdim kalpo ziedaugu un paparžaugu iepazīšanai visām sekojošām Latvijas botāniķu, dabas pētnieku un amatieru paaudzēm.

1959. gadā iznāca Kornēlijas Birkmanes un Laimas Tabakas publikācija “Latvijas PSR aizsargājamie un retie augi”. Tā bija pirmā pēckara publikācija, kas veltīta augu sugu aizsardzībai, pirmais izvērstais savvaļas augu sugu saraksts, kurām būtu nepieciešama likuma aizsardzība. Šī brošūra tāpat kā citas, kuru autore vai līdzautore ir K. Birkmane bija domātas plašam lasītāju lokam un aicināja ielūkoties dabā, atpazīt un saudzēt augus to dabiskajos biotopos. Minēsim tādas kā “Mūsu mežu retie un skaistie augi”, “Indīgie ziedaugi Latvijas PSR”, “Dekoratīvie savvaļas augu resursi un to aizsardzība”, “Latvijas PSR mūžzaļie augi” un nobeidzot — “Latvijas PSR aizsargājamās augu sugas”. Šī grāmata, kas iznāca 1973. gadā, kļuva par pamatu “LPSR Sarkanajai grāmatai” kā arī 1975. gada Ministru Padomes lēmumā iekļautajam īpaši aizsargājamo augu sugu sarakstam. K. Birkmanes raksti par Latvijas augu valsti un tās aizsardzības nozīmību regulāri publicēti "Dabas un Vēstures kalendāros” (1964, 1975, 1979) un "Dārzā un Dravā” (1970).

1973. gadā Botānikas laboratorijas vadību pārņēma Dr. biol. Laima Tabaka un K. Birkmane iesaistījās Botānikas laboratorijas pētījumos par Latvijas floru un augu sistemātiku, kā arī pētīja īpaši aizsargājamo augu sugu izplatību un dabas liegumu, piemēram, Šķaunes osa (Grebļa kalna), Kāla ezera, floru un veģetāciju. K. Birkmane sadarbībā ar Tartu universitātes un Lietuvas Botānikas institūta zinātniekiem uzsāka darbu pie Baltijas floras konspekta sagatavošanas, organizēja Baltijas botāniķu ekspedīcijas-konferences un 1. Vissavienības dabas aizsardzības skolu 1977. gada septembrī.

K. Birkmane zīmējusi augus daudziem izdevumiem, īpaši tādiem kā “Latvijas PSR flora”, “Latvijas PSR augu noteicējs”, “Latvijas PSR Sarkanā grāmata”. Lasījusi populārzinātniskas lekcijas par augu valsti un dabas aizsardzību. Ilgus gadus bijusi Vissavienības botāniķu biedrības Latvijas nodaļas sekretāre.

Viņas savāktais ziedaugu un paparžaugu herbārijs glabājas LU Bioloģijas institūta Botānikas laboratorijas herbārijā (herbārija starptautiskais kods — LATV).

Kornēlija Birkmane mirusi 1982. gada 2. novembrī Rīgā.

Darbi

  • Биркмане К. Геоботаническое картирование и районирование в Латвйской ССР. Растительность Латвийской ССР, т.1. Рига, 1955.
  • Birkmane K. Īss pārskats par Šķaunes osa veģetāciju. Zinātņu Akadēmijas Vēstis, 1.sēj. Rīga, 1957.
  • Birkmane K., Pētersone A. Latvijas PSR augu noteicējs. Rīga, 1958., 1980.
  • Galeniece M., Tabaka L., Birkmane K. Latvijas PSR veģetācija.Rīga, 1958.
  • Birkmane K., Tabaka L. Latvijas PSR aizsargājamie un retie augi. Растительность восточных районов Латвийской ССР. Pастительность Латвийской ССР, т.2. Рига, 1959.
  • Birkmane K. Ainažu-Salacgrīvas jūrmalas pļavu veģetācija. Bioloģijas Institūta Raksti, 18.sēj. Rīga, 1960.
  • Табака Л., Биркмане К., Галениеце М. Болота бассейна реки Даугава.Экспедиция-конференция ботаников.Рига, 1961.
  • Табака Л., Биркмане К. Геоботаническая карта Советской Прибалтики. ЛССР. Москва, 1961.
  • Birkmane K., Tabaka L. Mūsu mežu retie un skaistie augi. Dabas un Vēstures Kalendārs 1965. Rīga, 1964.
  • Биркмане К. Изменения в растительном покрове восточной части Латвийской ССР. Растительность Латвийской ССР,т.4. Рига, 1964.
  • Биркмане К. Очерк современной растительности восточных геоботанических районов Латвийской ССР. Растительность Латвийской ССР,т.4. Рига, 1964.
  • Tabaka l., Galeniece M., Birkmane K. Latvijas PSR veģetācijas karte. Rīga, 1964.
  • Birkmane K., Tabaka L. Indīgie ziedaugi Latvijas PSR. Rīga, 1966.
  • Tabaka L., Birkmane K. Botāniska ekskursija uz sūnu purvu. Rīga, 1966.
  • Биркмане К. Растительность Прейльского района. Природа и pастительность Прейльского района. Рига, 1969.
  • Birkmane K. Latvijas PSR mūžzaļie augi. Rīga, 1972.
  • Табака Л., Биркмане К. Растительный покров островов озера Кала. Охрана природы в Латвийскской ССР. Рига, 1972.
  • Birkmane K., Tabaka L. Latvijas PSR aizsargājamās augu sugas. Rīga, 1973.
  • Биркмане К. Местонахождения некоторых редких видов растений. Видовой состав флоры. Флора и растительность Латвийской ССР, Приморская низменность. Зинатне, Рига, 1974.
  • Биркмане К. Охраняемие виды растений. Флора и растительность Латвийской ССР, Приморская низменность. Рига, 1974.
  • Биркмане К., Юкна Я. Видовой состав флоры. Флора и растительность Латвийской ССР, Приморская низменность. Рига, 1974.
  • Биркмане К., Табака Л. Охраняемие виды растений Латвийской ССР. Рига, 1974.
  • Birkmane K. Floristisko un ģeobotānisko pētījumu nozīme mūsu republikas augu valsts aizsardzībā. Mežsaimniecība un mežrūpniecība, Nr.2. Rīga, 1975.
  • Биркмане К. Местонахождения охраняемых, редких и новых для республики видов. Флора и растительность Латвийской ССР, Курземский геоботанический район. Рига, 1977.
  • Биркмане К., Клявиня Г., Табака Л., Талла Б., Юкна Я. Видовой состав флоры. Флора и растительность Латвийской ССР, Курземский геоботанический район. Рига, 1977.
  • Birkmane K. Šķaunes osa floras un veģetācijas pārmaiņas pēdējo divdesmit gadu laikā. Latvijas PSR floras aizsardzības aktuālās problēmas. Rīga 1981.
  • Табака Л., Биркмане К. Растительный покров и геоботанические микрорайоны. Флора и растительность Латвийской ССР, Курземский геоботанический район. Рига, 1977.

Piedalījusies ar rakstiem tādos izdevumos kā Latvijas PSR flora, Latvijas PSR Sarkanā grāmata, Retie augi un dzīvnieki, Хорология флоры Латвийской ССР, Latvijas PSR Mazā enciklopēdija, Latvijas padomju enciklopēdija, Flora of the Baltic Countries. Rakstījusi arī Dabas un vēstures kalendārā, "Mežrūpniecība un Mežsaimniecība", "Dārzs un Drava".

Atsauces

Ārējie avoti

  • Enciklopēdija Latvijas Daba, 6.sēj. Preses nams, Rīga, 1998.
  • Latvijas Nacionālais arhīvs. Latvijas valsts arhīvs. Fonds: LR Izglītības un zinātnes min. LU Bioloģijas institūts, 2367-2-677.
Autoritatīvā vadība
Autoritatīvā vadība
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
K. Birkmane is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
K. Birkmane
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes