peoplepill id: juraj-thoma
JT
Czech Republic
13 views today
13 views this week
Juraj Thoma
Czech archeologist

Juraj Thoma

The basics

Quick Facts

Intro
Czech archeologist
Work field
Gender
Male
Place of birth
Nitra, Slovakia
Age
55 years
Education
Charles University
The details (from wikipedia)

Biography

Juraj Thoma (* 19. února 1969 Nitra) je český politik a archeolog, v letech 2006 až 2010 primátor města České Budějovice za ODS, poté se stal lídrem nově vzniklého hnutí Občané pro Budějovice a od listopadu 2010 do listopadu 2014 byl opět primátorem Českých Budějovic. V letech 2000 až 2004 byl rovněž zastupitel Jihočeského kraje. V letech 2008 až 2014 byl také řádným členem české delegace ve Výboru regionů EU v Bruselu. Thoma jako jediný českobudějovický komunální politik dokázal zvítězit ve trojích komunálních volbách v řadě (2002, 2006 a 2010).

Studium, profesní kariéra

V roce 1993 vystudoval obor archeologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy se specializací na raný středověk. V letech 1992 až 1995 působil v památkovém ústavu v Českých Budějovicích a od roku 1995 v Jihočeském muzeu.

Juraj Thoma je ženatý, žije v Českých Budějovicích.

Publikace

  • 1997 – Encyklopedie českých klášterů
  • 1998 – Encyklopedie Českých Budějovic (znovu 2006)
  • 2000 – Pelhřimovsko na prahu třetího tisíciletí
  • 2015 – Přemysl Otakar II. Zakladatel města České Budějovice

Politická kariéra

Od roku 1993 byl členem ODS. V roce 1998 byl zvolen do zastupitelstva města České Budějovice, v letech 2002 až 2006 byl prvním náměstkem primátora a v roce 2006 byl zvolen primátorem města. 17. června 2010 byl na mimořádném jednání zastupitelstva odvolán z funkce na návrh předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva pro údajně neoprávněné odvolání tajemníka úřadu. Proti němu vystoupil také Martin Kuba, předseda jihočeské ODS a první náměstek hejtmana v kraji a obvinil jej z celé řady dalších údajných chyb při vedení radnice. Pro jeho odstoupení tak hlasovala mimo zastupitelů za KDU-ČSL a ČSSD také větší část klubu ODS. Thoma a dalších pět zastupitelů zvolených za ODS následně vystoupili ze zastupitelského klubu ODS a 24. června 2010 založili nový zastupitelský Klub občanských demokratů.
Petr Gazdík nabídl Thomovi místo v čele kandidátky politického hnutí Starostové a nezávislí (STAN) pro komunální volby 2010. Nakonec se stal lídrem nově vzniklého hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), které šlo do voleb v koalici s hnutím STAN a za podpory nezávislých kandidátů.
HOPB komunální volby v Českých Budějovicích vyhrálo a získalo 15 členů zastupitelstva ze 45 možných. Vyjednávací týmy HOPB, ČSSD a TOP 09 dospěly začátkem listopadu k dohodě o uzavření koalice a v jedenáctičlenné městské radě zasedlo pět zástupců ČSSD, čtyři zástupci HOPB a dva zástupci TOP 09. Primátorem se na období 2010 − 2014 stal opět Juraj Thoma.

V roce 2011 byl po odchodu Jiřího Bessera jedním z kandidátů hnutí STAN na křeslo ministra kultury.[1]

V komunálních volbách v roce 2014 obhájil post zastupitele města České Budějovice, když vedl kandidátku hnutí Občané pro Budějovice. Hnutí skončilo na 3. místě a dojednalo koalici s vítězným hnutím ANO 2011 a dále s TOP 09 a KDU-ČSL. Juraj Thoma tak neobhájil post primátora a nakonec se rozhodl neusilovat ani o místo v Radě města (pokračuje tak pouze jako řadový zastupitel). Chce se totiž věnovat očištění svého jména v soudním sporu o zneužití pravomoci úřední osoby.

Na konci listopadu 2015 opustil také post předsedy hnutí Občané pro Budějovice, nahradil jej Ivo Moravec. V komunálních volbách v roce 2018 však opět obhájil post zastupitele města České Budějovice, když vedl kandidátku hnutí Občané pro Budějovice. V listopadu 2018 se navíc stal 1. náměstkem primátora pro územní plán, strategický plán a rozvoj, kulturu, Jihočeské divadlo, p. o..

Důraz na rozvojové a infrastrukturní projekty a transparentnost, nulová tolerance hazardu.

Od roku 2002, kdy byl Thoma zvolen náměstkem primátora pro strategický rozvoj, infrastrukturu a územní plánování a současně prvním náměstkem primátora, kladl největší důraz na přípravu projektů dopravních projektů: zejména přeložek silnic II/156 a II/157, které jako tzv. Zanádražní komunikace měly vytvořit novou, hlavní dopravní vnitroměstskou severojižní osu a dále pak přeložky silnice III/14539, tzv. Propojení ulic M. Horákové a Strakonické, která má vytvořit hlavní dopravní tepnu pro propojení sídlišť ležících na levém břehu Vltavy s východní částí městské aglomerace. Současně se také podílel na přípravě Integrovaného plánu rozvoje města na roky 2007–2013, který byl zaměřen na infrastrukturní projekty a revitalizaci budějovických panelových sídlišť.

V roce 2005 skončil v Plané u Českých Budějovic vojenský provoz na letišti, které bylo provozováno již od roku 1937 jako letiště civilní. Po zrušení vojenské posádky hrozilo, že letiště bude zrušeno a ucelený areál se vzletovou dráhou a zbylým inventářem bude využíván k jiným účelům. Po jednáních mezi městem České Budějovice, Jihočeským krajem a ministerstvy a dalšími orgány státní správy podepsal Thoma v roce 2006 za České Budějovice s Jihočeským krajem memorandum o záměru udržet a dále provozovat v Plané u Českých Budějovic letiště (ve 2017 je Letiště České Budějovice veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště s vnější hranicí pro lety za viditelnosti (VFR) ve dne). Zakladatelem a akcionářem společnosti provozující letiště jsou České Budějovice a Jihočeský kraj, financující společně provozní náklady společnosti s tím, že majitelem pozemků a budov je Jihočeský kraj, který ze svého rozpočtu zajišťuje investiční rozvoj letiště.

V letech 2006 až 2014, kdy Thoma zastával funkci primátora města dál prosazoval projekty orientované na dopravní a obecně infrastrukturní politiku a usiloval o maximální otevření úřadu veřejnosti a o jeho transparentnost. V letech 2007 až 2008 město vybudovalo vlastní záložní zdroj pitné vody a přestalo tak být závislé na jediném zdroji pitné vody, což Thoma považoval za strategickou nutnost a prosazoval jeho přípravu již v předchozím volebním období. Z dopravních staveb se realizovala (postupně až do 2015) zejména tzv. Zanádražní komunikace, tedy severojižní přeložka silnic II/156 a II/157 a v roce 2010 se Thomovi podařilo obhájit před ministrem dopravy Slamečkou nezbytnost vybudování tzv. Propojení dopravních okruhů od silice I/34 a příští D3 na tzv. Zanádražní komunikaci a dopravní skelet města, u které hrozilo zastavení a zakonzervování doposud provedených prací.

V roce 2008 město získalo rozhodnutí o umístění stavby a v roce 2012 stavební povolení na klíčovou spojnici levobřežních sídlišť a východní části městské aglomerace, přeložku silnice III/14539, která se projektovala a majetkově vypořádávala od 2002 až 2004 (stavba se realizuje 2017).

Ve 2009 se Thoma zasadil o koordinaci požadavků a názorů obcí ležících na trase Dálnice D3 plánované v okolí Českých Budějovic a společně se starostky a starosty těchto obcí podepsal Memorandum obcí dotčených stavbou dálnice D3, ve kterém byly zcela závazně formulovány požadavky všech obcí na polohopisné a výškové uspořádání D3, která bude současně tvořit východní obchvat města. Memorandem tak byly ukončeny neustále se opakující diskuse o variantním řešení dálnice u krajského města a vytvořený předpoklad pro dokončení projektové a majetkové přípravy a pro vlastní stavbu dálnice.

V letech 2007 až 2014 město realizovalo v předchozím volebním období připravovaný Integrovaný plán rozvoje města 2007–2013. V celkem třech rozvojových plánech: Zónový integrovaný plán Levý břeh Vltavy, Zónový integrovaný plán Máj a Tematický integrovaný plán rekonstrukce veřejných prostranství a ploch komunikací se proinvestovalo téměř 1,5 miliardy Kč včetně dotací. Ve spolupráci s Povodím Vltavy, s. p. byla v tomto období také kompletně dokončena protipovodňová opatření na řece Vltavě (přibližně za 170 milionů Kč) a na některých lokálních vodních tocích a vodotečích.

Ve funkci primátora Českých Budějovic Thoma prosazoval maximální otevřenost a průhlednost rozhodování samosprávy. Kromě zavedení tzv. rozklikávacího rozpočtu města na webových stránkách, nařídil s účinností od ledna 2011, tedy dlouho před zákonnou povinností obcí, kompletní zveřejňování všech smluv uzavíraných městem na webu města. V tomto ohledu byly České Budějovice vůbec prvním krajským městem, které k tomuto opatření přistoupilo. Změnila se rovněž pravidla pro poskytování finančních dotací z rozpočtu města právnickým a fyzickým osobám a tento nový systém byl posléze doporučován jako vzorový a velice kladně hodnocen iniciativami Bez korupce a Oživení (nejlepší z krajských měst 2012).

Ve 2011 předložil Thoma zastupitelstvu města – a obhájil – obecně závaznou vyhlášku, která znamenala nulovou toleranci heren a dalších hazardních aktivit na území města a jejím schválením město, jako jedno z prvních, vyhlásilo tzv. nulovou toleranci hazardu.

Ve druhém funkčním období prosazoval řešení významných investic formou veřejných architektonických soutěží, z nichž za zmínku stojí zejména architektonické soutěže na Centrum halových sportů 2012 (výsledek nebyl realizován po napadení výsledku soutěže Úřadem na ochranu hospodářské soutěže), urbanisticko-architektonická soutěž na park Háječek 2012/2013, architektonická soutěž na nový Pak Čtyři Dvory 2012 (veřejný provoz od 2014), architektonická soutěž na poněkud kontroverzní Památník letcům 1939–1945 z roku 2013 (nerealizováno, vítěz soutěže odstoupil od podepsání smlouvy s městem) a architektonická soutěž na stavbu Komunitního centra Máj z 2013 (v provozu od 2014).

Trestní stíhání za IT zakázku bez výběrového řízení

Thoma byl ve středu 5. září 2012 obviněn z údajného zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnost při správě cizího majetku. Jako primátor měl v červnu 2010 podepsat dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení v hodnotě 37 milionů korun bez vědomí rady města. Podle policie tak firma bez výběrového řízení vydělala navíc pět milionů korun. V prosinci 2012 dozorující státní zástupce trestní stíhání zrušil. V dubnu 2013 policie Thomu v téže kauze obvinila znovu. V lednu 2016 byl nepravomocně odsouzen k tresti pěti let odnětí svobody, k povinnosti zaplatit škodu přes 12,5 milionu korun a k 5letému zákazu vykonávat funkce ve veřejné správě. Thomův advokát se proti rozsudku odvolal.

8. prosince 2016 byl Vrchním soudem v Praze zrušen nepravomocný rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích a Thoma byl pravomocně zproštěn obžaloby. [2]

Za podpis smlouvy čelil Thoma i občanskoprávní žalobě, kterou v srpnu podala na něj a celou radu města z roku 2007, současná městská rada a která po něm požadovala uhrazení části pokuty 1,3 milionu korun udělenou magistrátu Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Dne 30. ledna 2017 Okresní soud v Českých Budějovicích tuto žalobu města na Thomu a jeho někdejší první náměstkyni pravomocně zamítnul.

Thoma celé stíhání od počátku označoval za účelové a uměle vykonstruované. V roce 2012 byl policií v jeho pracovně v budově radnice zjištěn nelegální funkční odposlech. Ve 2015 policie věc odložila, aniž by zjistila pachatele a původce instalace nelegálního odposlouchávacího zařízení.

Odkazy

Reference

Externí odkazy


The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Juraj Thoma is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Juraj Thoma
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes