peoplepill id: juliusz-niemirycz
JN
Poland
5 views today
5 views this week
Juliusz Niemirycz

Juliusz Niemirycz

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Birth
Place of birth
Radostów, Świętokrzyskie Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Poland
Age
87 years
The details (from wikipedia)

Biography

Juliusz Niemirycz (ur. 1822 w Radostowie, zm. 5 czerwca 1909 w Warszawie) – polski adwokat, pisarz.

Życiorys

Urodził się w 1822 w Radostowie jako syn Józefa i Krystyny z Eydziatowiczów. Ukończył szkołę średnią w kraju. Studiował na Sorbonie w Paryżu, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Następnie ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Petersburskim.

W latach 50. XIX wieku był sędzią pokoju w Staszowie. Był członkiem Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim w okręgu staszowskim. Następnie przeniósł się do Warszawy i został adwokatem Sądu Apelacyjnego. Od 1874 był mecenasem (obrońcą) przy Departamentach IX i X Senatu Rządzącego w Warszawie. Po reformie sądownictwa w zaborze rosyjskim w 1876 został adwokatem przysięgłym. W Petersburgu skutecznie przeprowadził postępowanie i uzyskał koncesję na wydawanie dziennika „Słowo”. Ostatecznie nie rozpoczął działalności wydawniczej. Po śmierci córki Wandy w 1881 roku przekazał koncesję grupie Antoniego Wrotnowskiego.

Pod koniec XIX wieku zamieszkiwał przeważnie w Zakopanem, gdzie spotykał się m.in. z Henrykiem Sienkiewiczem i Stanisławem Witkiewiczem. Od 1901 mieszkał prawie na stałe w Zakopanem, ale pozostawał na liście adwokatów przysięgłych w Warszawie.

Był żonaty z Wandą ze Starzeńskich. Ich jedyne dziecko, Wanda zmarła 3 marca 1881 w wieku 10 lat. Juliusz Niemirycz zmarł w Warszawie 5 czerwca 1909. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w kwaterze 29, rząd 6, miejsce 11,12.

Twórczość

Twórczość Juliusza Niemirycza była związana z jego wykształceniem. Jako praktyk sądowy wydał pracę Objaśnienie stanu sprawy bankiera St. Lessera z powodu skargi Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej i Warszawsko-Bydgoskiej podanej do rządzącego Senatu, Warszawa 1876.

Po polsku wydał następujące prace filozoficzne:

  • Badania filozoficzne tajemnicy życia, Warszawa 1869–1870, trzy części
  • Filozofia historii prawa, czyli historia zawiązku, postępu i rozwoju idei prawa..., Warszawa 1874, części I i II
  • Filozofia historii narodu polskiego, osnuta na tle dziejów ludzkości, Kraków 1888, dwie części

Pisał również po fracusku. W 1868 wydał w Paryżu pracę Le pananimisme, którą wydał również w Warszawie w 1870.

Juliusz Niemirycz w okresie pozytywizmu był wyznawcą doktryny Andrzeja Towiańskiego. Pod koniec XIX wieku napisał po francusku i wydał w Paryżu powieści mistyczne, które cieszyły się dużym powodzeniem:

  • La grande énigme. Roman mystique. Prefacé par Jules Bois, Paris 1896
  • A travers les âges. Roman symbolique, Paris 1898

Trzecia powieść Le mystère de l'anarchie. Roman mystique nigdy nie ukazała się drukiem.

Przypisy

Bibliografia

  • Edward Muszalski: Niemirycz Juliusz (Julian). W: Polski Słownik Biograficzny. T. 22: Morsztyn Zbigniew – Niemirycz Teodor. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1977, s. 816–817.
  • Wspomnienia pozgonne. ś. p. Juliusz Niemirycz. W: Biblioteka Warszawska. T. III. Warszawa: 1909, s. 191.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Juliusz Niemirycz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Juliusz Niemirycz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes