peoplepill id: jozef-wladyslaw-kobylanski
JWK
Poland
4 views today
5 views this week
Józef Władysław Kobylański
Polish officer

Józef Władysław Kobylański

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Gender
Male
Place of birth
Busk, Ukraine
Place of death
Warsaw, Poland
Age
78 years
The details (from wikipedia)

Biography

Józef Władysław Kobylański (ur. 2 kwietnia 1893 w Busku, zm. 19 kwietnia 1971 w Warszawie) − publicysta, działacz Polskiego Związku Łowieckiego, bibliofil i kolekcjoner, autor wielu publikacji z dziedziny myślistwa, łowiectwa oraz historii polskich zwierzyńców i ogrodów zoologicznych, uczestnik obu wojen światowych, kapitan piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Życiorys

Rodzicami Józefa Władysława Kobylańskiego byli Władysław i Jadwiga z domu Zbigniewicz. Szkołę średnią ukończył w 1913 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu I wojny światowej został powołany do armii austriackiej, w Wojsku Polskim służył w 5 pułku Strzelców Podhalańskich. Do rezerwy przeszedł w stopniu kapitana pod koniec lat 20. Przez kilka lat mieszkał w Jarosławiu i Przemyślu, od 1930 roku w Warszawie. Z dniem 1 października 1934 roku został przydzielony do Ministerstwa Komunikacji na sześciomiesięczną praktykę. Z dniem 31 marca 1935 roku został przeniesiony do rezerwy z równoczesnym przeniesieniem w rezerwie do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr I.

Pierwsze próby literackie podejmował jeszcze w gimnazjum. W 1927 roku opublikował dwie prace z zakresu łowiectwa: Kłusownik i W obronie użytecznej zwierzyny łownej (z przedmową Juliana Ejsmonda). W następnych latach publikował na łamach między innymi „Łowca Polskiego”, „Sylwana” czy „Myśliwego”, opracował również hasła z zakresu łowiectwa do pięciotomowej Ilustrowanej Encyklopedii Trzaski, Everta i Michalskiego. W 1929 roku ukazały się Bibliografia łowiectwa w odrodzonej Polsce oraz Humor i łacina myśliwska − zbiór fraszek i anegdot. Pasja kolekcjonerska Kobylańskiego realizowała się w powstającym zbiorze przedmiotów związanych z kulturą łowiecką: plakietek, odznak, medali, medalionów czy żetonów, który zdobył w 1937 roku najwyższe wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie. Był również bibliofilem, zbierał także wszelkie pamiątki związane z kultem św. Huberta. Prowadził również badania nad historią zwierzyńców i pierwszych ogrodów zoologicznych na ziemiach polskich. Ich owocem była opublikowana w 1928 roku praca Jak powstał w odrodzonej Polsce pierwszy zwierzyniec w Warszawie oraz inne, opisujące kilka podobnych instytucji.

Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku, wziął udział w walkach kampanii wrześniowej. Internowany w Rumunii, został później wydany Niemcom i osadzony w Oflagu VI B w Dössel. Do Warszawy powrócił po zakończeniu wojny, udało mu się uratować i zachować część kolekcji i księgozbioru. Pracował w redakcjach „Kolejarza Związkowca” i tygodnika „Sygnały”. Współpracował również z redakcją Polskiego Słownika Biograficznego. Na emeryturę przeszedł w 1955 roku. W 1961 roku był w Krakowie gościem honorowym ogólnopolskiego zjazdu poświęconego historii polskich zwierzyńców i ogrodów zoologicznych, brał aktywny udział w wykładach i dyskusjach. Zmarł w 1971 roku i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 278-3-28). Jego zbiory trafiły między innymi do Muzeum Łowiectwa w Warszawie, archiwum Instytutu Zoologicznego Polskiej Akademii Nauk, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie czy Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Niepodległości
  • Krzyż Walecznych
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złota Gwiazda Przemyśla

Przypisy

Bibliografia

  • Zbigniew Woliński: Józef Władysław Kobylański (1893−1971): życie i dzieła, w: "Kronika Warszawy" 1(136)/2008. ISSN 0137-3099.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Józef Władysław Kobylański is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Józef Władysław Kobylański
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes