peoplepill id: jozef-alojzy-gawrych
JAG
Poland
3 views today
3 views this week
Józef Alojzy Gawrych
Polish officer

Józef Alojzy Gawrych

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Gender
Male
Place of birth
Tarnówek, Wschowa County, Poland
Death
Age
63 years
Awards
Silesian Uprising Cross
 
The details (from wikipedia)

Biography

Józef Alojzy Gawrych, ps. „Hawrych”, „Laudański” (ur. 16 marca 1891 w Tarnówku, zm. 1955) – polski dziennikarz i działacz narodowy, żołnierz wywiadu wojskowego (Oddział II Sztabu Generalnego WP), uczestnik powstań: wielkopolskiego, warszawskiego, śląskiego organizator akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku, polityk Stronnictwa Pracy i poseł do Krajowej Rady Narodowej (1946–1947).

Życiorys

Urodził się w Wielkopolsce w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1909–1912 studiował handel w Berlinie, gdzie współpracował również z polonijnym „Dziennikiem Berlińskim”. Był korespondentem wojennym podczas I wojny bałkańskiej. W 1913 na krótko stanął na czele redakcji „Gazety Opolskiej”, później został redaktorem naczelnym „Głosu Lubawskiego”.

W 1914 został zmobilizowany do wojska pruskiego. W 1918 objął stanowisko oficera propagandy na rzecz pożyczek wojennych w dolnośląskiej Świdnicy. 10 listopada 1918 stanął na czele lokalnej rewolucyjnej Rady Żołnierskiej (do 24 listopada). Po powrocie do Opola w II połowie listopada pracował w „Gazecie Opolskiej”, założył również propolskie pismo „Der Weiße Adler” (3 numery). Wziął udział w powstaniu wielkopolskim, był szefem wydziału prasy w sztabie. Za swe zasługi został na początku 1920 awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego. W tym samym roku podjął pracę w Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu, gdzie był Szefem Policji PKPleb. Górnego Śląska oraz Szefem Wydziału Wywiadowczo-Informacyjnego. Kierował 40 wywiadowcami, miał 25 osobową opłacaną agenturę tajnych współpracowników ulokowanych w instytucjach i urzędach niemieckich i 40 osobową straż chroniącą kadrę PKPleb. z Hotelu Lomnitz (siedziby PKPleb.). Informował centralę Oddz. II SG WP, francuskie 2eme Bureau de l’État-major général i polityka Wojciecha Korfantego. W latach 1921–1922 pracował w Naczelnej Radzie Ludowej Górnego Śląska.

Za skuteczne działania wywiadowcze owocujące zwiększeniem terytorium RP odznaczony został Krzyżem Kawalerskim (2 maja 1923) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości (1938). Ponadto Śląskim Krzyżem Powstańczym za przyczynienie się do zdobycia wschodniego Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą Polską i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym (pośmiertnie) za przyczynienie się do przywrócenia Wielkopolski Rzeczypospolitej Polskiej.

W dwudziestoleciu międzywojennym pracował w towarzystwach ubezpieczeniowych. Od 1920 należał do Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji. Był również członkiem Związku Hallerczyków. W 1936 został prezesem Chorągwi Śląskiej Związku, która pozostawała pod silnym wpływem SN. Od 1929 pozostawał członkiem Stronnictwa Narodowego. Był m.in. wiceprzewodniczącym okręgu śląskiego partii. Z jej ramienia sprawował mandat radnego Katowic. W 1937 wszedł w skład Komitetu Wojewódzkiego Stronnictwa Pracy w Katowicach, był jego wiceprezesem. Zasiadał w Radzie Naczelnej SP jako wiceprezes. W latach 20. był prezesem Chorągwi Śląskiej Związku Hallerczyków.

W czasie II wojny światowej znalazł się we Lwowie, gdzie kierował podziemną organizacją SP. Redagował pismo „Wytrwamy”. W 1942 uciekł przed aresztowaniem do Warszawy, gdzie dokooptowano go w skład Zarządu Głównego SP. Wziął udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie przez kilka miesięcy związany był z frakcją „popielowców”. W 1946 przeszedł na stronę „Zrywu”. W 1946 otrzymał mandat posła do Krajowej Rady Narodowej. Był również radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. W 1947 kandydował z listy Stronnictwa Pracy w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. W 1950 przeszedł do SD, zasiadał m.in. w jego CK. Był członkiem ZBoWiD.

Przez ostatnie lata mieszkał w Poznaniu. Został pochowany na Cmentarzu Garnizonowym przy ulicy Meteorologów w Katowicach.

Był żonaty z Haliną. Miał dwóch synów Jerzego (1927–1994) oraz Anatola Józefa Gawrych-Laudańskiego, obydwaj uczestniczyli w powstaniu warszawskim. 14 lutego 1998 r. Anatola Józefa Gawrych-Laudańskiego wybrano Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Publikacje

  • Nie byłoby Plebiscytu (Przyczynek do historji), Katowice 1936
  • Hotel Lomnitz. Z tajemnic szefa wywiadu, Katowice 1947

Przypisy

Bibliografia

  • Piotr Zagała, Józef Alojzy Gawrych, mojemiasto.swidnica.pl
  • Związani z Ziemią Świdnicką, naszdziennik.pl z 5 czerwca 2008
  • Andrzej Andrusiewicz, Stronnictwo Pracy: 1937-1950: ze studiów nad dziejami najnowszymi chadecji w Polsce, Warszawa 1988
  • Mirosław Piotrowski, Służba idei czy serwilizm?: Zygmunt Felczak i Feliks Widy-Wirski w najnowszych dziejach Polski, Lublin 1994
  • (red. Romuald Turkowski), Opozycja parlamentarna w Krajowej Radzie Narodowej i Sejmie Ustawodawczym 1945-1947, Warszawa 1997
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Józef Alojzy Gawrych is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Józef Alojzy Gawrych
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes