peoplepill id: josef-dadok
JD
Czech Republic
2 views today
2 views this week
Josef Dadok
Czech physicist

Josef Dadok

The basics

Quick Facts

Intro
Czech physicist
Work field
Gender
Male
Place of birth
Dětmarovice, Czech Republic
Age
98 years
The details (from wikipedia)

Biography

Josef Dadok (* 28. února 1926, Dětmarovice) je český vědec, fyzik a konstruktér v oboru nukleární magnetické rezonance.

V roce 1960 zkonstruoval ing. Josef Dadok první NMR spektrometr v Československu. V roce 1967 odjel na studijní pobyt do Spojených států, vzhledem k politickému vývoji po srpnu 1968 se nevrátil a nastoupil jako profesor na Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Zde v roce 1977 vyvinul první supravodivý magnet a pomocí něj o rok později supravodivý NMR spektrometr, který byl až do roku 1986 nejvýkonnějším systémem pro spektroskopii vysokého rozlišení na světě.

Život

Josef Dadok se narodil v Dětmarovicích 28. února 1926. V roce 1937 nastoupil ke studiu českého a později polskéhogymnázia v Orlové, studium byl ale kvůli válce nucen přerušit a vydělával si jako listonoš. Otec Josef Dadoka s v roce 1942 pod nátlakem přihlásil k Volksliste, kvůli čemuž byl Josef Dadok v roce 1944 odveden německou armádou. Dostal se s ní na západní frontu, odkud zběhl k anglické armádě a odtud do československé zahraniční armády, kde sloužil jako instruktor radistů. Po válce dokončil středoškolské studium externí maturitou na reálném gymnáziu v Ostravě. Po maturitě nastoupil na Vysokou školu technickou Dr. Edvarda Beneše v Brně, obor elektrotechnik. Brzy se začal specializovat na vysokofrekvenční elektrotechniku. Ještě před ukončením základního kurzu se stal vyučujícím odborným asistentem prof.Aleše Bláhy. Z politických důvodů ale nesměl na škole pokračovat, neboť odmítl vstoupit do KSČ a tak v roce 1951 nastoupil jako vedoucí vývojové skupiny pro vysokofrekvenční měřicí přístroje v národním podniku Tesla Brno. V roce 1953 odešel z Tesly do nově založených Vývojových dílen ČSAV (později Ústav přístrojové techniky). Zde v roce 1963 dokončil vědeckou kandidaturu se závěrečnou prací na téma "Mezní citlivost a rozlišovací schopnost spektrometru jaderné magnetické rezonance".

Průkopnické práce na ČSAV

Ještě před dokončením vědecké kandidatury zkonstruoval Josef Dadok NMR spektrometr s kmitočtem 30 MHz, první v Československu. V následujících letech stál u vývoje dalších NMR spektrometrů pracujících na kmitočtech 40 až 80 MHz. Velkým Dadokovým úspěchem bylo rychlé zavedení NMR spektrometrů do sériové výroby v Tesle Brno. Československo se tak stalo po USA a Japonsku třetí zemí, kde se NMR spektroskopy vyráběly, a první zemí v tzv. Východním bloku. Výroba NMR spektroskopů pokračovala v Brně až do roku 1992. Poslední spektrometr, na jehož vývoji se Josef Dadok podílel, byl typ TESLA BS 487 s kmitočtem 80 Hz, oceněný roku 1968 zlatou medailí na brněnském strojírenském veletrhu.

V roce 1967 byla na Ústavu přístrojové techniky založena laboratoř nízkých teplot, zaměřená na výzkum a vývoj supravodivých magnetů pro NMR. Po odchodu Josef Dadoka do USA výzkum a vývoj v oblasti NMR spektroskopie na Ústavu přístrojové techniky pokračoval. V současnosti ve výzkumu navazuje skupina Magnetická rezonance a Kryogenika, rozdělená na dvě vědeckovýzkumná oddělení: Magnetická rezonance a Kryogenika a supravodivost.

Reference

  1. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. 
  2. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. 
  3. Josef Dadok. webcache.googleusercontent.com [online]. [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. 
  4. TELEVIZE, Česká. „Vlastně jsem si celý život hrál,“ říká Josef Dadok. ČT24 - Česká televize [online]. [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. (česky) 
  5. Ústav přístrojové techniky padesátiletý. JMO [online]. [cit. 2019-09-01]. [jmo.fzu.cz/2008/Jmo-01/JMO-200801.pdf Dostupné online]. 
  6. Historie ÚPT [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. 
  7. S.R.O, Via Aurea. Josef Dadok National NMR Centre. www.ceitec.eu [online]. [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Josef Dadok is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Josef Dadok
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes