Jerzy Juszkiewicz
Quick Facts
Biography
Jerzy Aleksander Juszkiewicz ps. Leliwa (ur. 11 listopada 1925 w Skarżysku-Kamiennej, zm. 12 lipca 2016 w Warszawie) – polski żołnierz, uczestnik II wojny światowej (1943–1945) i powstania antykomunistycznego (1944–1948). Działacz kombatancki i major Wojska Polskiego.
Życiorys
Urodził się 11 listopada 1925 w Skarżysku-Kamiennej.
W lutym 1943 został żołnierzem grupy dywersyjno-sabotażowej na Placówce AK Pionki w Obwodzie Kozienice Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej. We wrześniu 1945 awansował na zastępcę kierownika komórki wywiadowczej „Syrena-Wisła” w strukturze Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W lutym 1948 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był torturowany w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Następnie skazano go na piętnaście lat pozbawienia wolności. W listopadzie 1956 (po ośmiu latach kary) na mocy amnestii został zwolniony z więzienia.
Działał w organizacjach kombatanckich m.in. jako kanclerz Kapituły Krzyża Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, prezes Rady Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiceprezes Zarządu Obwodu Warszawa Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.
Odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
- Medal „Pro Patria”
- Medal „Pro Memoria”
- inne odznaczenia