peoplepill id: jan-spyra
JS
Poland
2 views today
2 views this week
Jan Spyra
Polish customs officer

Jan Spyra

The basics

Quick Facts

Intro
Polish customs officer
Places
Gender
Male
Place of birth
Dębieńsko, Poland
Death
Age
60 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jan Spyra (ps. "Lech", "Sablik", "Szpada") (ur. 1 czerwca 1900 w Dębieńsku, zm. 1961) – powstaniec śląski, żołnierz AK, w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonariusz Straży Celnej.

Przyszedł na świat w rodzinie Józefa i Emilii z d. Piecha. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Zaborzu. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w koksowni.

Powstania śląskie

Po zakończeniu I powstania śląskiego musiał uciekać do Poznania, gdzie przeszedł szkolenie w szkole podoficerskiej w 7 Dowództwie Okręgu Generalnego. Ukończywszy szkolenie wrócił na Śląsk, by wziąć udział w pracach komisji plebiscytowej w Łagiewnikach, a następnie w III powstaniu śląskim.

Okres międzywojenny

Po zakończeniu powstania został przeniesiony do Straży Celnej w woj. poznańskim, by w 1922 ponownie wrócić na Śląsk i objąć stanowisko kierownika placówki Straży Celnej w Łagiewnikach. W latach 1927-1937 Spyra pełnił funkcję kierownika Oddziału Gospodarczego Śląskiego Okręgu Straży Granicznej w Katowicach, zastępcy kwatermistrza i płatnika. Od 1 października 1937 w stopniu starszego przodownika pełnił obowiązki komendanta komisariatu Straży Granicznej w Orzeszu.

II wojna światowa

W sierpniu 1939 został zmobilizowany i otrzymał przydział do batalionu marszowego 43 pp. w Włodzimierzu Wołyńskim. Brał udział w kampanii wrześniowej, 25 września dostał się do niewoli radzieckiej pod Rawą Ruską jako zwykły żołnierz. 1 listopada, jako jeniec, został przekazany Niemcom.

Pod koniec sierpnia 1940 jako chory na płuca i niezdolny do pracy został zwolniony z niewoli niemieckiej. Powrócił do Dębieńska i przez kilka miesięcy leczył się w domu. Pod koniec 1940 skontaktowali się z nim jego dawni podwładni ze Straży Granicznej: Józef Bienek i Stanisław Kubiaczyk. Na tym spotkaniu ustalono, że w środowisku przedwojennych strażników granicznych powstanie tajna organizacja, która docelowo obejmie również inne środowiska. Początkowo akcja werbunkowa postępowała opieszale: Spyra, wycieńczony pobytem w stalagu, był wciąż przykuty do łóżka, Kubiaczyk ostatecznie nie zgłosił akcesu do organizacji. Jedynie Bienek dość aktywnie nawiązywał kontakty wśród sprawdzonych i zaufanych ludzi. Jednak mimo starań Bienka, organizacja ta nie wyszła poza stadium tworzenia struktur. We wrześniu 1942 pogranicznicy weszli w struktury Armii Krajowej.

Spyra z rąk inspektora Kuboszka otrzymał nominację na komendanta Wojskowej Służby Ochrony Powstania (WSOP) na cały inspektorat rybnicki. W 1943 Spyra otrzymał rozkaz przystąpienia do odtwarzania struktur podinspektoratu Cieszyn oraz prowadzenia rozmów scaleniowych z Gwardią Ludową Polskiej Partii Socjalistycznej (GL PPS). Rozmowy te zakończyły się sukcesem i w grudniu 1943 ponad 600 gwardzistów PPS weszło w struktury rybnickiej AK.

We wrześniu 1943 Spyra został drugim zastępcą inspektora Kuboszka, a po wyrzuceniu w listopadzie 1943 Pawła Cierpioła z szeregów AK, Spyra pozostał jedynym zastępcą.

Po aresztowaniu Kuboszka 9 lutego 1944 Spyra przejął funkcję inspektora, którą pełnił nieco ponad miesiąc, do marca 1944, kiedy to komendant Okręgu Śląskiego AK Zygmunt Janke "Zygmunt" mianował inspektorem rybnickim Pawła Cierpioła, a Spyrę jego zastępcą.

Pod koniec sierpnia 1944 Spyra, coraz bardziej odsuwany przez Cierpioła na boczny tor, porzucił pracę w konspiracji i ukrywał się do końca wojny.

Lata powojenne

W 1945 włączył się w odtwarzanie władz powiatowych starostwa rybnickiego. W 1947 został aresztowany za nielegalne posiadanie broni i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na pięć lat więzienia. W wyniku amnestii, po trzech latach odsiadki wyszedł na wolność. Zmarł w 1961 na raka krtani.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jan Spyra is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jan Spyra
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes