peoplepill id: jan-offenberg
JO
Poland Belarus
3 views today
12 views this week
Jan Offenberg
Polish physician

Jan Offenberg

The basics

Quick Facts

Intro
Polish physician
Gender
Male
Birth
Place of birth
Bacevičy, Kličaŭ District, Mogilev Region, Belarus
Death
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
86 years
Family
Education
University of Warsaw
Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego
Awards
Cross of Independence
(1931)
Officer of the Order of Polonia Restituta
 
Commemorative badge of the Polish Military Organization
 
The details (from wikipedia)

Biography

Grób Jana Offenberga na cmentarzu Powązkowskim

Jan Jakub Offenberg (ur.21 lutego 1867 w Bacewiczach, zm. 15 grudnia 1953 w Warszawie) – polski lekarz, działacz niepodległościowy i społeczny

Życiorys

Po ukończeniu 8-klasowego gimnazjum klasycznego w Mińsku w 1885 roku i maturze rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach rozpoczął pracę jako lekarz w Radoszkowiczach na Wileńszczyźnie, jednocześnie studiował uzupełniająco internę i choroby kobiece, m.in. w Wiedniu. W 1898 roku osiedlił się w Mińsku, gdzie od 1904 roku zarządzał szpitalem Mińskiego Towarzystwa Dobroczynności. W czasie I wojny światowej był naczelnym lekarzem szpitala Czerwonego Krzyża tego towarzystwa.

Po przyjeździe do Warszawy (po utracie Mińska) pracował jako ordynator szpitala mokotowskiego (przez rok, od sierpnia 1920 roku). W latach 1921–1928 pracował w szpitalu św. Ducha w Warszawie, następnie w Ubezpieczalni Społecznej (do około 1934 roku), wreszcie w prywatnej specjalistycznej przychodni „Omega” przy Alejach Jerozolimskich. Prowadził też prywatną praktykę.

Działalność niepodległościowa i społeczna

W czasie nauki w gimnazjum założył z bratem Stefanem pierwsze po powstaniu styczniowym tajne polskie kółko samokształceniowe, które przetrwało do 1920 roku. W czasie studiów w Warszawie aktywnie uczestniczył w kółkach samokształceniowych. Należał do grupy studentów, którzy po wysłuchaniu przybyłego ze Szwajcarii Józefa Balickiego 28 listopada 1886 roku, przyjęli przywieziony przez niego projekt organizacji „Zet”, powołując do życia Koło Braterskie w Warszawie, jeszcze przed zjazdem w Krakowie 14 stycznia 1887 roku, na którym formalnie utworzono trójzaborową organizację „Zet”. Offenberg brał czynny udział w pracach organizacji od początku, w roku 1889/1890 był trzecim z kolei starszym grupy warszawskiej, w kolejnym roku ustąpił tę funkcję Romanowi Dmowskiemu, którego wprowadził do „Zet”-u. W roku 1888/1889 był sekretarzem (przewodniczącym) Komitetu Centralnego (Centralizacji) „Zet”-u. Był też członkiem Ligi Polskiej i Ligi Narodowej. Wystąpił z tej ostatniej w 1905 roku, nie godząc się z jej linią ideowo-polityczną.

Pracując w Mińsku był aktywny społecznie: był członkiem Rady Mińskiego Towarzystwa Dobroczynności, współzałożycielem i wiceprezesem zalegalizowanego w 1906 roku Polskiego Towarzystwa „Oświata”, działał w Zarządzie Ligi do Walki z Gruźlicą (1911–1912), był prezesem Rady Nadzorczej Macierzy Polskiej Ziemi Mińskiej (od 1917 roku), prezesem Stowarzyszenia Lekarzy i Przyrodników w Mińsku (od 1917 roku), współzałożycielem i wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk (od 1918 roku). Był członkiem Komitetu Związków i Organizacji Polskich (utworzonego w 1918 roku z inicjatywy Władysława Raczkiewicza), członkiem Rady Okręgowej miasta Mińska (od 1918 roku). Jako pełnomocnik i prezes mińskiego oddziału PCK zorganizował szpital PCK i wszedł do zarządu Polskiej Rady Szkolnej Ziemi Mińskiej. Był też przewodniczącym Mińskiego Zarządu Okręgowego Towarzystwa Straży Kresowej, członkiem Rady Polskiej Ziemi Mińskiej i wiceprezesem Rady Zarządzającej z siedzibą w Warszawie. Współpracował też z POW.

W okresie międzywojennym działał społecznie, należał do Związku Seniorów OMN i ZPMD. W 1936 roku był członkiem Komitetu Honorowego Zjazdu na 50-lecie „Zet”-u.

Niósł bezpłatną pomoc w czasie wojny. W czasie powstania warszawskiego (w wieku 77 lat) uczestniczył w cywilnej służbie sanitarnej Śródmieście-Południe.

Życie osobiste

Jan Offenberg urodził się w rodzinie szlacheckiej, był synem Cezarego i Leonidy z Łuckiewiczów. Miał starszego (przyrodniego?) brata Stefana (1864–1939). 12 października 1906 roku ożenił się z Aleksandrą z Mordas-Żylińskich h. Lubicz (1866–1955). Nie mieli dzieci.

Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 83-3-23).

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Niepodległości (6 czerwca 1931)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (27 listopada 1929)
  • Odznaka pamiątkowa Polskiej Organizacji Wojskowej

Awanse

  • Major (przed sierpniem 1920 roku)

Publikacje

Jan Offenberg opublikował ponad 20 prac naukowych i pozycji wspomnieniowo-historycznych, w tym:

  • Z dziejów Mińskiego Towarzystwa Dobroczynności (1906)
  • Z dziejów Organizacji Polskiej Młodzieży Szkolnej na Kresach (1922)
  • Morszyn pod względem leczniczym (1923)
  • O stosunku metody osłuchowo-dotykowej w rozpoznaniu schorzeń jamy brzusznej (1925)
  • Stan umysłów wśród młodzieży akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1885–1890 (1929)
  • Z teorii i praktyki kurczu wpustu (Cardiospasmus) (1936)
  • Ostatnia choroba Adama Mickiewicza (1939)
  • Wspomnienie o lekarzu Janie Malkiewiczu (1949)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jan Offenberg is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jan Offenberg
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes