Ivar Otruba
Quick Facts
Biography
Ivar Otruba (*18. srpna 1933) je jedním z nejvýznamnějších českých architektů konce 20. a začátku 21. století, zaměřených na zahradní a krajinářskou architekturu. Je autorem návrhů sadovnických úprav v ČR i zahraničí, a také autorem odborné literatury a učebnic pro výuku zahradní a krajinářské architektury a zásad sadovnické tvorby. Je autorem architektonické úpravy Arboreta a úprav Botanické zahrady v Brně. Dlouhodobě působil na MZLU v Lednici a v Brně jako pedagog. V současnosti působí v Ústavu zahradní a krajinářské architektury MZLU v Brně a žije v Brně, v městské části Soběšice.
V roce 1999 obdržel ocenění Cena města Brna za architekturu a urbanismus. Od roku 1995 je emeritním profesorem.
Životopis
Narodil se 18.8.1933 v Kyjově. V Brně absolvoval Vysokou školu zemědělskou, obor zahradník. Praktické zkušenosti v oboru získával na státním statku v Želešicích od roku 1958. V roce 1965 nastupuje jako odborný asistent na VŠZ v Lednici. Na VŠZ v Lednici působí do roku 1970. Po vynucené přestávce ve své pedagogické práci, která trvá do roku 1989, se vrací na MZLU v Lednici jako odborný asistent, získává titul docent a od 1995 profesor oboru zahradně architektonická tvorba.
Dílo
Je nepochybné že jeho dílo je oprávněně vysoce hodnoceno mezi pracemi jiných českých zahradních architektů šedivé komunistické éry, ale jindy rovněž oprávněně kritizováno. Za nejdůležitější část jeho díla je považována jeho praktická tvorba, která dosahuje až stovky prací. Ivar Otruba je také jedním z mála architektů, kteří své návrhy sami také pomáhali skutečně technicky realizovat. Cennou částí jeho prací je brněnské arboretum, kde jsou zajímavé a invenční úpravy napodobující přirozené biotopy a ukázky použití hornin a stavebního materiálu, je místem kde bylo možné obdivovat v té době zcela nevídané kultivary okrasných dřevin které dokázal I. Otruba často dobře použít a na konci 20. století tak právě jeho práce sloužily jako vzor. Právě zde také prokazuje, v ČR zdaleka ne běžné, schopnosti při práci s prostorem a rostlinami.
Jeho knihy z první dekády 21. století (např. Krásy anglických zahrad) provázející klasikou evropské zahradní architektury jsou určeny spíše obdivovatelům zahrad a barevných fotografií. Své písemné práce a příspěvky v časopisech obohacuje o skutečné úvahy nad smyslem sadovnických úprav a přínosem pro uživatele i o praktické životní zkušenosti čímž také přesahuje pouhou řemeslnou zručnost.
Podle názoru ze závěru knihy Krásy anglických zahrad dokázal Ivar Otruba jako jeden z nemnoha světových zahradních architektů „…rehabilitovat zahradu a park 20. a 21. století“.
Zahradní úpravy
- pásmo hygienické ochrany a areál Nové huti KG v Ostravě
- úprava zelených ploch v sídlištích v Karviné
- zámecký park Boženy Němcové v Karviné
- lázeňský areál Karlova studánka.
- Arboretum Brno
- úprava Botanické zahrady Brno
- návrh úpravy Zoologická zahrada Brno - Bystrc
Publikační činnost
- Květiny v bytě
- Skalky a skalničky
- Zahradně architektonická tvorba: část Zahradnické výstavnictví (2000)
- Zahradně architektonická tvorba: Význačné zahradní a parkové celky (2002)
- Zahradní architektura - tvorba zahrad a parků (2002)
- Zahradní architektura -učebnice pro střední a vysoké školy
- Krásy italských zahrad (2003)
- Krásy anglických zahrad (2005)
- Krásy francouzských zahrad (2011)
- 101 našich nejkrásnějších zahrad a parků (2007)
Významná ocenění
- Cena města Brna za architekturu a urbanismus (1999, ČR)
- Lennéova cena (1969, SRN)