peoplepill id: iliya-yakovlevich-shtaerman
IYS
Ukraine
2 views today
2 views this week
Iliya Yakovlevich Shtaerman
Ukrainian mathematician

Iliya Yakovlevich Shtaerman

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian mathematician
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Mohyliv-Podilskyi, Mohyliv-Podilskyi Raion, Vinnytsia Oblast, Ukraine
Place of death
Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow
Age
71 years
Education
Imperial University of St. Vladimir
Kyiv, Ukraine, Russian Empire
(-1914)
Kyiv Polytechnic Institute of Emperor Alexander II
Russian Empire
(-1918)
Taras Shevchenko National University of Kyiv
Kyiv, Ukraine, Russian Empire
Employers
Taras Shevchenko National University of Kyiv
Kyiv, Ukraine, Russian Empire
Awards
Order of Lenin
 
The details (from wikipedia)

Biography

Ілля́ Я́кович Шта́єрман (* 19 квітня 1891, Могилів-Подільський, нині Вінницької області — † 24 грудня 1962, Москва) — український математик і механік родом із Поділля. Професор (1924). Доктор фізико-математичних наук (1930). Член-кореспондент АН УРСР (обрано 22 лютого 1939 року).

Біографія

1910 року закінчив Кам'янець-Подільську чоловічу гімназію. Вже під час навчання в гімназії Ілля проявив глибокий інтерес до математики. Як згадував Микола Чеботарьов, який закінчив гімназію в Кам'янці-Подільському пізніше, він не зміг у фундаментальній бібліотеці гімназії взяти жодної книги з вищої математики, бо всі вони перебували в довгостроковій оренді в старшого на три роки Іллі Штаєрмана.

1914 року Штаєрман закінчив Київський університет, 1918 року — Київський політехнічний інститут.

У 1918–1941 роках працював у Київському політехнічному інституті (серед студентів — Сергій Корольов).

У 1930–1941 роках Штаєрман одночасно працював також у Київському університеті. У 1934–1941 роках він очолював кафедру механіки. З його ініціативи було введено у викладання курс теорії пружності (включаючи опір матеріалів) і одночасно спеціалізацію з прикладної теорії пружності.

У 1920–1934 роках працював також у Комісії прикладної математики АН УРСР, у 1934–1943 роках — в Інституті математики АН УРСР.

У 1942–1943 роках за сумісництвом працював в Уфимському авіаційному інституті (нині Уфимський державний авіаційний технічний університет) — професор, завідувач кафедри теоретичної механіки.

Від 1943 року працював у Московському інженерно-будівельному інституті.

Наукова діяльність

Праці Штаєрмана стосуються прикладної математики, теорії пружності та будівельної механіки.

У галузі математики праці Штаєрмана присвячено диференціальним рівнянням, інтегральним рівнянням, теорії функцій, наближеним і числовим методам.

Штаєрман вивчав значне коло прикладних питань наближеного інтегрування диференціальних та інтегральних рівнянь, теорії спеціальних функцій.

Шиаєрман опублікував низку наукових досліджень в галузі прикладної теорії пружності, переважно теорії стійкості арок, розрахунку ланцюгових мостів і теорії тонкостінних оболонок. В теорії оболонок він показав, що задача розрахувати циліндричну оболонку, товщина стінки якої змінюється згідно з параболічним законом, розв'язується за допомогою гіпергеометричних функцій. Далі він узагальнив метод асимптотичного інтегрування в застосуванні до тонкостінних оболонок та показав, що цей метод є зручний у практичному вжитку («О применении метода асимптотического интегрирования к расчету упругих оболочек», 1924). Він вперше розглянув питання про статичне контактне стискання пружних тіл при особливих умовах початкового дотикання їх недеформованих поверхонь, тобто питання, що виходять за межі теорії Генріха Герца.

Родина

Його дядько, Сіркіс Ізраїль-Йосиф Шмерелевич — єврейський драматург та письменник, писав на івриті, філантроп.

Література

  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.. Словникова частина. — Т. 10.
  • Український радянський енциклопедичний словник : [у 3 т.] / гол. ред. М. П. Бажан. — 1-ше вид. — К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1968. — Т. 3 : Плюс — Ь. — 856 с. — С. 813.
  • Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1985. — Т. 12 : Фітогормони — Ь. — 568, [4] с., [26] арк. іл. : іл., портр., карти + 1 арк с. — С. 441.
  • Український радянський енциклопедичний словник : [у 3 т.] / гол. ред. Бабичев Ф. С. — 2-ге вид. — К. : Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1987. — Т. 3 : Портулак — Ь. — 736 с. — С. 689.
  • Бородин А. И., Бугай А. С. Биографический словарь деятелей в области математики. — К., 1979. — С. 537—538.
  • Усе в оренді у Іллі…: З криниці літ /Підготував Олег Будзей // Кам'янець-Подільський вісник. — 1997. — 1 березня. — С. 7.

Електронні ресурси

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Iliya Yakovlevich Shtaerman is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Iliya Yakovlevich Shtaerman
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes