peoplepill id: ignacy-watten
IW
Poland
3 views today
4 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Male
Birth
Ignacy Watten
The details (from wikipedia)

Biography

Nagrobek Ignacego Wattena na cmentarzu powązkowskim

Ignacy Watten (ur. 25 maja 1869, zm. 9 marca 1955 w Łodzi) – polski kardiochirurg, działacz społeczny i polityczny. Pierwszy Polak, który wykonał zabieg zszycia rany serca (1900).

Życiorys

W 1888 ukończył VI-klasową warszawską szkołę realną. 31 października 1896 uzyskał dyplom lekarza, a następnie w latach 1896–1898 pracował jako wolontariusz w szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie, ucząc się chirurgii Władysława Krajewskego. W 1898 przyjechał do Łodzi, nie mogąc zdobyć posady lekarza asystenta w Warszawie. W Łodzi podjął pracę u Bronisława Kadera na chirurgii szpitala fabrycznego Rosyjskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Pańskiej 113 (obecnie ul. S. Żeromskiego). 25 marca 1900 roku wykonał pierwszy w Polsce zabieg zszycia rany kłutej serca, w Oddziale Chirurgicznym Szpitala Fabrycznego RCK w Łodzi. 5 lat po pierwszym w historii, udanym zabiegu, wykonanym przez Ludwiga Rehna w 1895 roku. Był to 13 w historii chirurgii światowej przypadek zszycia rany serca i 6 zakończony pomyślnie. W latach 1901–1906 był kierownikiem oddziału chirurgii szpitala. W 1904 został powołany do Armii Czynnej w Mandżurii.

Był jednym z założycieli w 1906 roku Gimnazjum Polskiego w Łodzi (obecnie: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi), a w latach 1906–1908 kierownikiem oddziału chirurgii szpitala im. Anny Marii w Łodzi (obecnie: Szpital Pediatryczny im. Janusza Korczaka). W 1908 był jednym z założycieli Łódzkiego Towarzystwa „Wiedza”.

W 1905 był jednym ze współwłaścicieli i współzałożycielem Szpitala Betlejem w Łodzi. Prowadził w nim oddział chirurgii (1908–1922), z wyłączeniem okresu I wojny światowej, kiedy to ewakuowano szpital do Płoskirowa (obecnie Chmielnicki), a następnie Rostowa nad Donem, gdzie pełnił funkcję szpitala dla rannych, a Watten był jego lekarzem naczelnym. Był również kierownikiem pociągu sanitarnego, podczas przenoszenia szpitala z powrotem do Łodzi. Następnie ponownie wraz ze wspólnikami pracował w Szpitalu Betlejem, gdzie zaczął również wykonywać bezinteresownie operacje ginekologiczne za tracącego wzrok wspólnika Ryszarda Skibińskiego. Podczas I wojny światowej był także członkiem Głównego Komitetu Obywatelskiego w Łodzi (pełniącego funkcję magistratu Łodzi po wybuchu I wojny światowej i ucieczce prezydenta miasta) oraz członkiem Polskiego Komitetu Niesienia Pomocy Rannym.

W latach 1934–1940 był chirurgiem i ordynatorem oddziału gruźlicy kostnej oraz dyrektorem Szpitala św. Rodziny przy ul. Wigury 19 w Łodzi. Po zajęciu szpitala przez SS, przyjechał w styczniu 1940 do Warszawy, gdzie pracował w lecznicy przy ul. Marszałkowskiej jako lekarz ambulatoryjny do wybuchu powstania warszawskiego, po którym przebywał w Koniecpolu. Od 1945 mieszkał przy ul. Nawrot 2 w Łodzi. W 1947 przyjmował przy ul. Piotrkowskiej 124.

Był członkiem wspierającym Stowarzyszenia Techników w Łodzi. Działał w Polskiej Macierzy Szkolnej i należał do Towarzystwa Szkolnego przy magistracie miasta Łodzi (1906). Należał do Polskiej Partii Postępowej (1906–1914). Był radnym Rady Miejskiej w Łodzi (1912) oraz pod przewodniczącym Komitetu Budowy Szpitala Miejskiego dla Chorób Zakaźnych, wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, Oddział w Łodzi, przewodniczącym Stowarzyszenia Lekarzy Polaków m. Łodzi i okolic i założycielem i członkiem zarządu Towarzystwa Popierania Pracy Społecznej w Łodzi.

Życie prywatne

Był synem lekarza z Dzisny w guberni wileńskiej. Był dwukrotnie żonaty, z Cecylią Zofią Kosmowską, siostrą lekarki – Teodory Krajewskiej i Zofii de Beaurain – żony lekarza Karola de Beauraina i aktorki Ady Kosmowskiej. Miał z nią 2 dzieci – Hannę de Beaurain (1899–1984), żonę generała Janusza de Beauraina oraz Stanisława Wattena (1904–1940), prawnika, który zginął w Katyniu. W 1910 poślubił Zofię z Rybarskich (1882–1950), z którą miał córkę Danutę Topolnicką (ur. 1914), żonę najpierw Tadeusza Topolnickiego, a następnie Witolda Chełmikowskiego oraz syna Wojciecha (1917–1973) – inżyniera budowlanego.

Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w grobie rodziny Rybarskich (kw. 174, nr grobu 33/34).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ignacy Watten is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ignacy Watten
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes