peoplepill id: hristo-stefanov-milev
HSM
5 views today
5 views this week
Hristo Stefanov Milev
Болгарский священник

Hristo Stefanov Milev

The basics

Quick Facts

Intro
Болгарский священник
A.K.A.
Поп Христо Стефанов
Gender
Male
Place of birth
Sopotnica, Demir Hisar
Place of death
Varna
Age
93 years
The details (from wikipedia)

Biography

Христо Стефанов Милев е български духовник, участник в борбите за църковна и политическа свобода в Крушево, Македония в периода 1869 - 1881 година, участник в Охридското съзаклятие.

Биография

Христо Стефанов е роден на 16 април 1844 година (по други данни на 25 март 1847 г.) в село Сопотница, Македония. Майка му Доста е от село Велмевци, а баща му поп Стефан Милев, роден в село Сопотница, е свещеник на Сопотническата енория. След навършване на десет годишната си възраст, баща му го праща да се обучава в близкия манастир „Света Богородица Пречиста“, където по това време има добре уредено училище. През 1864 г. е извикан за учител и певец в Топлишкия манастир. След около 2 години се оженва за Илина Качева от село Растойца. В 1868 година гръцкият владика Мелетий Преспански и Охридски го ръкополага в село Простране и му предлага да му продаде свободната Ракитнишка енория, но той отказва да я приеме, защото къса с Цариградската патриаршия.

През зимата на 1869 година преди Коледа получава покана от крушевските старейшини да стане български свещеник в Крушево. Крушевските българи искали да скъсат с гръцката патриаршия и още с пристигането на поп Христо превземат една от църквите, в която той отслужва за първи път в Крушево на български език службата за Рождество Христово. След значителни спорове и усложнения църквата е призната за българска.

През 1879 година поп Христо, заедно с няколко съмишленици от Крушево и околността (братя Димитър и Михаил Чакреви, Мицко Карев, Веле Секулов, учителят Георги Бояджиев, Ангел войвода и други) решават, че трябва да организират въоръжени действия срещу турската власт, като разчитат, че това ще доведе до намеса на Русия и освобождение на Македония. Поп Христо е натоварен да се срещне с руския консул в Битоля, който е поканен и посещава Крушево, но се опитва да убеди заговорниците да бъдат въздържани. Въпреки това те започват да събират оръжие и установяват връзки с някои охридчани, които се включват в съзаклятието.

Христо Стефанов на възраст.

В началото на 1881 г. властта е вече в следите на организацията и на 8 април 1881 година потеря от 250 души начело с Риза бей започва арести в Крушево и околностите. Поп Христо е арестуван по време на службата на Велики четвъртък. Общият брой арестувани е от порядъка на 700-800 души, между които много учители и свещеници. Сред арестуваните от Охрид са д-р Константин Робев, учителят Наум Филев, Коста Лимончев, братя Ангел и Петър Спространов, Зафир Белев. Изтезанията и убийства над българи предизвикват намесата на местните консули, в резултат на което около 500 души са освободени.

На 14 септември 1881 г. в Битоля се гледа делото срещу заговорниците. Повечето подсъдими получават затвор от 3 до 15 години, но някои, сред които и поп Христо, са осъдени на 101 години заточение.

Вместо да бъде изпратен веднага на заточение, поп Христо прекарва около 3 години в затвора в Битоля, откъдето прави един неуспешен опит за бягство. Едва на 11 юни 1884 г. е отправен на остров Лесбос, където започва да излежава заточението си. След няколко месеца успява да си организира бягство с гемия по море. След странствания по манастирите на Атон, успява да се добере до Цариград на 2 януари 1885 г. Българското дипломатическо представителство организира нелегално отпътуване на поп Христо, който успешно се добира до Варна.

Скоро след пристигането си поп Христо става свещеник в село Хадърча, Варненско, където служи без прекъсване до пенсионирането си около 1919 г. До смъртта си живее във Варна при сина си Никола Попов. Христо Стефанов е прадядо на политика Илко Ескенази.

Източници

  • Никола Киров - Майски. Крушово и борбите му за свобода, Печатница „Стопанско развитие“, София, 1935. За поп Христо (Ристе) п. Стефанов се говори на с.12-14 като за "водач на революционното движение в Крушово" (заедно с още двама учители). Допусната е грешка, като е казано, че е бил заточен в Дияр Бекир.
  • Георги Томалевски. Крушовската република, Български писател, София, 1968. На поп Христо е посветена една глава - с. 144-148 и снимка на цяла страница. В текста има обаче едно несъответствие - за поп Христо се говори като за "стар" и "старец", а по това време той е бил под 40 години.
  • Поп Христо Стефанов, Никола Христов Попов, Люба Николова Попова - Ескенази. Поколения, изд. Кинг, София, 2008, 112 с. ISBN 978-954-598-59-7.
     Портал „Македония“         Портал „Македония“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Hristo Stefanov Milev is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Hristo Stefanov Milev
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes