Henryk Kulczyk
Quick Facts
Biography
Henryk Kulczyk ps. Paweł (ur. 26 czerwca 1925 w Wałdowie, zm. 19 lutego 2013 w Poznaniu) – polski przedsiębiorca, filantrop, działacz społeczny, żołnierz Armii Krajowej i działacz polonijny w Niemczech. Komandor Orderów Zasługi RP i Odrodzenia Polski. Ojciec Jana Kulczyka (1950–2015).
Życiorys
Urodził się 26 czerwca 1925 w Wałdowie na Krajnie w rodzinie kupca, działacza społecznego i samorządowego Władysława Kulczyka nazywanego przez Niemców „Królem Polaków”. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Wałdowie, uczęszczał do gimnazjum w Tucholi. Po wojnie założył pierwszą firmę i równocześnie studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym w Toruniu. W 1951 jego przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. Po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca wyjechał na stałe do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie założył przedsiębiorstwo „Kulczyk Außenhandelsgesellschaft mbH” i został przedstawicielem amerykańskiego koncernu kontenerowego „SEA-LAND”. Założył i przez wiele lat był prezesem Klubu Polonijnych Kupców i Przemysłowców w Niemczech i Berlinie Zachodnim.
W maju 2008 został Honorowym Obywatelem Wałdowa w dowód wdzięczności za wieloletnie wsparcie lokalnej społeczności.
Zmarł 19 lutego 2013 w Poznaniu w wieku 87 lat. 2 marca 2013 został pochowany na zabytkowym Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu.
Odznaczenia
- Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP za działalność społeczną i polonijną
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
- Order Zasługi (przyznany przez Senat Berlina Zachodniego za działalność na rzecz stosunków polsko-niemieckich)
- złoty medal „Labor Omnia Vincit” (2011) za zasługi dla rozwoju nowoczesnego polskiego kupiectwa, kształtowania stosunków gospodarczych z naszym zachodnim sąsiadem oraz za działalność charytatywną
Życie prywatne
Ojciec Jana Kulczyka. Dziadek Dominiki Kulczyk (ur. 1977) i Sebastiana Kulczyka (ur. 1980). Jego prawnukami są Jeremi Lubomirski-Lanckoroński (ur. 2004) i Weronika Lubomirska-Lanckorońska (ur. 2008).
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Rodzina Henryka Kulczyka w Wielkiej Genealogii Minakowskiego [dostęp z dnia: 2017-04-30]