peoplepill id: henryk-hirszenberg
HH
2 views today
2 views this week
Henryk Hirszenberg

Henryk Hirszenberg

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Birth
Death
Age
70 years
Notable Works
Old Health Department building in Łódź
 
The details (from wikipedia)

Biography

Henryk Hirszenberg, właśc. Izrael Hersz Hirszenberg (ur. 7 czerwca 1885 w Łodzi, zm. 20 marca 1955 w Tel-Awiwie) – polski architekt, rysownik i ilustrator pochodzenia żydowskiego, współzałożyciel WiMa Łódź.

Życiorys

Izrael Hersz Hirszenberg urodził się w Łodzi 7 czerwca 1885 roku jako syn Dawida Hirszenberga i Sary z Awnerów oraz młodszy brat malarzy – Samuela Hirszenberga i Leona Hirszenberga.

Na początku XX w. pracował w biurze Dawida Landego. Następnie przez 3 lata studiował architekturę w Monachium, co pozwala przypuszczać, że nie ukończył studiów, przypuszczalnie również pobierał nauki w Paryżu. W 1906 roku odbył służbę wojskową, natomiast przypuszcza się, że w latach 1906–1910 kontynuował lub uzupełniał studia. Po powrocie do Łodzi w 1911 roku zatrudnił się ponownie w biurze Dawida Landego. W latach 1911–1913 kierował pracami przy realizacji projektów swojego pracodawcy, takimi jak kamienica przy ul. Piotrkowskiej 56 w Łodzi i al. Kościuszki 69 w Łodzi, a także przebudowa Grand Hotelu (przy współpracy z Markiem Feinem). W 1913 roku Hirszenberg wyjechał ponownie do Monachium, a następnie do Sankt Petersburga, gdzie rozpoczął studia w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzięki którym miał uzyskać uprawnienia architektoniczno-budowlane. Hirszenberg jednak i tym razem przerwał studia, a następnie wyjechał do Moskwy, gdzie podjął współpracę z rosyjskimi architektami – Fiodorem Schechtelem i Aleksiejem Szczusiewem oraz realizował budynki willi i kin.

Do Łodzi wrócił w 1921 roku przekraczając nielegalnie granicę polsko-bolszewicką, przypuszczalnie wraz z Karolem Hillerem. W 1922 roku dołączył do grupy artystycznej Srebrny Wóz, stworzonej przez Witolda Wandurskiego i Karola Hillera. Henryk od 1923 roku zaczął realizować się jako rysownik, brał też udział w konkursach architektonicznych, zdobywając nagrody, jednak jego projekty nie kończyły się realizacją. Dopiero w czerwcu 1925 roku Hirszenbergowi udało się zwyciężyć w konkursie, który przyniósł mu realizację projektu. Władze Rudy Pabianickiej zdecydowały się na realizację projektu gmachu szkolnego (którego realizację ukończono w 1928 roku). W 1925 lub 1926 roku Hirszenberg zaprojektował nagrobek dla zmarłego w 1924 roku lekarza Maksymiliana Cohna, który spoczywa na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej. Natomiast w latach 1929–1931 doszło do realizacji projektu Szpitala Kasy Chorych przy ul. Łagiewnickiej w Łodzi w stylu art déco, prawdopodobnie jednej z jego najbardziej rozpoznawalnych realizacji. Kolejna realizacja przebudowy architekta to przebudowa domu braci Ignatowiczów przy ul. Piotrkowskiej 97 w Łodzi z początku lat 30. XX w., architekt przebudował kamienicę w nurcie modernistycznym. W 1936 lub w 1937 roku Henryk Hirszenberg zaprojektował również stadion Klubu Sportowego Widzewska Manufaktura (Wi-MA) (którego był współzałożycielem), który po połączeniu w 1949 roku z RTS Widzew przeszedł w ręce tego klubu. Hirszenberg w 1937 roku wyjechał z rodziną do Palestyny, gdzie projektował domy mieszkalne w duchu modernistycznym. W latach 1949–1955 pracował w Wydziale Budownictwa Izraelskiego Ministerstwa Pracy, projektował wówczas domy dla imigrantów, szkoły i budynki użyteczności publicznej.

Życie prywatne

Izrael Hersz Hirszenberg przed 1910 rokiem ożenił się z Olgą Rothe, starszą od siebie o 13 lat artystką rodem z Saksonii, absolwentką drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, dla której przeszedł na luteranizm, przyjmując chrzest w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Łodzi i zmieniając imię na Henryk. W 1910 roku urodziła się im córka Beatrycze (Beatrysa). W 1928 roku para rozwiodła się. W 1930 roku Henryk przeszedł ponownie na judaizm, wracając do imion „Izrael Hersz”, a następnie ożenił się z Belą Olszer, z którą miał córkę Ofrę (ur. 1932). Wraz z żoną i córką w 1937 roku osiedlił się w Tel-Aviwie, gdzie zmarł 20 marca 1955 roku.

Konkursy

  • na projekt gimnazjum żeńskiego w Lipawie na Łotwie (1906) – współautor Marek Fein – I nagroda,
  • na projekt domu Towarzystwa Wzajemnego Kredytu we Włocławku (1910) – współautor M. Fein – I nagroda,
  • na projekt Sankt-Petersburskiego Międzynarodowego Banku Handlowego w Jekaterynosławiu (1910) – współautor M. Fein – II nagroda,
  • na projekt pałacu Würglera w Kijowie (1914) – III nagroda,
  • na gmach Kasy Chorych na Chojnach w Łodzi (1925) – II nagroda,
  • na siedzibę szkoły na Brusie w Łodzi (1925) – współautor Adolf Fischer – III nagroda;
  • na siedzibę seminarium nauczycielskiego przy ulicy Wysokiej w Łodzi (1925) – współautor A. Fischer – III nagroda,
  • na gmach szkolny w Rudzie Pabianickiej (1925) – I nagroda,
  • na gmach BGK i MRP w Warszawie (1927) – współautorzy: Stanisław Cygier, Michał Baldyngier – zakup II.

Ważniejsze realizacje

  • Gimnazjum i Liceum Związku Nauczycielstwa Polskiego, ul. Scaleniowa 6, Łódź (Ruda Pabianicka) (1925-1928),
  • nagrobek Maksymiliana Cohna na cmentarzu żydowskim w Łodzi (1925 lub 1926),
  • budynek Kasy Chorych, ul. Łagiewnicka, Łódź (1929-31),
  • dom braci Ignatowiczów, ul. Piotrkowska 97, Łódź (I poł. lat 30. XX w.),
  • Stadion Wi-Ma Łódź (1936 lub 1937).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Henryk Hirszenberg is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Henryk Hirszenberg
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes