peoplepill id: halina-szczepanowska
HS
Poland
1 views today
12 views this week
Halina Szczepanowska
Polska architektka krajobrazu

Halina Szczepanowska

The basics

Quick Facts

Intro
Polska architektka krajobrazu
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Warsaw, Poland
Age
96 years
The details (from wikipedia)

Biography

Halina Barbara Szczepanowska (ur. 1929 w Warszawie) – polska doktor habilitowana inżynier nauk rolniczych, architekt krajobrazu, specjalistka w zakresie ogrodnictwa i zieleni miejskiej.

Życiorys

Młodość

Naukę rozpoczęła w Prywatnej Żeńskiej Szkole im. Cecylii Plater-Zyberk. Podczas okupacji niemieckiej brała udział w działalności konspiracyjnej w ramach Szarych Szeregów. Po zamknięciu szkoły przez władze komunistyczne uczęszczała do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, gdzie otrzymała świadectwo maturalne.

Wykształcenie i przebieg pracy

W 1949 rozpoczęła studia na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując w 1953 tytuł inżyniera ogrodnika w ramach specjalności rośliny ozdobne. W roku tym rozpoczęła pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego „Stolica”, kontynuując studia na Wydziale Ogrodniczym SGGW, Sekcja Kształtowania Terenów Zieleni (obecnie Architektura Krajobrazu), które ukończyła w 1965 z tytułem magistra kształtowania terenów zieleni. W okresie pracy w BPBK „Stolica” współpracowała m.in. przy zagospodarowaniu Dworca Zachodniego w Warszawie w zakresie terenów zieleni, Koszalina, analizach ekonomicznych rozwoju Parku Kultury w Katowicach.

W 1966 podjęła pracę w Instytucie Gospodarki Komunalnej, gdzie pełniła funkcję kierowniczki Samodzielnej Pracowni Badawczej Zieleni Miejskiej, kierując m.in. studiami na temat wpływu zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego oraz prowadząc badania dotyczące wyceny wartości drzew i krzewów. W tym okresie była również redaktorką naczelną magazynu „Zieleń Miejska”. W latach 1966–1979, jako adiunkt prowadziła zajęcia w Sekcji Architektury Krajobrazu SGGW, opracowując we współpracy z Longinem Majdeckim i Alfonsem Zielonko podręczniki dydaktyczne z zakresu organizacji zieleni miejskiej. W 1973 uzyskała stopień doktora w zakresie problematyki terenów zieleni w miastach na SGGW, za pracę Techniczno-eksploatacyjne przesłanki wyznaczania kosztów utrzymania zieleni miejskiej (na materiale porównawczym z Polski, Niemiec i Bułgarii).

W 1979 wyjechała do Libii, gdzie do 1983 prowadziła dla podmiotów prywatnych badania florystyczne otoczenia Morza Śródziemnego i terenów półpustynnych dla projektu zagospodarowania przestrzennego Trypolitanii oraz opracowała projekt nadmorskich terenów rekreacyjno-sportowych.

W 1984 wyjechała do Nowego Jorku, gdzie współpracowała z biurem projektowym Haines, Lundberg i Waehler, Biurem Planowania Urbanistycznego miasta Nowy Jork. W latach 1984–1987 prowadziła wykłady z zakresu ekologii miasta m.in. w New York Medical College czy Cornell University. Uczestniczyła również w organizowaniu prac młodzieży i mieszkańców przy zakładaniu ogrodów.

Po powrocie do Polski w 1996 podjęła pracę w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, gdzie wykonywała projekty architektury krajobrazu oraz współpracowała z FAO i UE. Kontynuowała również prace studialne i badawcze nad drzewostanami miejskimi, ich wartością oraz uzyskiwanymi korzyściami dla środowiska i ludności.

W 2008 uzyskała stopień doktora habilitowanego na Wydziale Ogrodniczym i Architektury Krajobrazu SGGW za pracę Wycena wartości drzew na terenach zurbanizowanych oraz za całokształt prac zawodowych i naukowych, a w 2010 objęła stanowisko profesor nadzwyczajnej w IGPiM.

Działalność w stowarzyszeniach

Równolegle do pracy zawodowej Halina Szczepanowska włączyła się w 1957 do współpracy w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. W latach 1972–1975 zasiadała w Zarządzie Głównym. Za pracę w SITO otrzymała srebrną i złotą odznakę honorową NOT. W kadencji 1999–2003 była Przewodniczącą Komisji Architektury Krajobrazu przy Zarządzie Głównym SITO.

Działa lub działała także w International Society of Arboriculture, USA (1988 – obecnie), American Society of Landscape Architects (1984–1986), Polskim Towarzystwie Dendrologicznym.

Odznaczenia

Opracowano na podstawie materiału źródłowego

  • Krzyż Armii Krajowej
  • Medal za Warszawę 1939–1945
  • Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP przyznany w 2000 (harcerka Szarych Szeregów)
  • Srebrny Krzyż Zasługi za pracę w Instytucie Kształtowania Środowiska (1974)
  • Srebrna i złota odznaka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT (1972, 1978)

Nagrody i wyróżnienia

Opracowano na podstawie materiału źródłowego

  • II nagroda (I nie przyznano) Polskiego Towarzystwa Urbanistycznego, w konkursie na „Projekt zagospodarowania przestrzennego otoczenia dworca zachodniego w Warszawie”, część dotycząca architektury krajobrazu (1966).
  • Nagroda Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w ramach osiągnięć w dziedzinie rozwoju techniki, ekonomiki i organizacji za pracę ‘‘Wskaźniki nakładów inwestycyjnych, metody kalkulacji i wyznaczania syntetycznych mierników na inwestycje zieleni miejskiej’’, Warszawa (1972).
  • Specjalna nagroda Ministra Nauki i Techniki za opracowanie podręcznika ‘‘Kształtowanie terenów zieleni’’ (współautorstwo), Arkady, Warszawa (1972).
  • Nagroda II Stopnia i Wyróżnienie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska za wybitne osiągnięcia twórcze w przestrzennym kształtowaniu miast i wsi oraz w rozwoju techniki za pracę: ‘‘Metody prac i syntezy wstępnej prognozy w rozwoju infrastruktury technicznej miast i wsi do 1990’’ (praca zespołowa), Warszawa (1973).
  • Nagroda Ministra Gospodarki Komunalnej, Administracji i Ochrony Środowiska za prace badawcze i książkę ‘‘Wpływ zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego’’ (kierowniczka badań, współautorstwo i redakcja), Warszawa (1985).
  • Podziękowanie Prezydenta Brooklynu za prace społeczne na terenie dzielnicy Brooklyn (Nowy Jork) (1988).
  • Wyróżnienie przez Prezydenta Nowego Jorku za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej w obrębie zadań badawczych i planistycznych (1994).
  • Dyplom Uznania Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za osiągnięcia naukowe (2010).

Publikacje

Opracowano na podstawie materiału źródłowego

Książki

  • Kształtowanie terenów zieleni (współautorstwo), Arkady, Warszawa 1972.
  • Ekonomiczne aspekty ochrony środowiska (współautorstwo), Arkady, Warszawa 1976.
  • Wycena wartości drzew na terenach miejskich, Instytut Kształtowania Środowiska, Warszawa, 1978.
  • Wpływ Zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego, (redakcja i współautorstwo), PWN, Warszawa 1984.
  • Drzewa w mieście, Hortpress Sp.o.o., Warszawa 2001.
  • Wycena wartości drzew na terenach zurbanizowanych, IGPiM, Warszawa 2008.
  • Synteza badań i założenia merytoryczne wartości drzew dla warunków polskich (współautorstwo), IGPiM, Warszawa 2009.
  • Wyznaczanie współczynników lokalizacji do metody wyceny drzew na terenach zurbanizowanych (współautorstwo), IGPiM, Warszawa 2009.
  • Metoda wyceny wartości drzew na terenach zurbanizowanych dla warunków polskich (współautorstwo i redakcja), IGPiM, Warszawa 2009.
  • Drzewa – zielony kapitał miast (współautorstwo), IGPiM, Warszawa, 2015.

Inne publikacje

  • Zbiór wierszy Ojczyzno! pisane z afrykańskiego brzegu, Warszawa (2010)

Wystawy

Opracowano na podstawie materiału źródłowego

  • Udział w wystawie prac malarskich I projektowych „Artist Open Studio Weekend”, Association of Williamsburg – Greenpoint Artist, Nowy Jork (1986).
  • Udział w wystawie prac malarskich w „World Financial Center”, Hudson River Club, Nowy Jork (1992).
  • Udział w wystawie prac malarskich w Konsulacie Republiki Włoskiej, Nowy Jork (1992).

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Halina Szczepanowska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Halina Szczepanowska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes