peoplepill id: halina-danczowska
HD
Poland
3 views today
4 views this week
Halina Danczowska
Polish librarian

Halina Danczowska

The basics

Quick Facts

Intro
Polish librarian
Places
Gender
Female
Place of birth
Bełżyce, Gmina Bełżyce, Lublin County, Poland
Place of death
Lublin, Lublin Voivodeship, Poland
Age
73 years
Education
Maria Curie-Skłodowska University
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Halina Danczowska (ur. 31 lipca 1947 w Bełżycach, zm. 25 grudnia 2020 w Lublinie) – polska bibliotekarka, regionalistka i autorka książek.

Życiorys

Pochodziła z rodziny związanej z Lublinem. Przed II wojną światową jej dziadkowie wybudowali dom w dzielnicy Dziesiąta, w której i ona mieszkała.

Wyszła za mąż za Antoniego, wojskowego pochodzącego z Kresów (zm. 2018).

Ukończyła Studium Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie oraz studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 1967 rozpoczęła pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, początkowo w filiach biblioteki. W 1975 została kierowniczką Działu Magazynów i Konserwacji Zbiorów. Współorganizowała Składnicę Zbiorów Rezerwowych w Bronicach. W 1992 zaczęła kierować Działem Wydawnictw Ciągłych (od 1996 Dział Gromadzenia Wydawnictw Ciągłych i Udostępniania Czasopism). Była starszym kustoszem.

Była miłośniczką i znawczynią prasy lubelskiej. Napisała wiele artykułów w czasopismach lokalnych, branżowych i ogólnopolskich poświęconych temu zagadnieniu. Badała historię dzielnicy Dziesiąta w Lublinie. Zajmowała się również lubelskimi architektami. Opublikowała książki: Dzielnica Dziesiąta (kilka wydań uzupełnianych), Dom Kultury Kolejarza w Lublinie 1948–2008 (Lublin 2008), Architekt Tadeusz Witkowski (1904–1986). Kalendarium życia i twórczości (Lublin 2009), Rada Artystyczna Miasta Lublina 1935–1939 (Lublin 2011) i Architekt Czesław Doria-Dernałowicz 1901–1993. Życie i twórczość (Lublin 2012). Poza tym zajmowała się genealogią – własnym sumptem wydała publikację przeznaczoną dla rodziny. Swoją wiedzą dzieliła się, uczestnicząc w konferencjach naukowych.

Po odejściu na emeryturę w 2002 pracowała jako nauczycielka bibliotekarka w lubelskich szkołach. Tworzyła Bibliotekę Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie. Dbała o wprowadzanie do szkolnych bibliotek programów komputerowych. Związana była z archiwum Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin. Opiekowała się grobem architekta Tadeusza Witkowskiego. Zainicjonowała nadanie placowi przed Powszechnym Domem Towarowym w Lublinie, którego był architektem, jego imienia, a także nadanie skwerowi u zbiegu ulic Peowiaków i Hugona Kołłątaja imienia architekta Ignacego Kędzierskiego.

Pełniła funkcje społeczne, np. przez trzy kadencje biegłego sądowego w zakresie bibliotekarstwa. Była członkinią Zespołu do Spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych w Lublinie, a w latach 2013–2018 była przewodniczącą tego zespołu. Startowała na radną miasta w wyborach samorządowych w 2006.

Została pochowana na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

Nagrody

Została nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju bibliotekarstwa (2002), Medalem Prezydenta Miasta Lublin (2011), Medalem 700-lecia Miasta Lublin oraz Honorową Złotą Odznaką Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej za dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o architekturze i jej twórcach (2018).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Halina Danczowska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Halina Danczowska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes