peoplepill id: gueorgui-guendjev
GG
Bulgaria
1 views today
2 views this week
Gueorgui Guendjev
Bulgarian physician

Gueorgui Guendjev

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian physician
Places
Work field
Gender
Male
Place of death
Sofia, Bulgaria
Age
82 years
The details (from wikipedia)

Biography

Д-р Георги Димитров Генджев е първият дипломиран ветеринарен лекар в България. Началник на Ветеринарно отделение при Министерство на земеделието 1913-1918 г.

Биография

Образование

Д-р Георги Димитров Генджев е роден на 4 юни 1863 г. в с. Арнаут, сега с. Пороище, Разградска област, в семейството на заможния търговец Димитър Генджев (1808-1904 г.) и съпругата му Атанаска (1830-1903 г.) – сестра на Станка Николица-Спасо-Еленина. Баща му владее няколко езика. Георги е най-малкият от децата. Научава от баща си руски език. По времето на Освободителната война е привлечен като преводач в руската армия. Завършва открития от командването курс за фелдшери. Зачислен е на редовна служба като ветеринарен фелдшер, където служи до края на войната. След Освобождението е градски ветеринарен фелдшер в Разград. Заболяване на конете на окръжния управител на Варна и излекуването им от специално повикания млад, но добил известност фелдшер, променя съдбата на Георги Генджев. По предложение на Варненския окръжен управител му се отпуска стипендия и той се записва студент за учебната 1891-1892 г. в Букурешкия ветеринарно-медицински факултет. На следващата година, вече на издръжка от Разградската окръжна комисия, продължава образованието си в „Кралско висше училище по ветеринарна медицина”, гр. Милано, Италия, където се дипломира на 10 юли 1895 г.

Трудова дейност

След дипломирането си работи в Разград до 1901 г. след това в Севлиево, Шумен, Сливен и Пазарджик. В Пазарджик успява да ликвидира сапната епизоотия по конете. Принуден е от обстоятелствата да предприеме непопулярни мерки, като разрушаване на общинските чешми, на които по традиция се водели да пият вода повечето от животните в населените места. През 1908 г. е военен лекар в V конен полк в гр. Брезник, а през 1911 г. е началник на Ветеринарно фелдшерското и подковаческо училище в София. По време на балканските войни е изпратен е от Военното министерство да закупи зоб за конете от Италия. Местни търговци се опитват да го корумпират и доставят некачествени продукти. Вместо да вземе подкуп той уведомява Министерството на войната за случилото се. С писмо № 5034 от 30.04.1913 г. Министерството потвърждава доверието към него и одобрява постъпката му. През 1913 г. е назначен за началник на Ветеринарното отделение при Министерството на земеделието. Там инициира създаване на отдел „Скотовъдство”. Той продължава започнатата от неговия предшественик д-р Тюлев енергична борба срещу епизоотията на чума по говедата, която през 1911 г. е ограничена, а през 1914 г. и напълно ликвидирана. За проучване на чумата и запознаване с дейността на Българската ветеринарно медиценска служба и прилаганите мерки за борбата с нея в България пристигат по поръчения на техните правителства ветеринарни комисии от Австро-Унгария начело с проф. Хугира и италианска комисия водена от проф. Стаци. В своя доклад комисиите отбелязват „Ние видяхме тук приложено това, което не бихме могли да приложим в нашите страни. Ние видяхме, че в България волята е по силна от условията.” Заслуга на д-р Генджев е ограничаването на инфекциозната анемия по конете през Първата световна война. Ветеринарното отделение разкрива допълнително окръжни и околийски ветеринарни и участъкови ветеринарни служби с амбулатории в по големите села и изготвя „Проекто закон за надзора върху производството и търговията с хранителни продукти от животински произход”. Подготовката и ангажирането на България в Първата световна война забавя, а понякога спира реализирането на тези инициативи. От 1918 г. Георги Генджев е пенсионер. По време на управлението на Стамболийски 1919-1923 г. имигрира в Италия. Дори като пенсионер не се отказва от призванието си и взема дейно участие в разработване на методите за предпазване и лекуване на овцете от метил. Умира на 23 октомври 1945 г. в София.

Семейство

Д-р Георги Димитров Генджев е женен за известната не само с хубостта, но и с практичността си в семейните дела Мария Хадживасилева Генджева (1872-1944 г.), с която имат 10 деца.

Източници

1. Н. Илиев, Д-р Георги Генджев, сп. Ветеринарна сбирка, стр. 46, бр.7, 1979 г. София

2. Офицерският корпус в Бъпгария 1878 – 1949 г., т. 2 стр. 169, Издателство на министерство на отбраната 1996 г. София

3. ЦДА, ЧП 1003 – К

4. Проф. Иван Илиев, Ръководители на държавната ветеринарномедицинска служба. Д-р Георги Генджев 1913 – 1918 г., сп. Ветеринарномедицински науки, бр.1-2, 2007 г. София

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Gueorgui Guendjev is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Gueorgui Guendjev
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes