peoplepill id: grazyna-hase-1
GH
Poland
4 views today
4 views this week
Grazyna Hase
Polish model

Grazyna Hase

The basics

Quick Facts

Intro
Polish model
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
86 years
Education
Academy of Fine Arts, Warsaw
Śródmieście, Warsaw, Poland
Awards
Gold Cross of Merit‎
 
The details (from wikipedia)

Biography

Grażyna Hase (ur. 12 stycznia 1939 w Warszawie) – polska projektantka mody, modelka.

Życiorys

W październiku 1957 roku po raz pierwszy pojawiła się na okładce Przekroju (autor Wojciech Plewiński). W 1959 roku rozpoczęła współpracę jako modelka w Spółdzielczym Laboratorium Odzieżowym w Warszawie kierowanym przez Zofię Kozicką. Pierwszy pokaz z jej udziałem odbył się w Budapeszcie. Uczestniczyła w wielu polskich i zagranicznych pokazach mody m.in.: w warszawskiej Dziekance (1967), w Berlinie, Moskwie i Budapeszcie. Współpracowała później z Modą Polską, Telimeną, Ledą, Warszawskimi Zakładami Przemysłu Odzieżowego. W latach 1960–1967 występowała jako modelka prezentująca kolekcje Barbary Hoff – autorki rubryki mody w tygodniku „Przekrój”.

Jako modelka pracowała do 1969 roku.

Od 1967 roku zaczęła zajmować się projektowaniem odzieży. Zaprojektowała po pobycie w Moskwie kolekcję Kozak Look inspirowaną modą rosyjską (futrzane czapy, szynele). Pokaz reżyserowany przez Wowo Bielickiego z muzyką rosyjską (Dunajewski, Katiusza) graną przez zespół Polanie odbył się w Dziekance i Stodole, potem w Ośrodku Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Modelki prezentowały kreacje inspirowane postaciami Anny Kareniny, komisarza Budionnego, oraz Lenina.

W 1967 roku Grażyna Hase rozpoczęła także studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, najpierw na wydziale architektury, a potem grafiki.

Jako projektantka początkowo pracowała dla polskiej firmy odzieżowej Cora. Swymi projektami wzbudziła zainteresowanie międzynarodowe. Zdjęcia z jej pokazu opublikowano w angielskim Sunday Times i zaproszono ją z projektami do Szwajcarii. W latach 70. odbyły się pokazy w Toronto, Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku, Mediolanie, Moskwie.

W końcu lat 60. współtworzyła wraz z Wowo Bielickim program telewizyjny „Muzyka i moda”, któremu towarzyszyły wydarzenia plenerowe. Odbyły się m.in. pokazy podczas zjazdu aktywu ZMS Śląska i Zagłębia, gdzie Edward Gierek czyta list od Władysława Gomułki (grudzień 1968) czy pokaz w Moskwie z okazji 25-lecia PRL transmitowany przez telewizję radziecką.

W latach 70. „odkryła” dla świata mody Małgorzatę Niemen oraz Katarzynę Butowtt. W latach 80. była dyrektorem artystycznym spółdzielni odzieżowej Moda i Styl. W latach 1975–1978 prowadziła w „Sztandarze Młodych” rubrykę „Boutique Grażyny Hase”.

Jako projektantka odzieży realizowała zlecenia dla pracowników hotelu Forum, hotelu Victoria, załogi LOTu, rajdowców z Żerania i projektowała kombinezony dla pracowników Zakładów mleczarskich Wola, dla polskiej sportowej reprezentacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City.

Projektowała stroje do filmów i przedstawień teatralnych. Ubierała gwiazdy piosenki estradowej – Halinę Frąckowiak, członków zespołu 2 plus 1, Ireny Jarockiej oraz Annę Jantar.

Stworzyła i prowadziła na Ochocie sklep Bawełniany Świat Grażyny Hase przy ulicy Grójeckiej w Warszawie oraz autorską galerię mody Galeria Grażyny Hase w centrum Warszawy przy ulicy Marszałkowskiej (1980).

Projekty strojów dla teatru i filmu

  • 1974 – film Głowy pełne gwiazd w reż. Janusza Kondratiuka
  • 1976 – Motylem jestem, czyli romans 40-latka w reż. Jerzego Gruzy
  • 1979 – spektakl Grupa Laokoona Tadeusza Różewicza w reż. Ryszarda Krzyszychy w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
  • 1979 – spektakl Trzeci program w reż. Stefana Wenty z udziałem Violetty Villas Teatr Syrena w Warszawie
  • 1980 – spektakl Sasza i bogowie Artura Marii Swinarskiego w reż. Ignacego Gogolewskiego
  • 1984 – Seks i pieniądze Ryszarda Grońskiego i Daniela Passenta w warszawskim Teatrze Syrena
  • 1980 – Misicabaret Jana Pietrzaka w Teatrze Muzycznym w Gdyni (wspólnie z Robertem Knuthem)
  • 1984 – Szczęśliwe wydarzenie Sławomira Mrożka w reż. Wowo Bielickiego w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Odznaczenia

  • 2003 – Złoty Krzyż Zasługi za „zasługi dla rozwoju i promocji polskiej sztuki użytkowej”

Upamiętnienie

W 2022 w Muzeum Warszawy zaprezentowano wystawę jej poświęconą pod hasłem Grażyna Hase. Zawsze w modzie. To pierwsza modowa wystawa w tej placówce. Powstała też publikacja pod redakcją kuratorki wystawy Agnieszki Dąbrowskiej.

Zobacz też

  • Moda Polska

Przypisy

Bibliografia

  • Anna Pelka: Teksas-land. Moda młodzieżowa w PRL. Trio, 2007. ISBN 978-83-7436-102-6.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Grazyna Hase is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Grazyna Hase
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes