peoplepill id: gizella-marczis
GM
Hungary
3 views today
3 views this week
Gizella Marczis
Metallurgical engineer

Gizella Marczis

The basics

Quick Facts

Intro
Metallurgical engineer
Places
Gender
Female
Place of birth
Tüskevár, Devecser District, Veszprém County, Hungary
Age
77 years
Education
University of Miskolc
(1966-1971)
Awards
State Award of the People's Republic of Hungary
 
International Dennis Gabor Award
 
Loránd Eötvös Prize
 
The details (from wikipedia)

Biography

Marczis Gáborné, született Bókony Gizella (Tüskevár, 1947. december 1. – ) Állami- és Gábor Dénes-díjas kohómérnök.

Élete, munkássága

Szegény földműves családba született 1947-ben. Általános iskolai tanulmányait szülőfalujában, Tüskeváron végezte el. 1962-től a Veszprémi Vegyipari Technikum színesfémipari tagozatára járt. 1966-ban felvették a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Kohómérnöki Karára. Itt végzett 1971-ben, technológus szakon.

Mérnöki munkáját az Ózdi Kohászati Üzemekben, a Technológiai és Kutatási Főosztályon kezdte, feladata a Schloemann-Siemag által tervezett Rúd- és Dróthengermű (1975-ben adták át) gyártástechnológiájának kialakítása volt. Közben csoportvezető lett a Technológiai Osztályon. Társszerzővel szolgálati szabadalmat készített (Eljárás és berendezés melegen hengerelt rúdacélok szabályozott hűtésére). Ezalatt előadásokat tartott a TIT-ben, és órákat adott szakmai továbbképző tanfolyamokon.

1981-ben a Rúd- és Dróthengermű Technológiai és Műszaki Osztályának vezetője, majd 1982-től a gyáregység főmérnöke lett. Itt egy újabb szolgálati szabadalom (Eljárás a készhengerek megfelelő együttfutásának biztosítására speciális periodikus szelvények meleghengerlésénél és kész henger pár az eljárás foganatosításához) fűződik a nevéhez. 1984-től az ÓKÜ Értékesítési Főosztályát vezette, majd 1985-től ismét főmérnök volt. 1985-ben az építőipar alapanyag-választékát bővítő, a gazdaságosságot növelő alkotói, újítói tevékenységért kollégáival (Horogh Lajos, Molnár László, Mokri Pál) együtt Állami díjat kapott. 1989-ben az ÓKÜ-ben kapott „Műszaki alkotói díj”-at. Oktatási tematikákat, tankönyveket, szakcikkeket írt, diplomatervező hallgatók konzulense volt, diplomaterveket bírált, és rendszeresen rést vett a Miskolci Egyetem Kohómérnöki Karán az Államvizsga Bizottság munkájában.

Amikor az 1990-es évek elején az ÓKÜ meg akarta szüntetni a gazdaságtalannak és elavultnak mondott Finomhengerműt, az ott dolgozó munkások anyagi áldozatvállalásukkal megmentették a gyáregységet, és 1991. július 27-én létrehozták a Finomhengermű „Munkás” Kft-t, amelynek felkérték a vezetésére (az ügyvezető igazgatói pozíciót 2002-ig töltötte be). Mivel eleinte nem volt pénzük alapanyag beszerzésére, a legkülönbözőbb helyekről szerzett használt acélanyagból gyártottak betonacélt (az eljárásból szolgálati szabadalom lett). A brüsszeliés a genfi találmányi kiállításon bronz-, illetve ezüstérmet, az Industria ‘93 kiállításon Invenció díjat kapott. Munkája, eredményei elismeréseként 1992. december 10-én megkapta a Gábor Dénes-díjat.

1994 és 1998 között Ózd város önkormányzatának tagja volt.

1995-ben szerezte meg a műszaki tudomány kandidátusa fokozatot, majd a PhD címet. Disszertációjának címe A betonacélok gyártástechnológiai feltételei volt. 1995-ben megkapta a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés igazgatótanácsától a „Vaskohászatért” emlékérmet. 2001-ben a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a „Gazdaság Szolgálatáért” kitüntetésben részesítette. 2007-ben, életpályája elismeréseként Eötvös Loránd-díjat kapott. 2012-ben átvehette a Szent Borbála-érem kitüntetést.

1997-től a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés Igazgatótanácsának elnökhelyettese és a Miskolci Akadémiai Bizottság Képlékenyalakítási munkabizottságának elnöke, az MTA köztestületének tagja, 1998-tól a „Szakemberek a kohászatért” alapítvány kuratóriumának tagja, 1999-től a Borsodi Kereskedelmi- és Iparkamara Nehézipari Osztályának elnöke és a Magyar Mérnökakadémia tagja volt. 2001-ben a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés igazgatója lett. E funkciójában széleskörű nemzetközi kapcsolatokat épített ki a külföldi társszervezetekkel, az Eurofer (Európai Acélgyártók Szövetsége), a Worldsteel (Acélgyártók Világszövetsége) munkabizottságaiban. Egyik megbeszélése során kapta meg tárgyaló partnerétől a „Vaslady” jelzőt. Az Egyesüléstől 2012 decemberében ment nyugdíjba.

Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület életébe még az egyetemi évek alatt, 1968-ban bekapcsolódott. Az egyesületben folyamatosan aktív szerepet játszott, 1995-ben megkapta a szervezet „Egyesületi Munkáért” plakettjét, nyugdíj után pedig tiszteleti taggá választották.

Férje Marczis Gábor kohómérnök, egyetemi tankör- (csoport-)társa volt. 1971-ben házasodtak össze, de férje – a Pekó Művek műszaki igazgatójaként – 1993-ban, 45 évesen szívinfarktusban elhunyt. Két gyermekük született, Tamás gépészmérnök (1973), Éva közgazdász (1979).

Válogatott publikációi

  • Nagyfolyáshatárú, hegeszthető új betonacélgyártás az Ózdi Kohászati Üzemekben (Molnár László tsz.). Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 117, 1984
  • A B 70.60 jelű betonacél gyártástechnológiájának kifejlesztése az Ózdi Kohászati Üzemekben (Tóth Lajos tsz.). Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 122, 1989
  • Hegesztett hálógyártás az Ózdi Kohászati Üzemekben. (Kisgergely Vilmos tsz.). Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 122, 1989
  • Az anyag- és energiatakarékosság eredményei az Ózdi Finomhengermű Munkás Kft.-ben. (Kelemen Gyula, Borbás Imre tsz.) Gazdaság és Gazdálkodás 35, 1997
  • Az Ózdi Hengerművek helyzete. Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 130, 1997
  • Szerkezetváltás az ózdi Finomhengerműben. Gazdaság és Gazdálkodás 36, 1998
  • Szerkezetkorszerűsítés az ózdi Finomhengermű Munkás Kft.-ben. Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 132, 1999
  • A magyar acélpiaci helyzet alakulása (Tardy Pál, Stefán Mária, Zámbó József tsz.). Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 139, 2006
  • Az acélipar helyzete, szerepe és lehetőségei az acélszerkezet-gyártás tükrében. MAGÉSZ Acélszerkezetek 4, 2007
  • A fenntartható acélipar a fenntartható világban. MAGÉSZ Acélszerkezetek 6, 2009
  • Az acélipar a válság első évében, kitekintés a közeljövőbe (Zámbó József tsz.). MAGÉSZ Acélszerkezetek 7, 2010
  • A válságból való kilábalás első jelei az acéliparban (Zámbó József tsz.). MAGÉSZ Acélszerkezetek 8, 2011
  • Acélpiaci változások 2012 (Zámbó József tsz.). MAGÉSZ Acélszerkezetek 10, 2013
  • 50 éves a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés. Bányászati és Kohászati Lapok – Kohászat 151, 2018
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Gizella Marczis is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Gizella Marczis
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes