Georgi Minkov
Quick Facts
Biography
Георги Костов Минков с псевдоними Батюшка, Мрачнейший, Мрачний, Пашата, Чорбаджи Натко е български политик и революционер, деец на Върховния македоно-одрински комитет и Вътрешната македоно-одринска революционна организация.
Биография
Георги Минков е роден през 1864 година в Лозенград, който тогава е в Османската империя. Учи в родния си град. В 1878 година по време на Руско-турската война баща му Коста Тодоров Минков е обесен от турците пред дюкяна му, а майка му умира от удар при вида на обесения си съпруг. Останал сирак, заедно с двете си братчета и шестте си сестрички Минков заминава за Варна. Продължава образованието си, но е изключен от гимназията заради „бунтовнически и нихилистични идеи“. При избухването на Сръбско-българската война в 1885 година е доброволец в Българската армия в Ученическия легиони.
След войната получава стипендия и четири години учи в Русия. Между 1889–1896 година последователно преподава в Бургас, като контрольор на жп линията Бургас – Ямбол, директор на прогимназията в Поморие, старши писар при Бургаската окръжна постоянна комисия и като писар при Народната библиотека в София.
Става член на новооснованото Македонското дружество в Бургас. В 1896 година е сред основателите на Бургаския клон на сепаратистката организация Странджа и съдейства за въоръжаването на първата ѝ чета, която навлиза в Малкотърновско в 1897 година. В 1899 година подпомага прехвърлянето на Гоце Делчев в Османската империя..
На VII конгрес през февруари 1900 година и отново на VIII конгрес през април 1901 година е избран за член на ВМОК като привърженик на сарафисткото крило. Управлява комитета след арестуването на Сарафов през март 1901 година. През юли-август 1901 година е делегат на Деветия македоно-одрински конгрес, отново като е привърженик на Сарафов.
От май 1901 до края на 1903 година е задграничен представител на Одринския окръжен революционен комитет пред ВМОК и на арменските комитети в Цариград и Пловдив. През 1903 година е пръв кандидат в листата на Бургаската селска избирателна колегия за окръжни съветници, а от 1905 година редактира вестник „Искра“. Пунктов ръководител е на ВМОРО в Бургас.
Между 1899-1908 година е постоянен член-секретар на Бургаската окръжна постоянна комисия, а о 1908 до 1911 година е неин председател.
През Балканската война в 1912 година е пунктов началник в Бургас на II разузнавателен отряд. До края на Първата световна война заема длъжности в бургаска община, а през 1919 година е избран за народен представител на Демократическата партия.
Умира в Бургас в 1943 година. Архивите му се съхраняват в НБКМ-БИА. Списание Илюстрация Илинден излиза с паметна бележка за кончината му като член на бургаското дружество:
„ | Закърмен в началото на своята обществена дейност с идеализма на народния учител, преминал през широкото обществено поле, верващ в светлото бъдеще на българския народ – отдал се всецело да работи за род и родина... | “ |