peoplepill id: franciszek-sienkiewicz
FS
5 views today
5 views this week
Franciszek Sienkiewicz
gynaecoloog

Franciszek Sienkiewicz

The basics

Quick Facts

Intro
gynaecoloog
Work field
Gender
Male
Birth
Death
Age
74 years
The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Sienkiewicz (ur. 1902, zm. 1976) – polski lekarz i społecznik, organizator szkolnictwa medycznego i inicjator budowy nowego budynku Szpitala Miejskiego w Kutnie.

Życiorys

Urodził się na terenach obecnej Białorusi. Po skończeniu szkoły powszechnej, rozpoczynął naukę w gimnazjum w Mińsku, którą kontynuował w gimnazjum w Mołodecznie. Egzamin maturalny zdał w polskim gimnazjum w Grodnie.

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w roku 1924, rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Po sześciu latach studiów i odbyciu wymaganych praktyk przed dyplomowych w szpitalach powiatowych w Lidzie i Smorgonie, w roku 1930 otrzymał dyplom Doktora Wszech Nauk Lekarskich. Rozpoczął pracę w Zabłociu koło Lidy, gdzie organizował i prowadził pierwszy na tym terenie ośrodek zdrowia. Po dwóch latach pracy w wiejskim ośrodku zdrowia, przeprowadził się do Lidy i podjął pracę w oddziale chirurgicznym szpitala powiatowego. We wrześniu 1939, po zajęciu polskich kresów wschodnich przez Armię Czerwoną i anektowaniu tych terenów, Lida znalazła się w granicach ZSRR.

Doktor Sienkiewicz przez okres kilku miesięcy, do czasu wyznaczenia nowego dyrektora – Rosjanina, pełnił obowiązki dyrektora szpitala powiatowego w Lidzie, będąc jednocześnie ordynatorem oddziału chirurgicznego.

W czerwcu 1941 roku pracuje w oddziale chirurgicznym lidzkiego szpitala, niosąc pomoc chorym i rannym żołnierzom. W czasie okupacji hitlerowskiej czynnie współpracuje z polskimi i rosyjskimi partyzantami. Udziela im pomocy medycznej – w szpitalu i na leśnych kwaterach. W tych trudnych warunkach pracuje do chwili wyzwolenia Lidy przez Armię Czerwoną spod okupacji hitlerowskiej.

Przyjazd do Kutna

W kwietniu 1945 roku, jako repatriant opuszcza ZSRR. Wyjeżdża z Lidy i osiedla się w Kutnie. Pracę w kutnowskim szpitalu rozpoczyna w maju 1945 roku, a w październiku 1945, po przekazaniu szpitala przez wojenne władze wojskowe pod zarząd władz cywilnych miasta Kutno, zaczyna organizowanie placówki od początku. W roku 1953, po wprowadzeniu specjalizacji, został uznany za specjalistę w zakresie chirurgii, a cztery lata później, po kilkumiesięcznym kursie w Klinice Położnictwa i Ginekologii, którą kierował prof. Józef Sieroszewski, uzyskuje specjalizację II stopnia z ginekologii i położnictwa.

Publikował wiele artykułów w pismach lekarskich. Reaktywował działalność Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w szpitalu kutnowskim. Zajmował się też nauczaniem młodych lekarzy. W czasie swojej pracy w Kutnie, pod jego kierownictwem specjalizację z chirurgii lub ginekologii zdobywa dziesięciu lekarzy. Duży wkład wniósł w tworzeniu na terenie Kutna szkolnictwa medycznego. Był on jednym z inicjatorów utworzenia w Kutnie szkoły felczerskiej i pielęgniarskiej.

W marcu 1953 dr Sienkiewicz został powołany na stanowisko dyrektora szpitala. Funkcję tę pełnił, będąc jednocześnie ordynatorem, najpierw oddziału chirurgicznego, a później oddziału położniczo – ginekologicznego.

Po przejściu na emeryturę i odejściu z pracy w oddziale szpitala, nadal, prawie do ostatnich dni swojego życia, pracował jako lekarz ginekolog w Kutnie. Zmarł w roku 1976 w wieku 74 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kutnie.

Odznaczenia

Społeczeństwo i ówczesne władze, wysoko oceniały jego dokonania, tak na płaszczyźnie działalności lekarskiej, jak również, jako sprawnego administratora szpitala. W uznaniu tych zasług, otrzymał wiele odznaczeń branżowych i państwowych, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia

  • Kutnowski Słownik Biograficzny, Szkice o ludziach i czasach, t.1, Kutno 2015, s. 118-120.
  • Franciszek Sienkiewicz, Jarosław R. Sienkiewicz, Zarys szpitalnictwa ziemi kutnowskiej, MiPBP w Kutnie, sygn. 35.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franciszek Sienkiewicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Franciszek Sienkiewicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes