peoplepill id: franciszek-rogowski-1
FR
7 views today
7 views this week
Franciszek Rogowski

Franciszek Rogowski

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Rogowski (ur. 1 grudnia 1891 w Trzemesznie, zm. 9 czerwca 1968 we Włocławku) – kapitan administracji (piechoty) Wojska Polskiego, powstaniec wielkopolski.

Życiorys

Urodził się 1 grudnia 1891 roku w Trzemesznie, w rodzinie Stanisława i Franciszki z Nowaczyków. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Armii Cesarstwa Niemieckiego.

„Brał czynny udział w konspiracji przygotowania powstania wielkopolskiego na terenie Inowrocławia. Jako dowódca oddziału powstańczego, brał czynny udział z bronią w ręku w walkach o oswobodzenie miasta Inowrocław oraz dalszy udział w walkach w miejscowościach - Gniewkowo, Nowa Wieś pod Bydgoszczą i Szubinem”.

1 czerwca 1921 roku pełnił służbę w Dowództwie Okręgu Generalnego Poznań, a jego oddziałem macierzystym był 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. W tym pułku służył przez kolejnych jedenaście lat. 3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu porucznika ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku i 360. lokatą w korpusie oficerów piechoty, a 1 grudnia 1924 roku został mianowany kapitanem ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 roku i 56. lokatą w korpusie oficerów piechoty. W 1932 roku został przeniesiony do Powiatowej Komendy Uzupełnień Inowrocław na stanowisko kierownika II referatu poborowego. Po 5 czerwca 1935 roku został przeniesiony do Komendy Rejonu Uzupełnień Włocławek na stanowisko kierownika II referatu uzupełnień, a w 1937 roku przeniesiony z korpusu oficerów piechoty do korpusu oficerów administracyjnych (grupa administracyjna).

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku dostał się do niemieckiej niewoli. Przebywał kolejno w Stalagu X B Sandbostel oraz Oflagach XVIII A Lienz/Drau i II C Woldenberg.

Zmarł 9 czerwca 1968 roku we Włocławku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Niepodległości – 27 czerwca 1938 roku „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”, zamiast uprzednio (20 lipca 1932 roku) nadanego Medalu Niepodległości
  • Krzyż Walecznych
  • Srebrny Krzyż Zasługi – 1938
  • Wielkopolski Krzyż Powstańczy – 26 lutego 1958 roku
  • Medal Żelaznego Półksiężyca

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franciszek Rogowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Franciszek Rogowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes