peoplepill id: ferdinand-barta
FB
3 views today
6 views this week
The basics

Quick Facts

Ferdinand Barta
The details (from wikipedia)

Biography

Provozní budova firmy „(Ferdinand) Barta & (Karel) Tichý“ se sídlem v Hlubočepích (jaro 2021). Na jihovýchodním štítu bytového domu je obnovený původní nápis: „BARTA a TICHÝ“
Pohled shora na Prokopský lom (rok 2006)
Začátek dopravní štoly na III. lomové etáži Prokopského lomu pro spojení lomu s provozem vápenky
Pohled na tovární komplex Barta & Tichý v pražských Hlubočepích, rok 1898

Ferdinand Barta (celým jménem Maria Ferdinand Barta, někdy též Ferdinand Bárta) (5. srpna 1838, Praha – 24. dubna 1892, Praha) byl podnikatel v oboru stavebních hmot a zakladatel dynastie významných českých výrobců v oboru staviv. Pokračovatelem komerčních aktivit Ferdinanda Barty byl i jeho syn Rudolf Barta (1868–1952). Minerálním surovinám pro stavební průmysl (především silikátům) se badatelsky věnoval i jeho vnuk – profesor chemie a děkan chemické fakulty ČVUT Prof. Dr. Ing. Rudolf Bárta (1897–1985).

Život

Po středoškolském studiu na malostranském německém gymnáziu pokračoval dále na obchodní akademii. Po ukončení studií nastoupil do banky, ale současně s tím se od 60. let 19. století začal věnovat i výrobě cementu na jižní okraji Prahy (v Klukovicích). Od roku 1860 se datují jeho první experimenty s výrobou vápna a cementu v milířích v Hlubočepích.

Rodinný život

Ferdinand Barta byl dvakrát ženat. Dne 13. listopadu 1864 se oženil s Barborou Stomeovou (1846–1878) – dcerou majitele žižkovského statku Pražačka.

Z prvního manželství měl pět dětí (tři zemřely předčasně):

  • Jaroslav Barta (* 1866 – 1915),
  • Rudolf Barta (podnikatel) (* 13. října 1868 – 12. září 1952),
  • Vlasta Bartová (* 1870 – 1872),
  • Zdeněk Barta (* 1872 – 27. února 1874) a
  • Růžena Bartová (* 1877 – 1880).

S druhou manželkou Žofií Bartovou (* 1853, rozenou Lungwitzovou) měl dvě děti:

  • Franz Barta (* 1883) a
  • Karel Barta (* 1888).

Firma Ferdinand Barta a spol.

V roce 1860 několik německých šlechticů v Čechách založilo výrobu cementu v Bohosudově u Teplic. Tato první cementárna v českých zemích založená šlechtickým konsorciem sice svůj výrobek označovala jako Portlandský cement, ale nejspíše se jednalo o tzv. románský cement. Výrobu skutečně pravého portlandského cementu zahájil až Ferdinand Barta během 60. let 19. století v Hlubočepích u Prahy.

Se svým švagrem Otakarem Svobodou založil Barta v 60. letech 19. století zpočátku rodinný podnik Ferdinand Barta a spol. – firmu na stavební hmoty. Tato firma byla v roce 1868 přeměněna na Českou akciovou společnost k vyrábění a zužitkování staviva se sídlem v pražském Podolí. A bylo to právě Podolí, kde v roce 1870 založil Barta s pomocí českého kapitálu podolskou cementárnu, tehdy první továrnu na výrobu portlandského cementu v českých zemích. V roce 1872 se firma vlastnící cementárnu v Podolí stala akciovou společností. V roce 1872 vlastnila Bartova firma vápencové lomy v Podolí, Řeporyjích a Holyni a továrnu na výrobu šamotu v Králci u Kostelce nad Černými lesy.

V červenci roku 1871 byla založena firma Pražská akciová továrna na hydraulický cement. Cílem této společnosti bylo vybudovat továrnu na cement v Radotíně u Prahy. Popud k založení této firmy i podnět ke stavbě radotínské cementárny vzešel od Ferdinanda Barty již v roce 1870.

Jen nedostatek kapitálu zabránil firmě Ferdinand Barta a spol. získat v roce 1870 licenci na těžbu ropy v Bukovině,

Firma Ferdinand Barta a spol. se soustředila ve svém výrobním programu na produkci stavebních hmot, a to především tzv. portlandského cementu. Výrobky firmy Ferdinand Barta a spol. byly komerčně úspěšné a získaly dokonce i ocenění na výstavách ve Vídni a v Praze. Bartova firma vlastnila několik lomů, ale po krachu na vídeňské burze (9. května 1873) se přesto dostala do finančních potíží, které znamenaly její konec. V roce 1875 využil Ferdinand Barta nabídku podnikatele Karla Tichého (1839–1908) a společně založili (ještě téhož roku) firmu Barta & Tichý, která vlastnila vápenku a cementárnu v dnešních pražských Hlubočepích.

Firma Barta & Tichý

Společná firma Barta & Tichý odkoupila na jaře roku 1875 pozemky u hlubočepského nádraží (v těsné blízkosti Bártových lomů) od velkostatkáře Říhy za 1425 zlatých, aby tak mohla později v těsné blízkosti Prokopského lomu vybudovat malou vápenku s cementárnou. Později byla vápenka zmodernizována a rozšířena ještě o kruhovou pec a pec firmy „Engelthaler, Gastl und Riha“. Kromě toho firma zřídila v centru Prahy kancelář zaměřenou na prodej umělých hnojiv a vápenných přípravků. Roku 1878 byla navíc u podniku vybudována (za přispění Karla Hartiga (1833–1905)) i nová továrna na výrobu keramiky, dlaždic, dekorativní terakoty, kameninových kanalizačních rour, šamotu a žáruvzdorného šamotového zboží. Keramička v Prokopském údolí úspěšně konkurovala větším keramickým závodům v Rakovníku nebo v Šatově. Vedení firmy po obchodní stránce zajišťoval Karel Tichý

Firma Barta & Tichý rozvíjela jak lomy na vápenec, tak i výrobu vápna; postavila nové pece v Hlubočepích a rozšířila i lom v Prokopském údolí. Pro spojení Prokopského lomu s vápenkou byla zbudována nejen vlečka, ale byl i ve skále vyhlouben pro vlečku téměř stometrový transportní (dopravní) tunel.

Postupem doby se firma Barta & Tichý stala jedním z největších producentů staviv v českých zemích. Silurské a devonské vápence nutné pro výrobu vápna a cementu získávala těžbou v lomech v jižním a jihozápadním okolí Prahy. Suroviny pro keramickou výrobu dovážela firma převážně ze severozápadních Čech, kde se těžily speciální jíly v okolí Žatce, Teplic a Duchcova. Kromě toho se využívaly jíly z ložisek u Hlubočep. Tyto jíly byly mimo jiné dodávány i do dalších závodů na Zbraslavi a v Lahovicích.

Závěr

Po předčasné smrti Ferdinanda Barty (v roce 1892) převzal vedení společnosti v témže roce (1892) Karel Tichý. Do firmy nastoupil také syn Ferdinanda Barty Rudolf Barta (1868–1952). Rudolf Barta (1868–1952) nejprve pracoval jako obchodní cestující s vápnem, ale postupně se i on účastnil na řízení společnosti.


Odkazy

Poznámky

Reference

Literatura

  • NĚMEC, Bohumil, ed. Ottův slovník naučný nové doby: dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému. V Praze: J. Otto, 1930-1943. 12 svazků (Díl I. / svazek 1. Hesla A-bo. 1930. 701 stran, (72 stran obrazových příloh)), strana 460.
  • Rudolf Barta mladší, Průmysl hlíny a kamene v Praze a okolí, in: Chemický obzor, 5/1930, čísla 5–7, strany 5 a další;
  • Komerční rada Rudolf Barta sedmdesátníkem, in: Průmyslový věstník 25, číslo 42, strany 467 a další;
  • MYŠKA, Milan a kolektiv. Historická encyklopedie podnikatelů Čech, Moravy a Slezska do poloviny XX. století. Ostrava: Ostravská univerzita, 2003–2008. 2 svazky (519 stran, 447 stran); strana 27 a další (kde je i soupis literatury); ISBN 80-7042-612-8

Související články

  • Rudolf Barta (syn, podnikatel)
  • Rudolf Bárta (vnuk, chemik)
  • Karel Tichý (politik)
  • Karel Hartig
  • Prokopský lom
  • Podolská cementárna
  • Továrna Technoplyn (Hlubočepy)
  • Románský cement
  • Vápenka a cementárna Barta & Tichý
  • Prastav (firma)

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ferdinand Barta is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ferdinand Barta
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes