peoplepill id: felix-rapf
FR
Poland
2 views today
2 views this week
Felix Rapf
Polish educationist, opinion journalist and officer

Felix Rapf

The basics

Quick Facts

Intro
Polish educationist, opinion journalist and officer
Places
Gender
Male
Place of birth
Tarnów, Lesser Poland Voivodeship, Poland, Kingdom of Poland
Place of death
Nowy Sącz, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Age
81 years
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Gold Cross of Merit‎
 
The details (from wikipedia)

Biography

Feliks Rapf (ur. 11 stycznia 1891 w Tarnowie, zm. 7 marca 1972 w Nowym Sączu) – polski pedagog, publicysta, działacz turystyczny i społeczny, popularyzator nauki, taternik. Weteran obu wojen światowych oraz wojny polsko-bolszewickiej. Patron nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Życiorys

Urodził się w Tarnowie, szkołę powszechną ukończył w Zbarażu. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu w 1909 roku rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Lwowskiej. Od 1911 roku studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany. Jako oficer armii austro-węgierskiej brał udział w walkach na frontach rosyjskim i włoskim. Od 1919 roku służył w Wojsku Polskim w stopniu kapitana. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Zdemobilizowany w 1921 roku, rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Uczył także w żeńskim Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej.

Członek Towarzystwa Tatrzańskiego od 1908 roku, w roku 1924 został prezesem Oddziału PTT „Beskid” w Nowym Sączu. Funkcję tę sprawował do 1949 roku, z przerwą w okresie II wojny światowej. W latach 1928–1932 oraz 1935–1948 (również z przerwą wojenną) był członkiem Zarządu Głównego PTT. Jako prezes oddziału nowosądeckiego był organizatorem schronisk turystycznych w Szczawnicy Dolnej i na Przehybie. Był także autorem pierwszej w Polsce szczegółowej instrukcji znakowania szlaków turystycznych. Pasjonował się fotografią górską. Był także współzałożycielem oddziału PTMA w Nowym Sączu. W 1937 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Jako oficer brał udział w kampanii wrześniowej. Następnie powrócił do Nowego Sącza. Uczestniczył w tajnym nauczaniu. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku organizował naukę w I Gimnazjum oraz odnowę Oddziału „Beskid”. Był zwolennikiem połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Do 1952 roku był prezesem nowosądeckiego oddziału PTTK. W tym samym roku przeszedł na emeryturę, nie zaprzestając działalności pedagogicznej i społecznej. Zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu, publikował m.in. w „Przeglądzie Turystycznym”, „Turyście”, „Wierchach”, „Horyzontach Techniki”, „Uranii”. W 1948 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 7 marca 1972 roku w Nowym Sączu, został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana. Jest patronem odrodzonego Oddziału PTT „Beskid” oraz nowosądeckiej ulicy.

Jego Wspomnienia wojenne 1914–1920, ze wstępem i pod redakcją naukową Dawida Golika, zostały opublikowane w 2011 roku.

Bibliografia

  • Feliks Rapf, wstęp i redakcja naukowa Dawid Golik, Wspomnienia wojenne 1914–1920, Kraków 2011, ​ISBN 978-83-7569-276-1​.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Felix Rapf is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Felix Rapf
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes